Utorok 28. januára, 2025

Krajinkár namaľoval obrovské maľby na skaly hlinenými pigmentmi (+Foto/Video)

Predstavujeme vám umelca, ktorého obrazy určite neobstoja v skúške času – ale to ho netrápi. Maľuje nástenné maľby na obrovské prírodné skalné útvary pod holým nebom pomocou biologicky odbúrateľnej farby, ktorá sa zmyje dažďom.

Seriózni umelci vedia, že nejde o umelecký objekt zavesený na stene s drahými rámami, ale o samotný akt tvorby a zjednotenia sa s prírodou (a v dnešnej dobe aj o vystavovanie na Instagrame). Pominuteľnosť týchto masívnych nástenných malieb podčiarkuje autenticitu účelu.

Volá sa David Popa. Používa priemyselné tlakové striekacie zariadenia, unikátne zloženie farieb a ďalšie prírodné materiály – kriedu a uhlík – ktoré nie sú trvalé. Najdôležitejšie je však pre neho nájsť kus prírodnej, skalnatej krajiny, ktorá je vo svojej podstate krásna.

Na jeho kolosálnych obrazoch sa časti ľudských tvárí, rúk a iných anatomických prvkov vyjavujú z povrchu skál medzi puklinami a skalnatými okruhliakmi. Ľudská podoba a príroda sa harmonicky prelínajú. Popa potom spraví zábery z dronu zhora, aby skutočne predviedol svoje kúzlo.

Dvadsaťdeväťročný americký umelec sa naučil klasickú kresbu a maľbu už v ranom veku od svojho otca Alberta, ktorý ho zoznámil s umením, keď na uliciach New Yorku sprejoval graffiti. Ale boli to práve starí majstri a klasické ideály, ktoré ho uchvátili. Výtvarná škola potom tento talent rozvíjala.

„Až keď som v prvom ročníku na vysokej škole vzal sprej a vydal sa na miestnu legálnu graffiti stenu, objavil som kinetickejší a pútavejší spôsob tvorby,“ povedal David Popa pre Epoch Times.

„Stal som sa posadnutý hľadaním ďalšieho miesta na vytvorenie ďalšej nástennej maľby a v lete posledného ročníka vysokej školy som sa ocitol vo Fínsku.“ Tam sa zoznámil so svojou manželkou a rozhodol sa tam zostať.

„Štyri roky som pokračoval v tvorbe nástenných malieb v mestskom kontexte, ale cítil som, že mi chýba kúsok do skladačky, ktorým bola láska k prírode, aj keď som vyrastal v New Yorku,“ povedal.

Popa začal experimentovať s uhlíkom, kriedou a prírodnými zemitými pigmentmi, aby vytvoril diela, ktoré sa po vytvorení zmyjú.

Svoje prvé experimentálne dielo na zemi vytvoril v roku 2016, ale skutočne sa ako umelec prejavil v júli 2019, keď na ostrove v južnom Fínsku namaľoval biely portrét svojej manželky a jeho dielo sa dostalo do celoštátnych správ.

„Proces tvorby týchto terénnych diel bol spočiatku len túžbou „hrať sa“, zistiť, čo sa stane, keď spojím všetky svoje detské lásky,“ povedal a dodal, že výsledky pripomínajú prehistorické jaskynné maľby.

„Prírodné materiály, ktoré používam, by boli veľmi podobné, ak nie rovnaké, ako materiály, ktoré umelci používali pri prvých jaskynných maľbách pred 40 000 rokmi.“

Popa teraz vyhľadáva pre svoje nástenné maľby čoraz odľahlejšie lokality – niektoré z nich je možné vidieť len zhora pomocou dronov. Využíva prchavé zážitky a neočakávané udalosti, ako napríklad zmenu prílivu na odliv, a dokonca aj vtáčí trus, ktorý zvýrazňuje jeho diela.

„Mnoho mojich zberateľov sa teší z týchto abstraktných ťahov,“ povedal. „Viete si predstaviť, ako boli prekvapení, keď som im povedal, že sú to vtáky.“

Popa dodal: „Je to práve tento dynamický rozhovor s pominuteľným, prírodným svetom, ktorý ma skutočne vzrušuje a dúfam, že diváka láka k tomu, aby sa zamyslel nad podstatou našej krátkej existencie a vychutnal si jej hlboké tajomstvá a každodenné zázraky.“

Tu sú ďalšie krajinárske diela Davida Popa:

Pôvodný článok

Prečítajte si aj