Konope môže zmeniť DNA (štúdia)
Užívanie konope v posledných rokoch výrazne stúplo, čo znepokojuje niektorých odborníkov. Podľa novej štúdie môže užívanie konope viesť k zmenám v DNA, ktoré môžu následne spôsobiť závažné ochorenia.
Konope – známe aj ako marihuana – je jednou z najčastejšie užívaných drog v Spojených štátoch. Jej spotreba v posledných rokoch výrazne vzrástla. Nedávny prieskum ukázal, že za posledný mesiac ju užilo až 42,3 milióna ľudí. Zvýšené užívanie marihuany však niektorých odborníkov znepokojuje.
Zdravotné riziká spojené s užívaním marihuany
V štúdii uverejnenej v časopise Molecular Psychiatry sa analyzovali údaje od približne 9 500 účastníkov z rôznych skupín vrátane rodičov a detí, dvojčiat a starších dospelých.
Výskumníci hodnotili metyláciu DNA, čo je ukazovateľ potenciálnych zdravotných následkov spôsobených tým, ako sa gény prejavujú. Analýzy genómovej štúdie boli vyhodnotené podľa rôznych genetických skupín a upravené podľa veku, pohlavia, a krvnej skupiny a toho, či užívateľ fajčí cigarety.
Výskumníci zistili, že päť génov s metyláciou DNA malo miesta spojené s užívaním konope a významným dopadom na zdravie človeka. Patril medzi ne jeden gén (LINC01132) spojený s rakovinou pečene a rakovinou vaječníkov. Avšak predchádzajúca štúdia naopak preukázala nižší výskyt rakoviny pečene u užívateľov konope.
Vedci tiež zistili, že chemické látky v konope vrátane účinnej látky THC (tetrahydrokanabinol) menia DNA užívateľa. To môže spôsobiť mutácie génov zvyšujúce riziko ochorenia.
Pochopenie metylácie DNA
Metylácia DNA je základný epigenetický mechanizmus, ktorý reguluje prejav génov bez zmeny základnej sekvencie DNA.
Vzorce metylácie môžu byť dedičné a môžu sa v priebehu času meniť v reakcii na rôzne faktory prostredia. Patrí sem strava, životný štýl a pôsobenie látok.
Zmenené vzorce metylácie DNA boli spojené s radom ochorení a stavov vrátane rakoviny, vývojových porúch a neurologických ochorení. Faktory ako starnutie, enviromentálne riziká a niektoré lieky môžu ovplyvňovať vzorce metylácie DNA, čo môže mať dopad na reguláciu génov a funkciu buniek.
Výskum metylácie DNA ďalej odhaľuje jej úlohu v rôznych biologických procesoch a ochoreniach, čo ponúka poznatky pre potenciálne terapeutické zásahy a diagnostické prístupy.
Ako užívanie konope ovplyvňuje budúce generácie?
Autori predchádzajúcej štúdie Gary Hulse a Albert Stuart Reece z Fakulty psychiatrie a klinických vied na Univerzite v Západnej Austrálii poukazujú na súvislosť medzi užívaním konope a jeho zdravotnými rizikami ako aj na to, čo to môže znamenať pre budúce generácie.
Vedci sa obávajú, že i keď sa u užívateľa nevyvinie choroba spôsobená mutáciou génov spojenou s užívaním konope, môže túto mutáciu preniesť na svoje deti a vnúčatá.
„Aj keď matka nikdy v živote neužila konope, mutácie prenášané spermiami otca môžu u ich detí spôsobiť vážne a smrteľné ochorenia,“ uviedol Reece v správe pre médiá Západoaustrálskej univerzity z 24. mája 2016.
„Rodičia si nemusia uvedomovať, že sú nositeľmi týchto mutácií, ktoré môžu zostať neaktívne a môžu ovplyvniť až ďalšie generácie, čo je veľmi znepokojujúce.“
Chemické látky v konope môžu zmeniť DNA užívateľa, čo môže spomaliť rast buniek. U rastúceho plodu by to mohlo viesť k nedostatočne vyvinutým končatinám alebo orgánom, či dokonca k rakovine, predpokladajú vedci.
„Najhoršie nádorové ochorenia sú hlásené u detí v prvých rokoch života, ktoré boli vystavené účinkom marihuany v maternici,“ vysvetlil pán Reece v tlačovej správe.
Užívatelia konope musia zvážiť riziká a prínosy
Konope je rastlina, ktorá sa už po stáročia používa na rôzne účely. Obsahuje stovky chemických zlúčenín, z ktorých najznámejšie sú THC a kanabidiol (CBD).
Tieto zlúčeniny sú známe ako kanabinoidy a interagujú s endokanabinoidným systémom tela. Ovplyvňujú rôzne funkcie, napríklad náladu, chuť do jedla, bolesť a pamäť.
Konope sa často konzumuje na rekreačné alebo liečebné účely. Môže sa fajčiť, inhalovať, variť ako čaj alebo konzumovať v jedlých formách, ako sú koláčiky alebo cukríky.
Účinky konope sa líšia v závislosti od odrody, spôsobu konzumácie a individuálnej znášanlivosti. Niektorí užívatelia pociťujú uvoľnenie, zmenené vnímanie a zvýšenú chuť do jedla, zatiaľ čo iní môžu pociťovať úzkosť alebo paranoju.
Okrem toho sa konope používa na lekárske účely pri tlmení bolesti, zvládaní nevoľností, zmierňovaní záchvatov a prejavov určitých zdravotných ťažkostí.
Vedci pokračujú v skúmaní potenciálnych zdravotných účinkov užívania kanabisu na zdravie — pozitívnych i negatívnych. Výsledky štúdie môžu zohrávať kľúčovú úlohu v práci zdravotníkov, výskumníkov a politík pri tvorbe regulácií týkajúcich sa konope.
Pôvodný článok.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK