Utorok 22. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Katolícki veriaci nesú fotografie pápeža Františka počas omše pod holým nebom v Buenos Aires 24. februára 2025, aby sa za neho modlili. (foto: John Moore/Getty Images)

Kto by mohol nahradiť pápeža Františka?

Pápež František 21. 4. ráno zomrel. V poslednom čase trpel vážnymi chorobami a viac ako mesiac bol v nemocnici. V nedeľu krátko pozdravil veriacich počas homílie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

Tento rok je pre Cirkev mimoriadne dôležitý, pretože rok 2025 je jubilejným rokom – veľkou náboženskou udalosťou, ktorú Katolícka cirkev organizuje raz za 25 rokov.

Vo februári vedúci predstaviteľ Katolíckej cirkvi vyzval veriacich, aby počas pôstu 2025 „putovali spoločne v nádeji“. Zdôraznil význam sebareflexie, solidarity s trpiacimi a potrebu duchovnej obnovy, ktorú spojil práve s Jubilejným rokom. Pôstny čas by podľa neho mal byť časom sebareflexie a ochoty odpovedať na Božie volanie po zmene. Vo svojich úvahách sa zameral na tri hlavné aspekty: dôležitosť putovania, spoločné putovanie a putovanie s nádejou.

Voľba nového pápeža

Vatikánska administratíva má jasne stanovené protokoly na zabezpečenie hladkého priebehu voľby nového pápeža, ak by to bolo potrebné. Tieto pravidlá vychádzajú z apoštolskej konštitúcie Universi Dominici Gregis, ktorú vydal Ján Pavol II.

Kardinál komory musí najprv oficiálne potvrdiť úmrtie pápeža a oznámiť to verejnosti. Potom nasleduje deväťdňové obdobie smútku, známe ako novendiales, počas ktorého sa vo Vatikáne konajú pohrebné obrady a zádušné omše. Po skončení obdobia smútku sa začína obdobie Sede Vacante, teda „prázdneho stola“. Počas 15 až 20 dní sa kardináli stretnú na konkláve, ktoré sa koná v Sixtínskej kaplnke.

Spomínaní nástupcovia

Následné tajné hlasovania sa konajú niekoľkokrát denne, kým kandidát nezíska dvojtretinovú väčšinu hlasov. Vo chvíli, keď je pápež zvolený, biely dym nad Vatikánom oznámi svetu jeho meno.

Medzi menami, ktoré sa najčastejšie objavujú v médiách, sú vysokopostavení kardináli s bohatými skúsenosťami v cirkevnej správe a medzinárodnej diplomacii.

Jedným z takýchto favoritov je kardinál Pietro Parolin, 70-ročný vatikánsky štátny sekretár, ktorý je považovaný za umiernenú voľbu. Dlhoročný blízky spolupracovník pápeža Františka sa profiluje ako skúsený diplomat schopný zabezpečiť kontinuitu súčasného smerovania cirkvi.

Ďalším menom je kardinál Luis Antonio Tagle – tento 67-ročný Filipínec, ktorý pôsobí ako proprefekt pre evanjelizáciu, je známy svojou otvorenosťou a dôrazom na pomoc chudobným. Mnohí ho vnímajú ako priameho pokračovateľa Františkovho štýlu pontifikátu a jeho zvolenie by mohlo posilniť vplyv ázijskej cirkvi.

Spomína sa aj meno 78-ročného kardinála Christopha Schönborna, viedenského arcibiskupa a uznávaného teológa. Jeho skúsenosti a hlboké znalosti cirkevnej doktríny by mohli priniesť stabilitu a kontinuitu. Patrí k osobnostiam, ktoré sa tešia širokej podpore nielen v Európe, ale aj medzi konzervatívnejšie zmýšľajúcimi kardinálmi.

Pápež František nedávno otvoril cestu ku kanonizácii niekoľkým novým svätým. Medzi nimi je aj P. Emil Kapaun, vojenský kaplán českého pôvodu, ktorý slúžil počas druhej svetovej a kórejskej vojny. Po zajatí zomrel v kórejskom zajateckom tábore, kde sa naďalej staral o duchovné potreby svojich spoluväzňov. Druhým uznávaným kandidátom je Salvo D’Acquista, taliansky laik, ktorý sa obetoval v boji za svoju krajinu počas druhej svetovej vojny.

Pápež ocenil aj hrdinské cnosti ďalších troch osobností: Michele Mauro Montaner, zakladateľ Kongregácie sestier Hispánie, Didac Bessi, zakladateľ Kongregácie sestier dominikánok v Taliansku, a Cunegonde Siwiec, laická veriaca z Poľska.

Okrem toho pápež schválil kanonizáciu dvoch blahoslavených: Giuseppeho Gregoria Hernándeza Cisnerosa z Venezuely, ktorý bol známy svojou pomocou chudobným, a Bartola Longa z Talianska, ktorý konvertoval na kresťanstvo a založil svätyňu svätého ruženca v Pompejach.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj