Streda 15. januára, 2025
Policajti vstupujú do areálu rezidencie odvolaného juhokórejského prezidenta Yoon Suk Yeola v Soule 15. januára 2025. (Foto: ANTHONY WALLACE/AFP via Getty Images)

Juhokórejský prezident bol zatknutý kvôli vyhláseniu stanného práva

Prezident Yoon uviedol, že vyšetrovanie považuje za nezákonné a nechal sa zatknúť, aby sa predišlo násilnostiam.

Juhokórejskí vyšetrovatelia v stredu zatkli prezidenta Yoon Suk Yeola. Ten je momentálne suspendovaný z funkcie kvôli vyhláseniu stanného práva, ktoré vyhlásil minulý mesiac.

Miestne médiá informovali, že z prezidentskej rezidencie odchádzal konvoj vozidiel pravdepodobne prevážajúci Yoona na výsluch do sídla Úradu pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených úradníkov (CIO).

Podľa tlačovej agentúry Yonhap bolo na zatknutie Yoona a zabezpečenie jeho sídla nasadených približne 3 000 policajtov.

CIO informoval, že celý proces prebehol hladko a počas zadržania „nedošlo k žiadnym fyzickým stretom“, na rozdiel od predchádzajúceho pokusu, keď Yoonov bezpečnostný tím zabarikádoval prezidentskú rezidenciu, aby zabránil orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) pri vstupe. „Na rozdiel od prvého pokusu sa pri vykonávaní zadržania nevyskytol žiadny personál ani zamestnanci prezidentskej bezpečnostnej služby, ktorí by kládli aktívny odpor,“ povedal predstaviteľ CIO pre agentúru Yonhap.

K zatknutiu došlo po tom, čo CIO minulý týždeň obdržal druhý podnet na zatknutie Yoona. CIO má teraz 48 hodín na jeho zadržiavanie. Yoon čelí obvineniam z vedenia vzbury.

Po zadržaní Yoon zverejnil na Facebooku príspevok, v ktorom obhajoval vyhlásenie stanného práva a zopakoval, že jeho cieľom je chrániť „liberálnu demokraciu a ústavný poriadok“ v krajine. 

„Stanné právo nie je zločin. Stanné právo je výkonom prezidentských právomocí na prekonanie národnej krízy,“ skonštatoval Yoon. Dlhý príspevok dopĺňa fotografia vlastnoručne písaného listu adresovaného verejnosti.

Vo vopred nahratom videu Yoon vysvetľoval, prečo sa rozhodol predstúpiť pred CIO. „Aby som zabránil poľutovaniahodnému a násilnému incidentu, rozhodol som sa predstúpiť pred CIO, aj keď som presvedčený, že vyšetrovanie je nezákonné,“ citovala ho tlačová agentúra Yonhap.

Yoon, ktorý bol predtým hlavným prokurátorom Južnej Kórey, bol z funkcie suspendovaný, potom čo Národné zhromaždenie vedené opozíciou 14. decembra odhlasovalo jeho odvolanie (impeachment).

Yoonovi právnici už predtým podali sťažnosti na prokuratúru proti CIO, pričom tvrdili, že vykonanie zatykača je nezákonné. Rovnako podali sťažnosti proti súčasnému šéfovi národnej polície, ministrovi obrany a proti dvom predstaviteľom polície v Soule za to, že mali ignorovať žiadosť Prezidentskej bezpečnostnej služby (PSS) o poskytnutie ďalších síl na zabránenie pokusu o Yoonovo zadržanie.

Pred zatknutím vyšetrovatelia trikrát predvolali prezidenta na výsluch, ale Yoon opakovane nespolupracoval, pričom vyšetrovateľov vyzýval, aby na neho získali zatykač.

Platnosť pôvodného zatykača vypršala 6. januára po tom, čo Prezidentská bezpečnostná služba (PSS) zmarila pokusy o jeho zatknutie. OČTK čelili odporu Yoonových priaznivcov, ktorí sa zhromaždili pred rezidenciou, aby zablokovali jeho zadržanie.

Polícia 3. januára uviedla, že OČTK sa podarilo prejsť okolo vojenskej jednotky, ktorá zabarikádovala rezidenciu, avšak čelila ďalšiemu odporu zo strany PSS, čo vyústilo do päťhodinovej patovej situácie.

Yoonove prezidentské právomoci boli pozastavené 14. decembra. Národné zhromaždenie, v ktorom dominuje opozičná liberálna Demokratická strana (DP), odhlasovalo jeho odvolanie (impeachment).

Yoon bol zvolený za prezidenta v roku 2022 na kandidátke konzervatívnej People Power Party (PPP). Disponuje prezidentskou imunitou voči trestným stíhaniam, tá sa však nevzťahuje na obvinenia zo vzbury alebo vlastizrady.

3. decembra 2024 neskoro večer Yoon nečakane vyhlásil stanné právo. Do Národného zhromaždenia boli nasadené stovky vojakov a policajtov, avšak zákonodarcovia Yoonov dekrét o stannom práve odmietli schváliť. Svoj pokus o zavedenie zákazu politickej činnosti a cenzúry nezávislých médií a publikácií sa napokon rozhodol zrušiť.

Ústavný súd sa momentálne zaoberá otázkou, či má Yoona formálne odvolať z funkcie.

Yoon obhajoval svoje vyhlásenie stanného práva tým, že malo chrániť demokraciu v krajine a slúžiť ako varovanie opozičným stranám, ktoré obvinil zo sympatií k Severnej Kórei a paralyzovania štátnych záležitostí zosadením najvyšších predstaviteľov.

Na základe prezidentského dekrétu malo byť nasadených približne 280 vojakov, ktorí zabezpečili budovu Národného zhromaždenia v Soule. Yoon zrušil dekrét šesť hodín po tom, ako Národné zhromaždenie jednomyseľne prijalo návrh na jeho odmietnutie.

Vzbura je jedným z mála obvinení, na ktoré juhokórejský prezident nemá imunitu. V prípade odsúdenia by Yoonovi hrozilo doživotné väzenie alebo trest smrti.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj