Pondelok 31. marca, 2025
Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a Pavla Šajgalíka po stretnutí. (Foto: Matej Pok / SAV)

Informačná a jadrová bezpečnosť: SAV predstavila prezidentovi Pellegrinimu silné výskumné témy

Kvantová informatika, energetika budúcnosti či umelá inteligencia, ktorá mení náš svet – dominantné výskumné témy predstavili v stredu (12. 3.) vedci a vedkyne SAV prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Počas návštevy Slovenskej akadémie vied si prezident pozrel laboratórium kvantovej komunikácie, ale aj priestory, kde vznikajú nové typy batérií.

„Návšteva prezidenta nás veľmi teší a považujeme ju za potvrdenie toho, že sme významná inštitúcia Slovenskej republiky. V uplynulých mesiacoch sme naštartovali inovatívny rozvojový program, v rámci ktorého máme po prvý raz možnosť pracovať na princípe výkonnostných zmlúv. Investície štátu tak smerujú do perspektívnych výskumov, ku ktorým sa ako akadémia zaväzujeme na najbližšie tri roky. Prvé výsledky, ktoré sú produktom nového prístupu štátu k nám, už môžeme prezentovať,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda SAV.

Fyzikálny ústav SAV, v. v. i., sa stal lídrom projektu budovania kvantovej komunikačnej siete, ktorá prinesie nielen zabezpečenú komunikáciu, ale aj pokročilejšie komunikačné protokoly, ktoré sa týkajú napríklad anonymity v rámci sietí. „Vďaka tomuto projektu budujeme na Slovensku expertízu, ktorú sme doteraz nemali. Šifrovanie, ktoré sa momentálne používa, je prelomiteľné pomocou kvantových počítačov. Kvantová kryptografia ponúka náhradu, ktorá nie je prelomiteľná kvantovými počítačmi a dokáže zabezpečiť všetko, čo je momentálne nevyhnutne zašifrované. Zariadenia, ktoré sa v súčasnosti používajú, budú doplnené o kvantové zariadenia, ktoré budú sprostredkovávať vytváranie šifrovacích kľúčov,“ vysvetľuje Mário Ziman, riaditeľ Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Jadrová bezpečnosť je pre Slovensko kľúčovou témou, nakoľko je dominantným zdrojom produkcie jadrovej energie jadrové štiepenie. Vláda SR prijala rozhodnutie, že jadrová energetika má prioritu do budúcna a podiel jadrových zdrojov bude výrazne narastať. „Slovenská akadémia vied na to reflektuje nielen špičkovým základným výskumom v oblasti štruktúry atómových jadier a ich deformačných vlastností. Najcennejším výstupom sú vysokokvalifikovaní ľudia, ktorých dlhodobo produkujeme a môžu mať veľmi pozitívny dopad na slovenskú ekonomiku,“ uviedol jadrový fyzik Martin Venhart, ktorý je v súčasnosti zároveň podpredsedom SAV.

Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV, v. v. i., (CEMEA) dokazuje svoju pridanú hodnotu vo výskume batérií, ktoré obsahujú tuholátkový elektrolyt. „Bežne dostupné baterky majú v sebe tekutý elektrolyt, ktorý má rôzne nevýhody – predovšetkým je vysoko horľavý. Tuholátkový elektrolyt skúmame pokročilými technológiami, vďaka ktorým vidíme presne ich zloženie, štruktúru a aj funkčnosť. Tému riešime až v piatich európskych projektoch, čo je unikátne v rámci výskumného priestoru SAV,“ uviedla Naďa Mrkývková, vedecká pracovníčka v CEMEA.

V Slovenskej akadémií vied sa množstvo ústavov venuje využívaniu umelej inteligencie a niektoré z nich sa zaoberajú aj vývojom týchto modelov, ich trénovaním a spracovávaním dát. „Na Ústave informatiky SAV, v. v. i., sme zapojení do viacerých projektov nadnárodného významu, kde na jednej strane poskytujeme infraštruktúru pre výpočty a na druhej strane sa podieľame na spracovávaní dát, predpríprav a tvorbe modelov. Ide o rôzne aplikačné oblasti od spracovania dát o vode cez medicínske dáta až po spracovávanie dát o životnom prostredí,“ uviedla informatička Ivana Budinská, ktorá je zároveň členkou Predsedníctva SAV.

Prezident SR sa v úvode návštevy zúčastnil rokovania s vedením akadémie a zástupcami ústavov, kde si mohol vyskúšať aj komunikáciu s robotom. Nasledovala návšteva kvantového laboratória, ktoré sa usiluje o prepojenie Viedne, Bratislavy a Brna kvantovou komunikáciou. Svoje pôsobenie na akadémií vied ukončil v laboratóriu, ktoré vyvíja nové typy batérií.

Prečítajte si aj