Štvrtok 21. novembra, 2024
Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) s čínskym rezortným partnerom Wang Im. (Foto: FB / Juraj Blanár)

J. Blanár rokoval v Číne o posilnení spolupráce i mierových iniciatívach

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) rokoval v piatok s čínskym rezortným partnerom Wang Im. Šéfovia diplomacií hovorili o vzájomných vzťahoch, ktoré boli po stretnutí slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom povýšené na úroveň strategického partnerstva, a dohodli sa na výraznom posilnení slovensko-čínskej ekonomickej spolupráce. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta a pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii, vyzdvihol šéf slovenskej diplomacie s tým, že obchodná výmena medzi oboma krajinami dosiahla vlani 10,5 miliardy eur.

„V Číne sprevádza premiéra Roberta Fica historicky najpočetnejšia delegácia deviatich vládnych predstaviteľov a osemdesiatky podnikateľských zástupcov, čím jasne prezentujeme zámer prehĺbiť naše partnerstvo. Svedčí o tom tiež 13 dohôd a memoránd o vzájomnej spolupráci podpísaných medzi SR a Čínou v oblasti hospodárstva, dopravy, cestovného ruchu, životného prostredia aj kultúry,“ vyhlásil Blanár.

Poukázal aj na rozhodnutie čínskej strany umožniť 15-dňový bezvízový režim pre občanov SR. Podľa jeho slov ide o prínos z hľadiska turistického potenciálu, no aj ďalšiu podporu pre slovenské firmy, ktoré podnikajú v Číne alebo hľadajú nové exportné príležitosti.

Ministri hovorili tiež o tom, ako môže Slovensko ako člen Európskej únie podporiť iniciatívy posilňujúce ekonomickú a investičnú spoluprácu. SR podľa Blanára preukázala svoj principiálny postoj pri hlasovaní o dodatočných clách EÚ na elektromobilitu. „Päť štátov vrátane Slovenska vystúpilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré má dosah práve na našu ekonomiku,“ zdôraznil.

S Wang Im prediskutoval aj čínsko-brazílsky šesťbodový mierový plán riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine. „Pánovi ministrovi som zopakoval postoj SR, ktorá presadzuje suverénnu zahraničnú politiku a predovšetkým mierovú politiku založenú na dodržiavaní medzinárodného práva, vzájomnom rešpekte, dôvere a úcte medzi krajinami. Dlhodobo zdôrazňujeme, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a považujeme za nevyhnutné podporiť všetky mierové aktivity, medzi ktoré patrí aj pripravovaný druhý mierový samit,“ uviedol Blanár, podľa ktorého pri rokovaniach o ďalšom samite zohrávajú významnú úlohu krajiny tzv. globálneho juhu vrátane Číny.

Prečítajte si aj