Juhokórejské stanné právo odhaľuje čínsku komunistickú infiltráciu
Režim čínskych komunistov podľa odborníkov rozsiahlo a hlboko prenikol do kórejskej politiky a kultúry, pričom jeho vplyv stále zostáva málo známy.
Dekrét o stannom práve, ktorý vydal juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol, poukázal na pretrvávajúci komunistický vplyv v krajine.
Prvýkrát po takmer štyroch desaťročiach využil juhokórejský líder túto právomoc, keď obvinil opozičnú Demokratickú stranu z napojenia na komunistickú Severnú Kóreu. Výnimočný stav zrušil o niekoľko hodín neskôr po tom, ako parlament hlasoval za jeho odvolanie.
„Vyhlasujem výnimočný stav na ochranu slobodnej Kórejskej republiky pred hrozbou severokórejských komunistických síl, na odstránenie ohavných pro-severokórejských protištátnych síl, ktoré okrádajú náš ľud o slobodu a šťastie, a na ochranu slobodného ústavného poriadku,“ povedal Yoon v nočnom prejave 3. decembra.
Podľa jeho slov politická opozícia, ktorá dominuje v Národnom zhromaždení, „ochromuje súdnictvo zastrašovaním sudcov a odvolávaním veľkého počtu prokurátorov“ a spôsobuje nefunkčnosť v iných vládnych sektoroch.
Severná Kórea nie je jedinou krajinou, ktorá na polostrov prináša komunistický vplyv.
Čína – najväčší obchodný partner Južnej Kórey – má taktiež značný vplyv.
Väzby opozície na Čínu
Lee Jae-myung je pre svoju progresívnu politiku zameranú na ekonomickú rovnosť a sociálnu spravodlivosť porovnávaný s americkým senátorom Berniem Sandersom. Lee vedie opozičnú Demokratickú stranu. Voči čínskemu režimu zaujíma ústretový postoj. To je v kontraste s úsilím prezidenta Yoona nasmerovať krajinu bližšie k Spojeným štátom a zvrátiť dlhodobý trend ustupovania Pekingu.
Počas marcového predvolebného zhromaždenia Lee kritizoval Yoonov prístup k Číne a jeho výroky ohľadom prípadného vojenskému zásahu na Taiwane, ktorý sa čínsky režim pokúša vyhlásiť za svoje územie.
„Prečo provokujete Čínu?“ povedal Lee. „Čo má otázka Taiwanu spoločné s Južnou Kóreou?“
Lee, bývalý prezidentský kandidát, bol pred dvoma týždňami odsúdený za porušenie volebného zákona a dostal podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok.
Lee prehral voľby v roku 2022 s Yoonom o menej ako jedno percento. Išlo o najvyrovnanejšie prezidentské voľby v histórii Južnej Kórey.
„Je to veľmi vážny problém, ktorý musíme mať na pamäti,“ povedala pre Epoch Times Suzanne Scholteová, prezidentka nadácie Defense Forum Foundation so sídlom vo Virgínii. „Liberálna demokracia ako Južná Kórea si vo voľbách takmer zvolila pro-komunistického kandidáta.“
Obavy môžu byť naliehavé, ak v dôsledku vyhlásenia výnimočného stavu klesne popularita prezidenta Yoona. Jeho vlastná politická strana sa od tohto kroku dištancovala s tým, že ho „spoločne s ľuďmi zastaví“.
„Yoonove politické dni sú pravdepodobne spočítané, pretože obyvateľstvo sa zjednotí v jeho kritike a väčšinová opozičná strana sa bude snažiť podať ústavnú žalobu na jeho odvolanie,“ povedal pre Epoch Times Bruce Klingner, veterán CIA a Agentúry obranného spravodajstva (Defense Intelligence Agency), špecializujúci sa na kórejské záležitosti.
Počas krátkeho vyhlásenia stanného práva Lee vyzval obyvateľov Južnej Kórey, aby sa zúčastnili celonárodného zhromaždenia a protestovali proti tomuto príkazu.
Leeho strana zaznamenala v aprílových parlamentných voľbách výrazné legislatívne víťazstvo, keď získala 175 z 300 kresiel oproti 108 kreslám vládnucej Strany ľudovej moci.
Široký dosah čínskeho režimu
Južná Kórea je vo veľkej miere závislá od Číny v oblasti obchodu a investícií, čo umožňuje čínskym úradom ovplyvňovať aj mnohé odvetvia vrátane politiky.
„Ekonomika, kultúra, univerzity – neexistuje miesto, kam by neprenikli,“ skonštatoval pre Epoch Times bývalý pracovník kontrašpionáže, ktorý si želal zostať v anonymite.
Mestá z oboch krajín spolu podpísali takmer 700 dohôd o priateľstve alebo partnerstve.
Stovky čínskych úradníkov bolo v rámci štátom podporovaného výmenného programu vyslaných pracovať a školiť sa do Južnej Kórey. Čínske veľvyslanectvo financuje mladým Juhokórejčanom týždenný pobyt v Číne, pričom im pred odchodom rozdáva knihy s prejavmi čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga a vyjadruje nádej, že sa stanú budúcimi lídrami bilaterálnych vzťahov.
Starosta juhokórejského mesta Gwangju sa v roku 2023 pokúsil vybudovať park na počesť skladateľa hymny Ľudovej oslobodzovacej armády a pochodovej piesne Severnej Kórey, aby prilákal turistov z Číny.
Podvratná činnosť Čínskej komunistickej strany v Kórei nie je taká známa ako hrozby zo Severnej Kórey, ale „je rozsiahla a pomerne hlboká“, uviedla Tara O, autorka knihy „Kolaps Severnej Kórey“. Pokus o vybudovanie parku bol podľa nej „veľmi ironický“.
„Je to len jeden z príkladov kultúrnej vojny zo strany Číny,“ dodala.
Desiatky juhokórejských médií uverejňujú články z propagandistických novín čínskeho režimu People’s Daily.
V Južnej Kórei sa nachádza aj najväčší počet Konfuciových inštitútov – čínskym štátom financovaného programu jazykového vzdelávania, ktorý propaguje agendu Pekingu.
V predchádzajúcom rozhovore pre Epoch Times bývalý dôstojník Národnej spravodajskej služby Choi Soo Yong poznamenal, že na Soulskej štátnej univerzite existuje miestnosť venovaná zbierkam diel o Si Ťin-pchingovi.
Naopak, univerzita nemá žiadny pamätník juhokórejských otcov zakladateľov.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK