Streda 5. februára, 2025
Ak zamestnanci zle spia, znižuje to ich produktivitu na pracovisku (Edward Jenner/ Pexels)

Kancelárska práca pri počítači narúša spánok. Ako tomu predchádzať?

Čoraz viac ľudí trávi veľkú časť svojho pracovného dňa sedením pri počítači. Podľa novej štúdie to prispieva k chronickým problémom so spánkom, ktoré môžu trvať mnoho rokov.

Kancelárske práce pri počítači výrazne zvyšujú riziko vzniku chronických problémov so spánkom. Vyplýva to z desaťročnej americkej štúdie na takmer 1 300 zamestnancoch na plný úväzok, ktorá bola nedávno uverejnená v časopise „Journal of Occupational Health Psychology“.

„Spôsob, akým organizujeme prácu, predstavuje vážnu a dlhodobú hrozbu pre zdravý spánok,“ uviedla Claire Smithová v tlačovej správe. Je hlavnou autorkou štúdie a má doktorát z priemyselnej a organizačnej psychológie.

Vplyv typu práce na spánok

Autori štúdie identifikovali tri rôzne kategórie ľudí:

1. Zdravé osoby s pravidelným spánkovým režimom,

2. „Osoby so spánkovým dlhom“, ktorí sa spoliehajú na náhradný spánok a odpočinok cez víkend,

3. Osoby so sklonom k nespavosti a problémami s vytvorením pravidelného spánkového režimu.

U pracovníkov so sedavým zamestnaním bol zaznamenaný 37 % nárast symptómov podobných nespavosti. U pracovníkov s neštandardným pracovným rozvrhom vrátane nočných zmien bola o 66 % vyššia pravdepodobnosť, že budú potrebovať náhradný spánok, definovaný ako časté zdriemnutie alebo dlhší spánok počas víkendov.

Zamestnanci s príznakmi podobnými poruchám spánku uvádzali ťažkosti so zaspávaním, prerušovanie spánku a nadmernú únavu počas dňa.

Práca pri počítači často zahŕňa niekoľkohodinové pozeranie na obrazovku. To môže zhoršovať spánok, pretože modré svetlo z obrazoviek môže narúšať prirodzený cyklus spánku a bdenia v tele. Je to spôsobené znížením hladiny hormónu melatonínu dôležitého pre spánok.

Zamestnávatelia by si mali uvedomiť dôsledky nedostatku spánku

Podľa štúdie 90 % účastníkov s príznakmi podobnými poruchám spánku uvádzalo problémy so spánkom aj po desaťročiach. „Je to mimoriadne dôležité pre zamestnávateľov aj zamestnancov. Výskum ukazuje, že nedostatočný spánok ovplyvňuje produktivitu, stav a celkové zdravie,“ vysvetľuje Smithová v tlačovej správe.

Zlepšenie spánkového zdravia je podľa pracovnej psychologičky viac ako len manažovanie pracovného času. Výsledky by naznačovali, že k dobrému spánku prispieva aj cvičenie počas pracovného dňa a menej nadčasov. Tieto opatrenia by podľa nej mohli chrániť aj pred pretrvávajúcimi problémami so spánkom o desať rokov neskôr.

„Zdravý spánok je viac ako len osem hodín spánku. Je to aj o ľahkom zaspávaní, spánku počas celej noci a pravidelnom spánkovom režime.“ Spoločnosti by preto mali „poznať špecifické riziká spánku svojich zamestnancov, aby ich mohli lepšie odhaliť a predchádzať im,“ tvrdí Smithová.

Dlhodobé dôsledky nedostatku spánku

Je to mimoriadne dôležité, pretože následky nedostatku spánku sa kumulujú. „Ak napríklad 30-ročný človek nespí štyri až šesť hodín denne počas dvoch týždňov, zhorší sa jeho reakčný čas, pamäť a schopnosť kritického myslenia,“ konštatoval Dr. Andrew Zinchuk v tlačovej správe. Je špecialistom na pľúcnu, intenzívnu starostlivosť a spánkovú medicínu na lekárskej univerzite v Yale.

„Po siedmich dňoch štvorhodinovej spánkovej deprivácie je to, ako keby ste nespali dva dni po sebe,“ vysvetlil. Medzi negatívne dôsledky problémov so spánkom patrí zhoršená pamäť a koncentrácia, ako aj zhoršený úsudok.

Tento článok nenahrádza lekárske poradenstvo. Ak máte akékoľvek zdravotné otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Pôvodný článok, aj tu

Prečítajte si aj