Štvrtok 21. novembra, 2024
Americký prezident Joe Biden (vpravo) si podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským počas medzinárodnej spomienkovej slávnosti na pláži Omaha pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii v deň D druhej svetovej vojny v Saint-Laurent-sur-Mer na severozápade Francúzska 6. júna 2024. (Ludovic Marin/AFP via Getty Images)

Kto v skutočnosti stojí za Bidenovým odobrením použitia rakiet na ruskom území?

Odchádzajúci prezident USA Biden rýchlo povoľuje použitie rakiet dlhšieho doletu proti cieľom na ruskom území. Putin toto rozhodnutie označuje za „bezohľadné“. Čo stojí za touto prekvapujúcou zmenou názoru a kto spôsobuje eskaláciu?

Ako v skorých ranných hodinách exkluzívne informovali dve popredné americké médiá The Washington Post a The New York Times v utorok (19. 11.), úradujúci americký prezident Joe Biden (Demokratická strana) povolil Ukrajine rozmiestnenie rakiet ATACMS, ktoré môžu zasiahnuť ciele vzdialené až 300 kilometrov. To znamená, že môžu zasiahnuť hlboko do ruského vnútrozemia.

Bidenova zmena názoru sa v americkej tlači vysvetľuje takto: Ukrajina celé mesiace naliehala na USA, aby povolili útoky americkými zbraňami dlhšieho dosahu na ruské územie, inak by hrozil neustály ústup jej vojsk. Prezident Biden však vždy vyjadril obavy a tvrdil, že by to mohlo viesť k výraznej eskalácii vzťahov medzi Moskvou a USA.

Zmenu názoru u Bidena vyvolal Putin, hodnotia známe americké médiá. A to tým, že na ruský front v Kurskej oblasti sa dostali severokórejskí vojaci, kde už aj bojujú. Ukrajinské sily už niekoľko týždňov okupujú ruské územie západne od Kurska a držia ho.

Bidenovo prehodnotenie „vítajú západní spojenci“, tvrdí týždenník Newsweek a ako dôkaz uvádza holandského ministra zahraničných vecí Caspara Veldkampa. Ten Bidenovo rozhodnutie komentoval ako „primeranú reakciu“.

Stoja za tým Francúzsko a Anglicko?

Pri bližšom pohľade sa však „severokórejský argument“, ktorý sa uvádza ako dôvod zmeny názoru, javí ako oneskorené vysvetlenie rozhodnutia pravdepodobne prijatého už pred týždňom a pripravovaného niekoľko mesiacov na naliehanie Spojeného kráľovstva.

Ako 12. novembra informoval denník The Epoch Times, Spojené kráľovstvo a Francúzsko pripravujú ďalšie plány: britský premiér Sir Keir Starmer sa 11. novembra stretol v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Podľa správ britskej tlače chceli obaja štátnici ovplyvniť Joea Bidena, aby dal ukrajinskému prezidentovi voľnú ruku na použitie dodaných zbraní na údery na ciele na ruskom území skôr, ako Donald Trump prevezme Biely dom počas svojho funkčného obdobia.

Oveľa skôr, 13. septembra, však britský premiér Starmer odletel do Washingtonu spolu so svojím ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym – podobne ako Winston Churchill počas druhej svetovej vojny – v rámci kampane, ktorej cieľom bolo vyvinúť tlak na Bidena v otázke Ukrajiny.

Ako vtedy informovala televízia BBC, cieľom stretnutia bolo dosiahnuť bilaterálnu dohodu o tom, či by sa raketové systémy, ktoré obe krajiny poskytli Ukrajine, mali uvoľniť na útoky na ruské územie.

Podľa agentúry Reuters viacerí ruskí predstavitelia okamžite varovali, že odchádzajúci prezident Joe Biden riskuje „vypuknutie tretej svetovej vojny“. „Títo ľudia, Bidenova vláda, sa snažia situáciu maximálne vyhrotiť, kým sú ešte pri moci a v úrade,“ kritizovala v pondelok poslankyňa ruskej Dumy Marija Valerjevna Butinová a dodala: „Mám veľkú nádej, že [Donald] Trump toto rozhodnutie napraví. Pretože vážne riskujú začiatok tretej svetovej vojny, čo nie je v záujme nikoho.“

O autorovi: Tom Goeller je novinár, amerikanista a politológ. Pracoval ako korešpondent vo Washingtone, D. C. a v Berlíne, okrem iného pre noviny The Washington Times. Od apríla 2024 píše tiež pre denník Epoch Times.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory The Epoch Times.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj