Košický prípad nie je jediný. Za posledný mesiac boli medializované tri úmrtia po policajných zásahoch
Košický policajt čelí vážnym obvineniam po smrti 48-ročného bezdomovca, ktorého mal viackrát fyzicky napadnúť. Tragická udalosť zaznamenaná bezpečnostnými kamerami vyústila do obvinenia policajta zo zabitia a otvorila debatu o systémových zlyhaniach v policajných radoch. Minister vnútra Šutaj Eštok, policajný prezident Solák a aj verejnosť volajú po zmenách, ktoré by podobným incidentom zabránili. Kým aktuálny prezident polície sa domnieva, že ide o individuálne zlyhanie konkrétneho policajta, jeho predchodca Hamran si myslí, že ide o systémové zlyhanie.
Brutalita v Košiciach
Košický policajt bol obvinený z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Vyšetrovaním sa zaoberá Úrad inšpekčnej služby. Podľa obvinenia mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť zaistenej osobe viacero zranení, na následky ktorých počas nasledujúceho dňa v nemocnici zomrela.
Obvineného policajta Mareka A. vzal Mestský súd v Košiciach do väzby z obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov. Policajt voči tomu podal sťažnosť. Tlačový odbor kancelárie ministerstva vnútra informoval, že obvinenému policajtovi hrozí trest odňatia slobody na 12 až 15 rokov.
Činu policajta malo predchádzať pristihnutie osoby pri krádeži. Podľa zistení portálu aktuality.sk pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) mali v jednom z košických hypermarketov zadržať 48-ročného Ľubomíra, bezdomovca podozrivého z krádeže alkoholu. Osobu odviedli do špeciálnej miestnosti. Tam mal starší policajt fyzicky napadnúť muža, čím mu spôsobil viaceré zranenia. Priebeh jeho konania zachytili bezpečnostné kamery. Následne bol Ľubomír prevezený na obvodné oddelenie, kde mal byť opätovne bitý. Nakoľko začal omdlievať, policajti zavolali záchranku. Lekári sa ho snažili zachrániť, bol aj operovaný, napokon však zraneniam podľahol.
Policajti klamali
Na mimoriadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru sa poslanci dozvedeli, že obvinený policajt mal obeť udierať taktickou rukavicou, ktorá je spevnená v oblastí hánok. Policajný prezident Ľubomír Solák v relácií Braňo Závodský naživo potvrdil, že takéto rukavice nie sú bežnou výbavou policajtov obvodného oddelenia. “Vlastne oni akoby sa dopúšťajú porušenia zákona už len tým, že si ich oblečú a zasahujú v nich. Mali odevné súčiastky, ktoré neboli výbavou a tým pádom nemôžu používať nič iné, čo nemajú oficiálne vo výbave,” ozrejmil.
Šéf policajtov viac ako týždeň po čine verejnosti vysvetľoval, ako malo k incidentu dôjsť a prečo sa neriešil už skôr. Podľa jeho slov dvaja policajti o udalostiach, ako aj o násilí páchanom na Ľubomírovi, klamali.
Potvrdil, že obeť bola bitá ako v hypermarkete, tak aj na policajnej stanici. V policajnej správe však policajti tvrdili, že pri zásahu neboli použité žiadne donucovacie prostriedky. Podľa oficiálneho dokumentu mali Ľubomíra zadržaného SBS pri krádeži alkoholu najskôr kontrolovať v obchode a potom mal s nimi dobrovoľne ísť na policajnú stanicu. Tvrdili, že muž bol pod silným vplyvom alkoholu, sadol si na stoličku a zakrátko prestal reagovať. Šéf policajtov tiež uviedol, že muži zákona v zázname k incidentu mali zdôrazniť, že muž bol človek bez domova a recidivista.
Zvrat v prípade nastal až na druhý deň po Ľubomírovej smrti. Kompetentní obdržali správu z pitvy, že smrť nastala cudzím zavinením. Od tej chvíle začala prípad vyšetrovať policajná inšpekcia. Podľa riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana sa policajt obvinený zo zabitia bezdomovca pred svojím zadržaním vrátil na miesto činu.
„Tento policajt prišiel už v civile a zaklopal na túto miestnosť, pod takou legendou sa snažil komunikovať s pracovníkom SBS,“ povedal Zurian. Podľa neho chcel pravdepodobne získať kamerový záznam z miestnosti a pokúsi sa incident ututlať.
Kukláči a inšpekčná služba dvojicu policajtov zadržali 11. novembra na stanici v rámci akcie s krycím názvom Exces. Jedného následne prepustili. Druhý Marek A. bude väzobne trestne stíhaný.
V prípade boli nezrovnalosti medzi výpoveďou obete a správou policajtov. Muži zákona uviedli, že osoba s nimi dobrovoľne šla na policajnú stanicu, v lekárskej správe bolo zaznamenané tvrdenie zranenej osoby, že utekala pred policajtami a pritom spadla na hlavu a zranila sa. „Na druhý deň ráno príslušný nadriadený vyhodnocuje udalosti, ktoré hliadka spracovala […] Z nemocnice prišla lekárska správa, ktorá nekorešpondovala s tým, čo policajti v zázname uviedli,“ vysvetlil Solák.
„V prípade policajta, ktorý je obvinený a je vo väzbe, beží proces prepustenia. V prípade policajta, ktorý bol v pozícii svedka, beží proces postavenia mimo výkonu služby a zároveň proces prepustenia zo služobného pomeru,“ informoval Solák
Minister vnútra reaguje
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) bezprostredne v reakcii na nešťastnú udalosť uviedol, že má v pláne posilniť preventívne školenia, zaviesť telové kamery a podniknúť dôrazné opatrenia, aby sa podobné incidenty neopakovali. “Zákon platí rovnako pre každého vrátane policajtov! Ubezpečujem, že tragická udalosť, ktorá sa odohrala na východe Slovenska, bude spravodlivo vyšetrená,“ napísal na sociálnej sieti.
Minister označil prípad policajnej brutality v Košiciach za neprijateľné zlyhanie jednotlivca. Skonštatoval, že policajná inšpekcia konala promptne hneď po obdržaní informácií o incidente. Podľa jeho slov bez ohľadu na to, ako dôkladne je nastavený systém, násilné prípady sa môžu vždy vyskytnúť.
Pochybil jednotlivec alebo systém?
Denník Pravda pripomenul, že za posledný mesiac sa udiali tri medializované prípady usmrtenia v súvislosti s políciou. Polícia donucovacími prostriedkami zakročila na ulici proti útočníkovi, ktorý so sekerou v ruke ohrozoval svoje okolie. Následne sa 47-ročnému mužovi priťažilo, začali mu zlyhávať životné funkcie, až nakoniec skonal.
V ďalšom nedávnom prípade zomrel 56-ročný muž, ktorý bol zadržaný pri dopravnej nehode pod vplyvom návykovej látky. „V čase o 12:35 dozor, ktorý je vykonávaný v cele policajného zaistenia (CPZ, pozn. red.) vyhodnotil, že osoba sa nehýbe, vstúpil do CPZ a následne konštatoval, že osoba nejaví známky života,“ priblížil Solák. Osobe privolali záchranárov, ktorí už konštatovali smrť.
„Úmrtia v celách policajného zaistenia sa dejú,“ podotkol policajný prezident s tým, že aj v tomto prípade sa úmrtím zaoberá inšpekcia.
Šéf rezortu vnútra sa policajtov ohľadom prípadu muža so sekerou zastal. „Takýchto policajtov, ktorí si čestne a svedomito vykonávajú svoju prácu a každý deň nasadzujú svoje životy, sú na Slovensku stovky. Tragická a samozrejme neospravedlniteľná udalosť z Košíc nemôže v spoločnosti vytvárať z policajtov strašiakov a nesmie im ani brániť používať oprávnené prostriedky na ochranu druhých, ako aj na sebaobranu,“ uviedol.
V prípade košického policajta si Šutaj Eštok a Solák zhodne myslia, že išlo o individuálne zlyhanie. „Bol hodnotený ako slušný policajt, bez tendencie k nadmernému použitiu sily. Vnímam to ako zlyhanie jednotlivca,“ komentoval šéf polície. „Chceli by sme sa dopracovať k analýze toho, čo týmto konaniam u policajtov predchádzalo aj k analýze prijatých opatrení, aby sme tieto veci mohli identifikovať a zlepšiť systém,“ naznačil ďalšie kroky.
Podľa bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana ide o systémové zlyhanie a niektorí nadriadení nemajú problém kryť policajnú brutalitu. “Aký minister išiel, takých našiel, aký policajný prezident išiel, takých našiel. To znamená, že oni tam dosadili týchto funkcionárov, ktorí nemajú problém ospravedlňovať policajné násilie,” uviedol v reakcii na nedávne udalosti.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK