![](https://www.epochtimes.sk/wp-content/uploads/2024/12/Gettyimages-1202252353.png)
Kremeľ varuje, že vzťahy medzi USA a Ruskom sú na pokraji kolapsu kvôli podmienkam Ukrajiny
Kremeľ varoval, že vzťahy Ruska so Spojenými štátmi sú na pokraji kolapsu, a trval na tom, že pred pokračovaním mierových rokovaní o Ukrajine musia byť splnené všetky podmienky ruského prezidenta Vladimira Putina, čo naznačuje, že Moskva zaujíma tvrdý prístup v čase, keď americký prezident Donald Trump pokračuje v úsilí o sprostredkovanie mierovej dohody.
Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, kľúčová postava ruskej diplomacie vo vzťahu k Washingtonu, 10. februára na tlačovej konferencii v Moskve povedal, že Kremeľ nie je ochotný pristúpiť na kompromis, a zopakoval, že bez úplného splnenia Putinových požiadaviek nemôže dôjsť k urovnaniu situácie na Ukrajine.
„Politické riešenie, ako si ho predstavujeme, sa nedá dosiahnuť inak ako úplnou realizáciou toho, čo vyslovil prezident Putin, keď v júni hovoril s ruským ministerstvom zahraničných vecí,“ povedal Riabkov.
Na stretnutí v júni 2024 Putin stanovil svoje podmienky pre mierové rokovania vrátane stiahnutia ukrajinských vojsk zo sporných oblastí, neutrality Ukrajiny, „demilitarizácie“ krajiny a zrušenia západných sankcií.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tieto podmienky odmietol s tým, že sa rovnajú kapitulácii Ukrajiny. Kyjev chce vstúpiť do NATO a získať späť kontrolu nad územím, ktoré vo vojne stratil v prospech Ruska.
Trump, ktorý opakovane prisľúbil rýchle ukončenie vojny na Ukrajine, 9. februára uviedol, že verí v pokrok v otázke mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou.
Riabkov však varoval, že Moskva a Washington zostávajú na pokraji roztržky, pričom zo zhoršujúcich sa vzťahov obvinil politiku „hybridnej vojny“ Bidenovej administratívy a snahu vnútiť Rusku strategickú porážku, uviedla ruská štátna agentúra Tass. Ruský diplomat dodal, že to zhoršilo „antagonistický charakter“ americko-ruských vzťahov, čím sa situácia stala „veľmi kritickou“.
Riabkov síce uznal, že Trumpov návrat do Bieleho domu „znamená posun“ v politike USA, ale vyjadril skepsu, pokiaľ ide o akékoľvek výrazné zlepšenie bilaterálnych vzťahov. Poznamenal, že Rusko je v politických dokumentoch USA naďalej oficiálne označované ako „hlavný protivník“, čo obmedzuje potenciál diplomatického pokroku.
Riabkov dodal, že hoci sa Rusko a Spojené štáty ešte nedohodli na kontaktoch na vysokej úrovni, komunikačné kanály zostávajú otvorené.
Putin uviedol, že Rusko je pripravené na dialóg s Trumpovou administratívou o Ukrajine, a signalizoval ochotu pristúpiť na niektoré „kompromisy“. Riabkovove najnovšie vyjadrenia však naznačujú, že Kremeľ zostáva pevný v kľúčových požiadavkách a ponecháva len malý priestor na flexibilitu.
Ruský prezident tiež vyjadril presvedčenie, že Trump bude schopný zorientovať sa v zložitej situácii konfliktu a vytvoriť podmienky pre dlhodobú mierovú dohodu. Podľa Putina by riešenie „nemalo byť krátkym prímerím, ani nejakým obdobím oddychu, ktoré by umožnilo preskupenie a prezbrojenie síl, ale dlhodobým mierom“.
Zelenskyj minulý rok predstavil „plán víťazstva“, ktorý sa sústreďoval na myšlienku dosiahnutia významných úspechov na bojisku a zahŕňal použitie zbraní dodávaných Západom na údery hlbšie do vnútra Ruska. Plán zahŕňa aj ponuku strategickým partnerom, ako sú Spojené štáty, na spoločnú ťažbu kritických nerastných surovín vrátane vzácnych zemín.
Trump nedávno uviedol, že chce uzavrieť dohodu s Ukrajinou o zabezpečení vzácnych zemín – skupiny 17 základných prvkov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri pohone mnohých moderných technológií – výmenou za pokračujúcu finančnú podporu Ukrajiny v jej vojne proti Rusku. Zelenskyj povedal, že je otvorený takejto dohode.
Trump 7. februára uviedol, že sa so Zelenským pravdepodobne stretne v najbližších týždňoch, aby prediskutovali ukončenie vojny.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK