Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Zámok Neuschwanstein v Nemecku poslúžil ako inšpirácia pre rozprávkový hrad Šípkovej Ruženky v Disneylande (jplenio/ Pixabay)
» ,

Kde nájsť najlepšie európske hrady (+Foto)

Napísala: Noreen Kompanik pre TravelPulse.

Čo je na hradoch také príťažlivé, že sú k nim cestovatelia tak priťahovaní?

Európske hrady patria medzi najikonickejšie a historicky najvýznamnejšie stavby na svete – mnohé z nich pochádzajú ešte zo stredoveku.

Boli postavené predovšetkým ako obranné pevnosti proti nepriateľom, ako sídla šľachty a kráľovských rodín alebo ako potvrdenie moci nad náboženstvom. Tisíce týchto stavieb sú roztrúsené po malebnom európskom kontinente.

Čo je na hradoch tak príťažlivé, že sa k nim cestovatelia hrnú? Možno je to pocit, že keď do nich vstúpime, máme na chvíľu dojem, že sme sa ocitli tak trochu v rozprávke.

Pozrime sa na niektoré z našich obľúbených miest, kde nájdete dychberúce a veľkolepé európske hrady.

Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Zámok Neuschwanstein v Bavorských Alpách (iankelsall1 / Pixabay)

Ide o jeden z najkrajších európskych zámkov a pravdepodobne najznámejší zámok na svete. Neuschwanstein slúžil ako inšpirácia pre rozprávkový hrad Šípkovej Ruženky v Disneylande – a nie je ťažké pochopiť prečo. Je skutočne veľkolepý.

Zámok bol postavený v roku 1886 v Bavorsku ako súkromné útočisko kráľa Ľudovíta II. Táto majestátna stavba sa týči na skalnatom výbežku obklopenom nádhernou prírodou. Budova hradu v sebe spája množstvo rozprávkových a fantazijných prvkov, ako sú veže, štíhle vežičky a bohato zdobené interiéry.

Zámok Chantilly, Francúzsko

Tento neuveriteľne krásny historický zámok, ktorý sa nachádza asi hodinu cesty od Paríža, je povestný svojou nádhernou architektúrou, bohatou históriou a rozľahlým areálom. Obklopuje ho park s rozlohou takmer 3 200 hektárov s lesmi, jazerami a starostlivo navrhnutými záhradami.

Súčasťou zámku je niekoľko budov, najvýznamnejšou z nich je Grand Château. Postavený bol v 16. storočí rodinou Montmorency a neskôr rozšírený. Snúbi sa v ňom renesančný a klasicistický štýl – výrazná fasáda, elegantné interiéry a impozantné umelecké zbierky. V Musée Condé sa nachádzajú diela slávnych maliarov ako Rafael, Delacroix a Watteau.

Zámok vo francúzskom meste Chantilly je známy svojou ohromujúcou architektúrou, bohatou históriou a rozľahlými pozemkami (Mattis/ Voľné dielo)

Alcázar v Segovii, Španielsko

Tento historický hrad patrí k najikonickejším a najlepšie zachovaným pevnostiam v Španielsku. Jeho pôvod siaha až do rímskych čias. Hrad svojím jedinečným vzhľadom, typickou strechou s vežičkami a zaoblenými baštami pripomína scénu zo stredovekej fantasy rozprávky. Navyše ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu a mesto.

Hrad Alcázar v Segovii (Ángel Sanz de Andrés/ CC BY-SA 4.0)

Jednou z najzaujímavejších charakteristík hradu je jeho jedinečná kombinácia románskeho, gotického a renesančného architektonického štýlu. V nádherne zdobených miestnostiach nájdeme Kráľovskú sálu, Trónnu sálu a Sieň kráľov s elegantnou klenbou. Hrad údajne inšpiroval stavbu Popoluškinho zámku v Disney Worlde na Floride.

Hrad Bran, Rumunsko

Hrad Bran sa nachádza v centrálnom Rumunsku na transylvánskej strane Karpát a je spojený so známou legendou.

Často sa označuje ako „Drakulov hrad“ a je jednou z najznámejších pamiatok v krajine vďaka spojitosti s príbehom grófa Drakulu, fiktívnej postavy, ktorú vytvoril Bram Stoker vo svojom románe z roku 1897.

Skutočný predobraz však vychádza z Vlada Napichovača, vládcu z 15. storočia známeho svojou krutosťou a brutálnymi metódami vrátane napichovania svojich nepriateľov na koly. Návštevníci si môžu prezrieť strašidelné kobky a tajné chodby, kde sa nachádza stredoveký nábytok, zbrane a umelecké diela.

Hrad Bran, Brašov, Transylvánia, Rumunsko (Todor Bozhinov/ CC BY-SA 4.0)

Pražský hrad, Česká republika

Pražský hrad, jeden z najväčších hradných komplexov na svete, sa nachádza na vrchole kopca s výhľadom na hlavné mesto a už viac ako tisíc rokov je sídlom kráľov, cisárov a prezidentov.

Hradný komplex v sebe spája nádhernú zmes architektonických štýlov – od románskeho cez gotický až po baroko. Rôzne stavebné fázy odrážajú dlhú históriu hradu, ktorého počiatky siahajú až do 9. storočia. Pôvodne slúžil ako opevnené sídlo, neskôr sa z neho stal veľkolepý palác.

Jednou z najvýznamnejších častí je Katedrála svätého Víta – gotické majstrovské dielo s bohatými kamennými detailmi, impozantnými vežami, vitrážovými oknami a hrobkami českých kráľov.

Pražský hrad z Petřínskej rozhľadne (Diliff/ ☼alofok/ CC BY-SA 3.0)

Budínsky hrad, Maďarsko

Tento hrad v Budapešti absolútne dominuje panoráme mesta. Historický komplex zapísaný na zozname UNESCO bol sídlom uhorskej šľachty už od 14. storočia.

Prelínajú sa v ňom gotické, renesančné a barokové prvky. Počas dňa sa návštevníci môžu prejsť po nádvorí, vychutnať si panoramatický výhľad a spoznať hlbokú históriu hradu. Skutočné kúzlo však nastáva až večer – odporúčame večernú plavbu po rieke, ktorá vám umožní vidieť palác v celej jeho osvetlenej kráse.

Budínsky hrad v Budapešti, pohľad z lode (Cristian Bortes/ CC BY 2.0)

Hrad Blarney, Írsko

Stredoveká pevnosť opradená mýtmi a mágiou, ukrytá v smaragdovej krajine grófstva Cork, je najznámejšia vďaka legendárnemu kameňu Blarney Stone.

Podľa povesti ten, kto tento kameň pobozká, dostane dar výrečnosti a presvedčivosti. Každoročne sa na hrad hrnú tisíce turistov, aby kameň pobozkali. Táto stredoveká pevnosť s obrannými hradbami, vežami a centrálnou vežou nazývanou donjon určite stojí za návštevu.

Hrad Blarney (Gerd Eichmann – Own work, CC BY-SA 4.0)

Hrad Moszna, Poľsko

Malebný hrad zo 17. storočia sa nachádza v malej poľskej dedinke Moszna a zaujme eklektickou zmesou barokovej, neogotickej a neorenesančnej architektúry.

Zámok Moszna (Christinagrabelusshaikh/ CC BY-SA 4.0)

Výrazným prvkom hradu je neuveriteľný počet vežičiek – celkovo ich je 99 – a vo vnútri sa nachádza 365 miestností. Rozsiahly areál zahŕňa nádherné záhrady, jazerá a zalesnené oblasti, zatiaľ čo interiér sa pýši honosnými sálami vrátane knižnice, jedální a radu malebných salónikov.

Windsorský zámok, Spojené kráľovstvo

Hoci sa po celej Európe nachádzajú honosnejšie sídla, Windsorský zámok v anglickom grófstve Berkshire je najstarším a najväčším obývaným hradom na svete.

Založil ho Viliam Dobyvateľ v 11. storočí a počas svojej histórie slúžil ako sídlo štyridsiatim panovníkom. Pre návštevníkov je otvorený väčšinu roka, zvyčajne od štvrtka do pondelka.

Jednou z hlavných atrakcií je kaplnka svätého Juraja, nádherný príklad gotickej architektúry, ktorá slúži ako miesto posledného odpočinku mnohých panovníkov vrátane poslednej kráľovnej Alžbety II. V roku 2018 sa tu konala aj svadba princa Harryho a Meghan Markleovej. Hrad je známy aj slávnostnou výmenou stráží pri hlavnom vchode.

Dolné nádvorie Windsorského hradu (Petr.noha/ CC BY 3.0)

Hrad Predjama, Slovinsko

Fascinujúci hrad na juhozápade Slovinska vyzerá, akoby vypadol z rozprávky. Bol vybudovaný v skalnej stene vápencového útesu hneď za dedinou Predjama. Vďaka rozsiahlemu jaskynnému systému s únikovým tunelom bol takmer nedobytný – a návštevníci si dnes môžu prejsť hrad aj priľahlú jaskyňu v rámci kombinovanej prehliadky.

Hrad Predjama, Slovinsko (Mariposa.que.vuela/ CC BY-SA 3.0)

Hrad Eilean Donan, Škótsko

Škótsko má bezpočet prekrásnych hradov, ale Eilean Donan patrí nepochybne k tým najkrajším. Leží na mieste, kde sa v Škótskej vysočine stretávajú tri jazerá (lochs), a jeho unikátne umiestnenie na skalnatom ostrovčeku obklopenom divokou prírodou z neho robí obľúbené miesto pre turistov a fotografov. Natáčali sa tu filmy ako Highlander a bondovka Jeden svet nestačí.

Hrad bol postavený v 13. storočí a pôvodne slúžil ako obranná pevnosť proti vikingským nájazdom. V 18. storočí bol počas jakobitského povstania zničený. V 20. storočí bol starostlivo obnovený a dnes kombinuje stredoveké aj moderné prvky.

Hrad Eilean Donan na Škótskej vysočine (© Guillaume Piolle, CC BY 3.0)

Hrad Kreuzenstein, Rakúsko

Malebný stredoveký hrad v Dolnom Rakúsku, asi 20 km severovýchodne od Viedne, sa týči na vrchole kopca s nádherným výhľadom na idylickú krajinu.

Pochádza z 12. storočia a vďaka svojmu eklektickému, takmer rozprávkovému vzhľadu sa stal obľúbeným miestom na natáčanie filmov a televíznych seriálov. Objavil sa vo filmoch ako Princ Egyptský, Letopisy Narnie: Lev, čarodejnica a skriňa a v seriáli Knight Rider.

Hrad Kreuzenstein (C.Stadler / Bwag / CC BY-SA 4.0)

Walt Disney kedysi povedal: „Existuje miesto, kde sa na nočnej oblohe lesknú hradné veže. Kde sa fantázia stáva skutočnosťou a želania sa plnia. Kde sa každý deň končí šťastne až do smrti. Existuje miesto, kde žijú kúzla.“

A toto kúzlo skutočne žije – na európskych hradoch. Stačí ho len vyhľadať.

Copyright © 2025 Northstar Travel Media, LLC. Prevzaté zo stránky travelpulse.com. Distribuuje Tribune Content Agency, LLC.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj