Joe Biden vystúpil v OSN – odsúdil Rusko, vyzval na podporu Ukrajiny a spomenul aj čínsku agresiu
Svetoví lídri sa tento týždeň zišli v New Yorku na otvorení 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Americký prezident Joe Biden odsúdil vo svojom výročnom prejave inváziu Ruska na Ukrajinu a vyzval na zvýšenie medzinárodnej pomoci Kyjevu.
„Rusko verí, že svet sa unaví a dovolí mu bez následkov brutalizovať Ukrajinu. Ale ja sa vás pýtam na toto: Ak sa vzdáme základných zásad Charty OSN, aby sme upokojili agresora, môže si byť ktorýkoľvek členský štát istý, že je chránený? Ak dovolíme, aby bola Ukrajina rozkúskovaná, je nezávislosť národov v bezpečí?
Odpoveď je nie. Musíme dnes čeliť tejto otvorenej agresii, aby sme zajtra odradili ďalších prípadných agresorov. Preto budú Spojené štáty spolu s našimi spojencami a partnermi na celom svete naďalej stáť po boku odvážneho ukrajinského ľudu, ktorý bráni svoju suverenitu a územnú celistvosť – a svoju slobodu,“ pokračoval Biden za potlesku svetových lídrov.
Ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia počas Bidenovho prejavu pozeral do svojho telefónu. Medzi lídrami, ktorí sa zúčastňujú na zhromaždení OSN, je aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Je to prvýkrát, čo sa objavil v OSN od začiatku vojny na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin aj čínsky líder Si Ťin-pching sa tohtoročného stretnutia nezúčastnili.
„Agresia a zastrašovanie”
Počas svojho prejavu sa Biden venoval aj rastúcemu napätiu medzi USA a Čínou. „Pokiaľ ide o Čínu, chcem byť jasný a konzistentný. Snažíme sa zodpovedne riadiť konkurenciu medzi našimi krajinami tak, aby neprerástla do konfliktu. Povedal som, že sme za znižovanie rizika, nie za oddelenie od Číny,” povedal prezident Biden s odkazom na rozhodnutie USA znížiť závislosť od Číny v kritických dodávateľských reťazcoch.
Americký prezident tiež vyhlásil, že Spojené štáty budú reagovať na čínsku „agresiu a zastrašovanie“. „Postavíme sa agresii a zastrašovaniu, aby sme bránili pravidlá hry,” povedal Joe Biden a dodal, že Spojené štáty si veľmi prajú rokovať s Čínou o globálnych otázkach, ako je klimatická kríza. Krátko sa zmienil aj o porušovaní ľudských práv v Sin-ťiangu a vyzval národy, aby bránili ľudské práva.
Okrem vojny na Ukrajine je jeho prioritou na tohtoročnom zhromaždení OSN aj financovanie medzinárodných rozvojových projektov.
Americký prezident vyzval aj na reformu Bezpečnostnej rady OSN, aby sa stala otvorenejšou. Okrem toho presadzoval zmeny vo Svetovej banke a ďalších medzinárodných rozvojových inštitúciách, aby lepšie slúžili potrebám infraštruktúry krajín s nízkymi a strednými príjmami.
Biden sa dnes stretne aj s prezidentmi piatich stredoázijských krajín: Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Ako uviedol vysokopostavený predstaviteľ štátnej správy, pôjde o prvý tzv. prezidentský summit C5+1, na ktorom plánujú „diskutovať o celom rade otázok súvisiacich s regionálnou bezpečnosťou, obchodným prepojením, klimatickými zmenami a reformami na zlepšenie verejnej správy a právneho štátu.”
Po stretnutiach v New Yorku privíta Joe Biden ukrajinského lídra Zelenského v Bielom dome, kde ho bude hostiť už po tretí raz. Biely dom tento týždeň oznámi dodatočný balík pomoci pre Ukrajinu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK