Kanadský premiér Justin Trudeau vyhlásil, že podáva demisiu
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že po výbere náhradníka odstúpi z funkcie predsedu vlády a lídra liberálov. Zároveň požiadal guvernérku Mary Simonovú o prerušenie zasadania parlamentu do 24. marca, čomu Simonová vyhovela.
„Mám v úmysle odstúpiť z funkcie lídra strany, predsedu vlády, po tom, ako si strana vyberie svojho nového lídra prostredníctvom robustného, celoštátneho, konkurenčného procesu,“ povedal Trudeau 6. januára. Trudeau to oznámil po týždňoch nepokojov v radoch liberálov, keď mnohí poslanci verejne vyzývali na jeho odstúpenie v súvislosti s klesajúcimi volebnými výsledkami.
Trudeau uviedol, že chcel zostať vo funkcii aj v tohtoročných voľbách, aby mohol konkurovať konzervatívcom Pierra Poilievra, ktorí v prieskumoch verejnej mienky prudko stúpajú, ale povedal, že vnútorný konflikt v Liberálnej strane mu znemožnil pokračovať vo funkcii lídra.
Pri hodnotení svojho pôsobenia vo funkcii premiéra od roku 2015 Trudeau spomenul ekonomiku a obchod so Spojenými štátmi, riadenie krajiny počas pandémie, prácu na zmierení pôvodných obyvateľov, podporu Ukrajiny a politiku v oblasti zmeny klímy.
„Od roku 2015 som bojoval za túto krajinu, za vás, za posilnenie a rast strednej triedy. … Zhromaždili sme sa, aby sme sa navzájom podporovali počas pandémie, aby sme presadzovali zmierenie, bránili voľný obchod na tomto kontinente, pevne stáli na strane Ukrajiny a našej demokracie, bojovali proti zmene klímy a pripravili naše hospodárstvo na budúcnosť,“ povedal.
Povedal, že ho mrzí, že sa nezmenil volebný systém v Kanade, „aby si ľudia mohli jednoducho vybrať druhú alebo tretiu voľbu na tom istom hlasovacom lístku“. Liberáli dali v roku 2015 vo volebnej kampani sľub, že zreformujú volebný systém, pričom Trudeau povedal, že chce zmeniť kanadský systém first-past-the-post.
Trudeau 6. januára povedal, že zostane „súčasťou progresívneho hnutia, ktoré sa bude usilovať o lepšiu budúcnosť“, a že ďalší líder, ktorého strana vyberie, ponesie „progresívny liberálny štandard“ do ďalších volieb.
Prorogácia parlamentu
Na otázku, prečo nevyhlasuje voľby okamžite, ako to požadovali opozičné strany, Trudeau odpovedal, že sa rozhodol požiadať generálneho guvernéra o prorogáciu parlamentu do 24. marca, pretože chcel jednak resetovať parlament po tom, ako bol „mesiace paralyzovaný“, a tiež znížiť „polarizáciu“ svojím oznámením o odstúpení.
Konzervatívci viedli počas jesennej schôdze snemovne obštrukciu rokovania dolnej snemovne v súvislosti s tým, že vláda v plnej miere nesplnila príkaz snemovne odovzdať všetky dokumenty o škandále s federálnym zeleným fondom RCMP. Liberáli sa odvolávajú na obavy o ochranu súkromia, ktoré im bránia odovzdať úplne neredigované dokumenty.
„Reset, ktorý máme, má vlastne dve časti. Jednou je prorogácia, ale druhou časťou je uznanie, že odstránenie mňa ako lídra, ktorý by v nasledujúcich voľbách bojoval za Liberálnu stranu, by malo tiež znížiť úroveň polarizácie, ktorú teraz vidíme,“ povedal Trudeau.
Konzervatívci kritizovali Trudeauovo za prorogáciu parlamentu a tvrdili, že to má dať liberálom šancu zorganizovať súboj o post lídra namiesto toho, aby sa po obnovení činnosti parlamentu 27. januára konali predčasné voľby na základe hlasovania o nedôvere.
„Chromá kačica, liberálmi zvolený premiér, by mal za úlohu riešiť viaceré krízy nedostupnosti, kriminality a taríf,“ uviedla konzervatívna poslankyňa Michelle Rempel Garnerová v online príspevku. Nasledujúce federálne voľby sa musia uskutočniť do 20. októbra.
Nízke volebné výsledky, nepokoj
Výzvy na Trudeauovu rezignáciu sa vystupňovali po tom, ako 16. decembra Chrystia Freelandová odstúpila z funkcie podpredsedníčky vlády a ministerky financií. Freelandová odstúpila po tom, ako ju Trudeau informoval, že bude preradená na inú vládnu pozíciu. Vo svojom rezignačnom liste vyjadrila obavy týkajúce sa vládnych výdavkov v čase finančných problémov, ktorým krajina čelí.
Verejné výzvy z radov poslancov na Trudeauovo odvolanie sa prvýkrát začali objavovať v lete po tom, ako liberáli v doplňujúcich voľbách stratili dlhoročnú baštu Toronto-St Paul’s v prospech konzervatívcov. Porážky v doplňujúcich voľbách na miestach, ktoré predtým ovládali liberáli, sa zopakovali v septembri v montrealskom obvode LaSalle-Émard-Verdun, kde zvíťazil Bloc Québécois, a v decembri v Cloverdale-Langley City v štáte B.C., kde s prehľadom zvíťazili konzervatívci.
Porážky prišli v čase, keď si konzervatívci v minulom roku udržiavali v prieskumoch dvojciferný náskok pred liberálmi. Prieskum spoločnosti Angus Reid z 3. januára ukázal, že podpora liberálov s Trudeauom na čele klesla na 13 %. Trudeau povedal, že si počas sviatkov vezme čas na rozmyslenie a rozhodnutie o svojej budúcnosti.
Uchádzači o post lídra
Spomedzi uchádzačov o post lídra, ktorí boli zvažovaní v prieskume Angus Reid, stúpla podpora liberálov na 21 %, ak by sa lídrom stala Freelandová.
Ďalšími, ktorých mená sa spomínali ako možní uchádzači o post lídra, sú minister financií Dominic LeBlanc, ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová, ministerka dopravy Anita Anandová, minister priemyslu François-Philippe Champagne, bývalý guvernér Bank of Canada a Bank of England Mark Carney a bývalá premiérka B.C. Christy Clarková.
Vývoj udalostí prichádza v čase, keď nastupujúci americký prezident Donald Trump vyhlásil, že zavedie 25-percentné clá na kanadský dovoz, ak krajina neprijme opatrenia na zabezpečenie hraníc s cieľom zastaviť prílev drog a nelegálnych prisťahovalcov do Spojených štátov.
Medzitým sa po Freelandovej odstúpení z kabinetu pridala k ostatným opozičným stranám a vyhlásila, že má v úmysle v hlasovaní o nedôvere zosadiť menšinovú liberálnu vládu.
NDP predtým uzavrela s liberálmi dohodu o dôvere, na základe ktorej podporovala liberálov pri kľúčových hlasovaniach výmenou za niektoré právne predpisy, ako napríklad národné programy zubnej starostlivosti a farmácie. Líder NDP Jagmeet Singh v septembri túto dohodu porušil, ale strana naďalej hlasovala s liberálmi o návrhoch na vyslovenie dôvery.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK