Piatok 25. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin počas oficiálneho uvítacieho ceremoniálu pred Veľkou sálou ľudu na Námestí nebeského pokoja v Pekingu 16. mája 2024 (Sergej Bobylyov/ POOL / AFP via Getty Images)
»

Insider: Podľa tajnej dohody medzi čínskym lídrom a Putinom pôsobia tisíce Číňanov v severokórejských jednotkách na Ukrajine

V pozadí dohody medzi Si Ťin-pchingom a Vladimirom Putinom je ambícia Číny a Ruska spojiť svoje sily a nahradiť Spojené štáty v roli svetového lídra.

Podľa informácií prominentného čínskeho disidenta, ktorý sa odvoláva na dôverný zdroj, vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin uzavreli tajnú dohodu, na základe ktorej Čína prisľúbila podporu Rusku ešte pred jeho inváziou na Ukrajinu. V rámci tejto skrytej spolupráce mala Čína vyslať takmer 3 000 vojakov, ktorí boli začlenení do severokórejských jednotiek bojujúcich po boku ruskej armády.

Túto informáciu poskytol denníku Epoch Times bývalý profesor práva na Pekinskej univerzite Yuan Hongbing, ktorý teraz žije v exile v Austrálii. Tvrdí, že tieto informácie získal od osoby s prístupom k utajovaným materiálom. Jeho zdrojom je syn vysokého funkcionára Čínskej komunistickej strany, ktorý bol odvolaný počas politických čistiek vedených Si Ťin-pchingom.

Pentagón potvrdil, že Severná Kórea vyslala v októbri 2024 na Ukrajinu viac ako 10 000 vojakov na podporu ruských jednotiek. Z tohto počtu je podľa zdroja približne 3 000 čínskych vojakov – väčšinou poddôstojníkov – ktorí boli infiltrovaní do severokórejských útvarov.

Poddôstojníci majú na starosti výcvik a rozhodovanie priamo v teréne a sú považovaní za kľúčový prvok vojenských síl. „Pre čínsky režim má takéto nasadenie kľúčový význam: získať reálne bojové skúsenosti z modernej vojny v rámci prípravy na možný budúci konflikt o Taiwan,“ uviedol Yuan s odvolaním sa na svoj zdroj.

Začiatkom tohto mesiaca po zajatí dvoch čínskych vojakov ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ukrajinská rozviedka identifikovala 155 čínskych občanov bojujúcich po boku ruských síl.

Peking okamžite poprel akúkoľvek účasť vlády a tvrdil, že ide o žoldnierov konajúcich na vlastnú päsť. Ak by sa preukázalo, že títo čínski občania boli nasadení na základe rozhodnutia štátu, Čína by mohla čeliť obvineniam z porušenia medzinárodných zákonov zakazujúcich účasť štátu na žoldnierskych aktivitách.

Podľa tohto zdroja je nasadenie čínskych vojakov súčasťou tajnej dohody medzi Si Ťin-pchingom a Putinom uzavretej pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Rokovania o tejto dohode sa mali začať v roku 2020 a konečné rozhodnutie o jej podpísaní padlo v roku 2022.

Zdroje uvádzajú, že hlavným dôvodom Putinovej účasti na slávnostnom zahájení zimných olympijských hier v Pekingu vo februári 2022 nebolo športové podujatie, ale podpísanie dohody so Si Ťin-pchingom. Práve 4. februára 2022 Čína a Rusko prvýkrát verejne deklarovali svoje „partnerstvo bez hraníc“.

Na základe tejto dohody Čína podporuje Rusko nielen priamou vojenskou prítomnosťou, ale aj nepriamo. Jeden z takýchto mechanizmov má zahŕňať Severnú Kóreu, ktorá vysiela svojich vojakov bojovať za Rusko, zatiaľ čo Čína im poskytuje vybavenie – konkrétne pre 100 000 príslušníkov severokórejských špeciálnych jednotiek. „Navyše za každú stratu Severnej Kórey na bojisku Čína prisľúbila doplniť vojakov,“ tvrdí zdroj.

Stredobodom dohody medzi Si Ťin-pchingom a Putinom je ambícia zmeniť globálny poriadok prostredníctvom takzvanej „globálnej zmeny, ktorá sa uskutoční raz za storočie“. Podľa zdroja obaja lídri vnímajú súčasnú situáciu ako mimoriadnu príležitosť na zásadný zvrat – cielený proti „svetu ovládanému USA“. Ich strategickou víziou je spojenie síl Číny a Ruska s cieľom vytlačiť Spojené štáty z pozície svetového lídra a nanovo predefinovať medzinárodný poriadok.

V súlade s touto dohodou Čína poskytla Rusku komplexnú podporu – ekonomickú, diplomatickú aj vojenskú – ktorá bola podľa zdroja zásadná pre schopnosť Ruska udržať vojnu na Ukrajine. Táto podpora v súčasnosti predstavuje najväčšiu prekážku úsilia prezidenta USA Donalda Trumpa o vyjednanie prímeria.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj