Streda 30. októbra, 2024
Ukrajinský parlament v Kijeve. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Kritika Zelenského silnie: Aká je skutočná úroveň demokracie na Ukrajine?

Napriek vojne na Ukrajine silnie kritika prezidenta Zelenského a jeho vlády. Organizácia Freedom House, ktorá je považovaná za výrazne prozápadnú, potvrdzuje, že demokracia v krajine má veľký priestor na zlepšenie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s moderátorkou nemeckej ARD Caren Miosgaovou povedal, že je „proste sklamaný, že ľudia v dnešnom svete sú skôr pragmatickí a nezasiahnu okamžite, keď vidia nejaký problém“. Televízna stanica rozhovor odvysielala v nedeľu 28. januára večer.

Nevzdal sa nádeje, že Západ na vojnu proti Rusku dodá ešte ťažšie a smrtonosnejšie zbrane. Viera vo víťazstvo Ukrajiny a znovudobytie všetkých území ovládaných Ruskom však na Západe upadá. Podľa reportáže n-tv v Nemecku vo víťazstvo naďalej verí len 10 % ľudí.

Zelenského bývalý poradca kritizuje nacionalizmus

Okrem toho je stále viac spochybňovaný západný naratív. V podrobnom rozhovore pre britské internetové médium unherd bývalý Zelenského poradca Oleksij Arestovyč jasne kritizoval situáciu v krajine.

Ukrajinský nacionalizmus, ktorý od roku 1991 naberá v politike na sile, označil za „najnebezpečnejšiu myšlienku a horšie nebezpečenstvo než vojenská agresia Ruska“. „Idea menej než 20 % Ukrajincov“ sa snaží vnútiť monokultúru polykultúrnej krajine.

Arestovyč, ktorý v ukrajinskej televízii nejakú dobu komentoval vývoj na vojenských frontoch, v tom vidí jeden z dôvodov rastúceho odmietania vojenskej služby. Tej sa snaží vyhnúť asi 4,5 miliónov Ukrajincov mužského pohlavia vo vojenskom veku, teda takmer polovica. Nechcú „umierať za systém, v ktorom sú občanmi druhej kategórie“.

Kličko kritizuje príklon Ukrajiny k autoritárstvu za Zelenského vlády

Od Zelenského sa však dištancujú aj kedysi blízki spolubojovníci, ako je napríklad starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Kličko v časopise Der Spiegel vysvetlil, že Ukrajine hrozí „autoritárstvo“. V určitom okamihu „sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmarov jediného človeka“.

Medzitým sa bývalý minister vnútra Jurij Lucenko v denníku Die Welt posťažoval na Zelenského ďalekosiahle právomoci. V rozhovore vysvetlil, že vládne „ako autoritársky jedinec, ktorý rozhoduje“.

Organizácia Freedom House je o niečo milosrdnejšia. Skutočnosť, že minuloročné parlamentné voľby boli zrušené a toho roku sa nebudú konať ani voľby prezidentské, je odôvodnená stanným právom. Existuje tiež niekoľko regulérnych dôvodov, prečo by riadne voľby neboli možné.

Napríklad Rusko v súčasnej dobe kontroluje 20 % územia krajiny. Bolo by náročné zorganizovať hlasovanie pre utečencov v samotnej Ukrajine aj v zahraničí a tiež pre vojakov na fronte. Volebné miestnosti by tiež mohli byť cieľom ruských útokov.

Zákazy a marginalizácie opozičných strán a médií

Prozápadná pozorovateľská organizácia viac menej dáva najavo, že Ukrajina nie je liberálnou demokraciou, ale „hybridným režimom“. Zo 100 možných bodov získala iba 39, pričom aj pred vojnou mala len o jeden bod viac. Západná demokracia, ktorú Ukrajina podľa svojich zástancov bráni pred Ruskom, v krajine pred vojnou nebola.

Freedom House tiež zachoval alebo znížil hodnotenie Ukrajiny v oblasti deľby moci a v oblasti slobody médií. Neexistujú tu dopredu zverejnené televízne programy ani živé vysielanie. Analytik Mike Smeltzer z tejto nevládnej organizácie hovorí v denníku Die Welt o „legislatívnom turbo režime“.

Opozícia je odsunutá na okraj spoločnosti. Mnoho strán bolo zakázaných. Komunistická strana bola zakázaná v roku 2015 a aliancia „Pre život“ po začatí vojny v roku 2022. Ako zdôvodnenie sa vždy používala formulka „blízkosť k Rusku“. Organizácia Freedom House dáva Ukrajine v oblasti deľby moci 2,5 bodu zo 7 možných. Podľa Smeltzera nejde o „žiadnu stratu demokratických štandardov“ v porovnaní s obdobím pred 5 rokmi.

K ďalšiemu zhoršeniu však došlo v oblasti slobody tlače, kde všetky televízne stanice museli vysielať štandardizovaný spravodajský program. Dozorový orgán naviac získal ďalšie právomoci, ktoré mu umožňujú zablokovať neregistrované publikácie na 14 dní bez rozhodnutia súdu. Ukrajina tu stratila 0,5 bodu a teda získala 3,25 bodov. Vzhľadom k zásahom proti údajne či skutočne proruským médiám od roku 2014 sa toto hodnotenie javí ako trochu benevolentné.

Freedom House chváli iba ukrajinskú „občiansku spoločnosť“

Freedom House hodnotí Ukrajinu iba 2,25 bodmi (pokles o 0,25) za právny štát. Vláda má značný vplyv na súdnictvo. To bráni exprezidentovi Petrovi Porošenkovi opustiť krajinu. Napriek tomu že Porošenko mobilizoval armádu proti odporcom puču na Majdane v roku 2014, bol obvinený z „vlastizrady“. Je obvinený z nákupov uhlia zo separatistických oblastí.

V oblasti občianskej angažovanosti však inštitúcia udelila Ukrajine 5,25 bodu (plus 0,25 bodu) vďaka „živej občianskej spoločnosti“ – hoci krajina neuznáva právo na výhradu svedomia. Transparency International dokonca oceňuje pokrok Ukrajiny v boji proti korupcii.

Vzhľadom k tomu, že aj Freedom House aj Transparency International majú na mnohých miestach povesť jasne prozápadne orientovaných inštitúcií, vykazuje výsledok Ukrajiny značný priestor pre optimalizáciu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj