Streda 8. januára, 2025
Záber z oficiálneho videa americkej vlády o neidentifikovaných leteckých úkazoch (UAP) z roku 2015. (Foto: U.S. Navy)

L. Machala naznačil možnú inváziu mimozemšťanov. Podľa celosvetového prieskumu ju očakáva mnoho ľudí

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala (nom. SNS) v pondelok (6. 1.) zdieľal na sociálnej sieti Telegram video, ktoré naznačuje možný príchod mimozemšťanov. Tvorcom videa je český youtuber Michal Shark. Ten je známym spochybňovačom guľatosti Zeme a šíriteľom ďalších kontroverzných názorov. Na príspevok upozornil denník Postoj.

„Niečo na zamyslenie pre tábory ‚guľatá Zem‘ a ‚plochá Zem‘, ale nielen o tom… Samozrejme hlavne sa treba zamyslieť, či skutočne vieme, kde je 100 % pravda o mnohých iných veciach, ktoré sa nálepkujú ako „konšpiračné teórie“? Ak nie, usilovne a poctivo pravdu hľadajme a odhaľujme. Možno sú to konšpiračné teórie a možno nie. Pravda však určite oslobodzuje,“ napísal Machala na Telegrame.

Vo videu má český youtuber rozvádzať teóriu o tom, že „elity, ktoré sa snažia ovládnuť svet,“ by sa v budúcnosti mohli pokúsiť zinscenovať fiktívnu inváziu mimozemšťanov na Zem, aby u ľudí vyvolali strach a mohli ich tak lepšie ovládať.

Machalov príspevok bol po niekoľkých hodinách z Telegramu odstránený.

(Screenshot: Telegram / Lukáš Machala)

Machala sa o životoch z iných planét nevyjadroval po prvýkrát. Už v minulosti upozorňoval, aké hrozby podľa neho na ľudstvo číhajú. „Pokiaľ nebudeme ľuďmi, budeme jednoduchou korisťou pre rôzne iné entity, ktoré majú záujem ovládnuť túto planétu. Existuje tu viac entít, ktoré majú záujem na tom, aby táto planéta možno patrila niekomu inému,“ povedal v diskusnej relácii s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrom Kotlárom (obaja nom. SNS).

Inváziu mimozemšťanov očakáva mnoho ľudí

Podobné názory zastávajú ľudia po celom svete. Nedávno zverejnený globálny prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Ipsos, ukázal, že 18 % respondentov v 33 krajinách verí, že tento rok prídu na Zem mimozemšťania, zatiaľ čo 34 % očakáva, že v roku 2025 bude objavený život na iných planétach.

Prieskum Ipsos o predpovediach na rok 2025 udáva, že v inváziu mimozemšťanov verí obzvlášť vysoké percento obyvateľov v ázijských krajinách. Na čele rebríčka je India s 53 %, zatiaľ čo obyvatelia Veľkej Británie a Švédska sú najskeptickejší so 7 %. 17 % obyvateľov USA a 13 % obyvateľov Kanady uviedlo, že očakáva príchod mimozemských entít.

Najviac skeptickí ohľadom objavenia života na iných planétach boli Japonci – 16 %. Vo Veľkej Británii a Švédsku tomu verilo 20 % respondentov. V USA sa s tvrdením stotožňovalo 27 % opýtaných a v Kanade 30 %. Na čele rebríčka boli opäť ázijské krajiny. Polovica Malajzijčanov, 57 % Indov a 59 % Indonézanov očakáva objavenie života na iných planétach v najbližších 12 mesiacoch.

Napriek prevažujúcej skepse voči mimozemskému životu v mnohých krajinách takmer polovica respondentov očakáva, že roboty a umelá inteligencia (AI) budú mať v roku 2025 významný vplyv. 48 % opýtaných z celého sveta uviedlo, že roboty budú v tomto roku vyzerať, myslieť a rozprávať ako ľudia. Toto presvedčenie bolo najvyššie v Indonézii (81 %) a najnižšie v Japonsku (29 %). V Kanade v pokrok robotiky verilo 38 % a v USA 42 %.

S výnimkou Japonska viac ako polovica respondentov vo všetkých skúmaných krajinách – 65 % – vyjadrila presvedčenie, že umelá inteligencia zapríčiní v tomto roku v ich krajinách „stratu mnohých nových pracovných miest“. Toto presvedčenie bolo najvyššie v Indonézii – 85 % v porovnaní so 63 % v Kanade a 61 % v USA. V Japonsku sa obávalo, že umelá inteligencia nahradí ľudí v pracovnom procese 42 % opýtaných.

Respondenti boli zdržanlivejší v otázke, či AI bude schopná vytvoriť nové pracovné príležitosti. Len 43 % zo všetkých respondentov uviedlo, že podľa nich vznikne „veľa nových pracovných miest“. Najoptimistickejšia v otázke vytvárania pracovných miest s umelou inteligenciou bola Čína (77 %), zatiaľ čo na opačnom konci sa ocitlo Maďarsko (24 %). V tomto roku očakáva viac pracovných miest vďaka AI 33 % Kanaďanov v porovnaní s 36 % Američanov.

Najpesimistickejšie očakávania ohľadom ekonomiky majú Japonci a Európania

Napriek obavám zo straty pracovných miest súvisiacich s AI drvivá väčšina opýtaných na celom svete verí, že nadchádzajúci rok bude lepší ako rok 2024. 71 % opýtaných zo všetkých krajín uviedlo, že sú „optimistickí, že rok 2025 bude pre mňa lepší ako rok 2024“.

Najoptimistickejší boli Indonézania. 90 % z nich očakáva v roku 2025 lepšie veci. Tento názor zdieľali aj mnohí Kanaďania (71 %), Američania (70 %) a obyvatelia Veľkej Británie (61 %). Najpesimistickejší boli naopak Japonci (38 %). Japonsko bolo jedinou krajinou, v ktorej menej ako polovica respondentov prieskumu očakáva v budúcom roku zlepšenie.

Napriek tomu, že takmer tri štvrtiny respondentov vyjadrilo optimizmus ohľadom ich osobnej situácie, len polovica verí, že globálna ekonomika bude v tomto roku silnejšia ako v roku 2024. V porovnaní s celosvetovým priemerom (51 %) očakáva zlepšenie globálnej ekonomiky 46 % Kanaďanov a 54 % Američanov. Najskeptickejší sú s 25 % Francúzi.

Francúzsko nebolo vo svojom pesimizme osamotené. Podobný postoj zdieľalo viacero európskych krajín. „Zatiaľ čo na globálnej úrovni sú ľudia naladení pozitívne a veria, že ekonomika [bude] silnejšia ako v posledných rokoch, v Európe má viacero krajín menej pozitívne vyhliadky ako minulý rok,“ uviedli autori prieskumu v správe.

Vo Švédsku, Poľsku, Španielsku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Nemecku, Holandsku, Maďarsku, Taliansku, Belgicku a Francúzsku menej ako polovica respondentov verí, že sa ekonomika v tomto roku zlepší.

79 % respondentov z celého sveta predpovedalo, že ceny v ich krajine budú rásť rýchlejšie ako príjmy ľudí, pričom 70 % uviedlo, že tento rok bude vyššia inflácia. 68 % predpovedalo zvýšenie nezamestnanosti a 61 % očakáva zvýšenie úrokových sadzieb.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj