Pondelok 16. septembra, 2024
Reprezentant Ralph Norman (republikán - Južná Karolína) v Sále oslobodenia v budove amerického Kapitolu vo Washingtone, D.C., USA, 22. júna 2023. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)
»

Kongresman Ralph Norman prečítal históriu The Epoch Times na pôde Kongresu

„The Epoch Times predstavuje slobodu,“ povedal republikán Ralph Norman v prejave, ktorý bol zapísaný do kongresového záznamu.

Ralph Norman (republikán – Južná Karolína) hovoril v Snemovni reprezentantov o začiatkoch denníka The Epoch Times a objasnil jeho trvalé poslanie poskytovať necenzurované informácie čitateľom na celom svete. A to napriek tomu, že čelí útlaku zo strany čínskeho komunistického režimu.

Ralph Norman začal svoj prejav rozprávaním príbehu Johna Tanga, zakladateľa novín, ktorý si v roku 1999 robil doktorát na Technologickom inštitúte v Georgii, keď sa nečakane rozhodol založiť noviny.

„Nikdy si nepredstavoval, že o 20 rokov neskôr bude šéfom štvrtých najväčších amerických novín podľa počtu predplatiteľov,“ povedal pán Norman v rokovacej sále Snemovne reprezentantov.

Zrod denníka The Epoch Times

Prejav kongresmana Ralpha Normana 13. júla 2023

V roku 1999 začala Čínska komunistická strana (ČKS) brutálnu kampaň proti duchovnej disciplíne Falun Gong, ktorá zahŕňa meditačné cvičenia a morálne učenie zamerané na princípy pravdivosti, súcitu a znášanlivosti.

Odhaduje sa, že Falun Gong vtedy praktizovalo 70 – 100 miliónov Číňanov. Komunistická strana považovala popularitu tejto praxe za hrozbu pre svoju moc a snažila sa skupinu démonizovať a izolovať prostredníctvom štátnych a súkromných médií a „neustále viedla nenávistnú propagandu útočiacu na mierumilovnú skupinu“, aby ospravedlnila prenasledovanie – uviedol kongresman.

„Pán Tang, ktorý emigroval do Spojených štátov, z diaľky s hrôzou sledoval, ako sú jeho priatelia prenasledovaní pre svoje presvedčenie, zatiaľ čo západné médiá posilňovali propagandu komunistickej strany. Pán Tang sa cítil nútený konať,“ vysvetľuje Norman.

Bez predchádzajúcich skúseností a zdrojov založil v suteréne v Atlante Dajiyuan, čínskojazyčné vydanie denníka The Epoch Times. Cieľom pána Tanga bolo poskytovať necenzurované informácie nielen obyvateľom Číny, ale všetkým na svete. Čoskoro sa ďalší Američania čínskeho pôvodu, vrátane tých s vysokoškolským vzdelaním, vzdali svojich dobre platených kariér a pridali sa k pánovi Tangovi v „tomto zdanlivo nemožnom úsilí“, popisuje históriu novín kongresman.

Norman ďalej hovoril aj o prvej spravodajskej skupine, ktorá vznikla v Číne v roku 2000 ako pobočka novín The Epoch Times a zamerala sa najmä na porušovanie ľudských práv čínskym režimom.

Nezávislé spravodajstvo o takýchto citlivých témach predstavovalo priamu hrozbu pre kontrolu ČKS. V priebehu niekoľkých mesiacov čínska polícia uskutočnila razie v redakcii a zatkla všetkých reportérov a redaktorov. Niektorí boli odsúdení na vysoké tresty a často trpeli mučením – uviedol kongresman a dodal, že dvaja zamestnanci Epoch Times, Zhang Yuhui a Shi Shaoping, boli odsúdení na desať rokov väzenia.

Po týchto udalostiach sa činnosť denníka Epoch Times presunula v Číne do ilegality. Napriek tomuto neúspechu sa čínskemu vydaniu darilo aj mimo Číny a stalo sa popredným internetovým portálom pre aktuálne udalosti v Číne, ktorý prilákal milióny čitateľov. Dnes sa jeho tlačené noviny dostávajú k čitateľom vo viac ako 30 krajinách sveta vrátane Ameriky. Mnohí Číňania obchádzajú internetový firewall čínskeho režimu a denne navštevujú webové stránky The Epoch Times.

Čínska komunistická strana (ČKS) sa snaží zastaviť činnosť tohto periodika už od jeho prvého vydania.

„Strana sa vyhráža inzerentom novín, podniká neustále kybernetické útoky a vyhráža sa príbuzným zamestnancov v Číne,“ povedal pán Norman.

Toto obťažovanie sa neobmedzuje len na Čínu. V roku 2006 sa útočníci vlámali do domu hlavného inžiniera Petra Li v Atlante, priviazali ho k stoličke a zbili. Potom mu ukradli počítače. V Hongkongu v roku 2019 útočníci podpálili tlačiareň novín a v roku 2021 ozbrojení muži vtrhli do priestorov vydavateľstva a kladivami rozbili tlačiarenské zariadenia.

Napriek všetkým týmto útokom noviny naďalej plnili svoj účel, ktorým je presadzovanie pravdy.

Zamestnanci tlačiarne v Hongkongu pracujúci na hongkonskom vydaní denníka The Epoch Times reagujú na požiar založený štyrmi maskovanými mužmi 19. novembra 2019. (Foto zo záznamu priemyselnej kamery)

Epoch Times zohrali významnú úlohu aj pri inšpirovaní hnutia Tuidang alebo „Vystúpenie z komunistickej strany“, uviedol kongresman Norman. Uverejnením dokumentárnej série článkov s názvom „Deväť komentárov ku komunistickej strane“ denník The Epoch Times ponúkol ucelený historický prehľad skutočnej povahy ČKS. V dôsledku toho sa viac ako 410 miliónov Číňanov rozhodlo prerušiť svoje väzby so stranou a jej pridruženými organizáciami.

Vplyv na USA

The Epoch Times si uvedomuje snahu ČKS infiltrovať sa do Spojených štátov, a najmä do mediálnych organizácií, a tak začal v roku 2003 vydávať anglické vydanie a v roku 2004 založil tlačené vydanie v New Yorku. Nezávislé spravodajstvo novín sa rýchlo presadilo. V súčasnosti sú štvrtými najväčšími novinami v Spojených štátoch podľa počtu predplatiteľov. Webovú stránku The Epoch Times tiež navštevujú desiatky miliónov čitateľov mesačne.

Denník The Epoch Times v súčasnosti vychádza v 36 krajinách a 22 jazykoch. Ako nezisková organizácia, ktorú z veľkej časti podporujú individuálni predplatitelia, poskytuje hĺbkové spravodajstvo a analýzy kritických globálnych udalostí.

Ralph Norman na záver svojho prejavu povedal, že noviny „sa snažia vyzdvihnúť to najlepšie z ľudstva, aby inšpirovali ostatných“.

„Ide o jedno slovo: sloboda,“ povedal počas svojho prejavu v americkom Kongrese.

Tlačené vydanie denníka The Epoch Times v New Yorku 13. júla 2023 (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Kongresman v rozhovore pre denník The Epoch Times uviedol, že k vystúpeniu pred Kongresom ho inšpirovalo čítanie novín a oboznámenie sa so vznikom spoločnosti.

„Epoch Times predstavujú slobodu,“ povedal Norman. „Je to príklad toho, ako vziať veci do vlastných rúk, byť hlasom a nenechať sa umlčať.“

„Ktokoľvek iný by skončil; skončil by ste, keby vám prepadli dom alebo keby ste zažili mučenie, ktoré sa deje,“ dodáva Norman.

A je najvyšší čas robiť presne to, čo robí The Epoch Times, povedal kongresman, pretože „to je jediný spôsob, ako prežijeme ako slobodný národ“.

„Príbeh, akým boli (noviny) založené a ako vznikli – aj napriek nepriazni osudu – by sa mal v Amerike rozprávať,“ domnieva sa kongresman Ralph Norman. „Pretože ak nebudeme rozprávať príbeh The Epoch Times, môžeme sa stať ďalšou ČKS.“

Na tejto správe sa podieľal Jackson Richman.


Z pôvodného článku newyorskej redakcie denníka The Epoch Times preložili M. K. a LS.

Prečítajte si aj