Sobota 22. februára, 2025
Argentínsky prezident Javier Milei (Alejandro Pagni/ AFP via Getty Images)

Kryptografický škandál v Argentíne: Milei pod tlakom kvôli afére $LIBRA

Argentínsky prezident Javier Milei sa po prvýkrát za 15 mesiacov vo funkcii ocitol v defenzíve. Dôvodom je pád kryptomeny s názvom „$LIBRA“, ku ktorej krátkodobému vzostupu Milei nepriamo prispel. Prezident teraz čelí obvineniam z podvodu a možno aj konaniu o odvolaní z funkcie. Aféra si bude vyžadovať vysvetlenie pred voľbami v polovici volebného obdobia v roku 2025.

$LIBRA má „podporovať financovanie malých a začínajúcich podnikov“

V piatok 14. februára večer argentínsky prezident na svojom účte X zdieľal odkaz na projekt „Viva La Libertad“. Cieľom projektu je podporiť rast argentínskeho hospodárstva prostredníctvom financovania malých podnikov a začínajúcich podnikov. Je to znamenie, že svet chce investovať do Argentíny.

Spomenul aj číslo pridruženej blockchainovej platformy Solana, na ktorej bol spustený projekt $LIBRA. Tá je stredobodom projektu „Viva La Libertad“, ktorý zrejme odkazuje na Mileiovo heslo „Viva la libertad carajo“ („Nech žije sloboda, sakra“).

Nie je isté, či bol názov $LIBRA zvolený aj preto, aby naznačil spojitosť s kedysi plánovaným kryptografickým projektom Meta „Libra“. Ako však uvádza argentínsky denník „Business Times“, po zverejnení Mileiho článku chceli do $LIBRA investovať známi investori. Argentínsky prezident ho odvtedy zo svojho účtu na X vymazal.

Memecoiny sú vo všeobecnosti náchylné na „pump and dump“

Zakladateľ spoločnosti Barstool Sports Dave Portnoy okrem iného uviedol, že „sám si žiadne [tokeny $LIBRA] nekúpil, kým Milei nezverejnil tweet“. Projekt nazval „najväčším ťahaním koberca v histórii“. Takto sa označuje podvodný kryptoprojekt, pri ktorom vývojári po prudkom náraste stiahnu likviditu, čím sa minca stane bezcennou.

Princíp funguje podobne ako tlačenie „penny stocks“ na akciových trhoch. Obzvlášť populárne to bolo v roku 2000, keď sa prostredníctvom hromadných e-mailov a fór oznamovali napríklad „masívne úniky“ insolventných nových trhových spoločností. Taktika, ktorá za tým stála, bola známa ako „pump and dump“.

Portnoy uviedol, že v období pred oficiálnym spustením kryptomeny mu bolo ponúknutých 6 miliónov tokenov $LIBRA. Neprijal ich však po tom, ako mu bolo zároveň povedané, že nesmie zverejniť, čo dostal. Podobné ponuky vraj dostali aj ďalší influenceri. Trhová hodnota kryptomeny $LIBRA, ktorú spoluzakladal kryptopodnikateľ Hayden Davis, sa vo veľmi krátkom čase zvýšila na viac ako 4 miliardy amerických dolárov. Davis neskôr priznal, že napriek náhlemu prepadu meny si ešte v ten istý večer vybral časť zisku. Teraz ich chcel vrátiť, aby upokojil investorov.

Prezident Milei videl za $LIBRA „dobré úmysly“

Samotný Milei teraz oznámil interné vyšetrovanie. V sobotu ráno prezident vyhlásil, že o kryptoprojekte nemá žiadne podrobné informácie. Konal v presvedčení, že podporuje súkromnú iniciatívu, ktorá má podľa všetkého dobré úmysly. S touto iniciatívou však nebol nijako spojený. Davis na druhej strane vysvetlil, že Milei aktívne propagoval token, ale neskôr z neho vycúval.

Prezident sa považuje za veľmi otvoreného voči trhu s kryptomenami. Memecoiny, medzi ktoré patrí aj $LIBRA, sa však považujú za vysoko špekulatívne a náchylné na pump and dump. Tieto meny sú väčšinou založené na internetových meme a netvrdia, že sú serióznym platobným prostriedkom. Jedným z príkladov je „dogecoin“, ktorého vznik inicioval Elon Musk.

Takéto meny sú neregulované finančné produkty a burzové regulačné orgány, napríklad v Thajsku, ich zakázali, pretože ide o produkty „bez jasného cieľa a obsahu“. Vývojový tím, ktorý stojí za $LIBRA, vraj už predtým spustil krátkodobé kryptoprojekty, ako napríklad „Melania Meme“.

Memecoiny nie sú vhodné na seriózne financovanie malých spoločností alebo začínajúcich podnikov. Tento poznatok možno predpokladať aj u ľudí, ktorí nadobúdajú aktíva na burzách. Teraz už zmazaný príspevok hlavy štátu X by sa však dal interpretovať aj ako odporúčanie od autority. Je však veľmi nepravdepodobné, že by sa prezidentovi Mileiovi mohol dokázať úmysel podvádzania. Nepravdepodobné je aj konanie o obžalobe, ktorým hrozí opozícia.

Na odvolanie prezidenta z funkcie by bola potrebná dvojtretinová väčšina v poslaneckej snemovni. Mileiho stredopraví partneri vyjadrili „sklamanie“ z jeho úlohy v súvislosti s $LIBRA. Kategoricky však odmietajú impeachment, ktorý požaduje peronistická opozícia.

Samotný Milei tento týždeň odcestuje do Washingtonu a pravdepodobne sa stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Dúfa v oslobodenie od ciel a žiadosť o dodatočné financovanie z Medzinárodného menového fondu (MMF).

Javier Milei oslavoval drvivé víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2023. Počas svojho doterajšieho pôsobenia v úrade sa mu podarilo radikálnym reformným programom vyriešiť niektoré z najvážnejších problémov Argentíny. Medzi ne patrí inflácia, štátny dlh a chudoba.

Pozitívne výsledky Mileiho v tejto oblasti a nepopularita peronistov mu zabezpečili popularitu okolo 50-percentnej hranice. Prezident má teraz čas do strednodobých volieb, ktoré sa uskutočnia 26. októbra, aby napravil politické škody, ktoré mu mohla spôsobiť aféra $LIBRA.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj