Piatok 21. februára, 2025
Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok (PS) počas poslednej prezidentskej kampane. (Zdroj: Ivan Korčok / FB)

I. Korčok: Štáty EÚ by mali viac spolupracovať s Čínou

Dlhoročný slovenský diplomat apeluje na rázny odvetný krok EÚ voči chystaným Trumpovým politikám a na prehodnotenie spolupráce s Čínou.

Americký prezident Donald Trump ohlásil zavedenie 25-percentných ciel na oceľ a hliník. Sadzba stúpne z predchádzajúcich 10 %, pričom Trumpova administratíva sa plánuje zamerať na odstránenie rôznych výnimiek s cieľom zaviesť jednotné tarify pre všetky krajiny.  Americké clá, ktoré nadobudnú účinnosť 12. marca, sa budú vzťahovať na milióny ton ocele a hliníka dovážaných z Kanady, Brazílie, Mexika, Južnej Kórey, EÚ a ďalších krajín, ktoré boli doteraz do USA dovážané bez cla (duty-free). 

Rozhoduje sa aj o zavedení ciel na autá. Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) po návrate z pracovnej cesty vo Washingtone uviedla, že Slovensko je zo všetkých krajín EÚ od exportu do USA najviac ekonomicky závislé (tvorí ho až 2,5 % HDP). Podľa nej predstavitelia novej americkej administratívy komunikovali našej vláde, že stavba čínskej baterkárne Gotion pri Šuranoch môže náš export vážne ohroziť.

Firma Gotion a jej dodávateľské reťazce by sa mali čoskoro ocitnúť na sankčnom zozname USA pre používanie otrockej ľudskej práce a pre bezpečnostnú hrozbu, ktorú predstavujú. 

„Už dnes je firma Gotion z týchto dôvodov vylúčená z verejného obstarávania v USA a je len otázkou času, kedy bude aj s dodávateľskými reťazcami úplne vylúčená z trhu USA. Pritom v roku 2022 až 75,3 % nášho exportu do USA tvorili osobné vozidlá a súčiastky,“ skonštatovala Lexmann.

Prezident Trump v sobotu (15. 2.) uviedol, že systém dane z pridanej hodnoty (DPH) – široko používaný v Európe a iných krajinách – bude po novom považovaný za ekvivalent k anti-americkým clám. Tento krok je súčasťou jeho recipročnej colnej politiky zameranej na boj proti tomu, čo označuje ako neférové obchodné praktiky.

„Na účely tejto politiky Spojených štátov budeme považovať krajiny, kde sa používa systém DPH, ktorý je oveľa represívnejší ako clo, za podobný systému cla,“ napísal Trump 15. februára v príspevku na sociálnej sieti Truth.

Súhrnným cieľom Trumpových politík má byť vyrovnanie ciel a obchodných bariér uvalených na americký vývoz inými krajinami. „Mnoho rokov sa s USA zaobchádzalo nespravodlivo zo strany iných krajín, a to tak priateľov, ako aj nepriateľov,“ povedal Trump 13. februára v Oválnej pracovni. „Tento systém okamžite vráti spravodlivosť a prosperitu do predtým zložitého a nespravodlivého systému obchodu,“ skonštatoval.

Trump už rovnako zaviedol 10-percentné clo na všetok tovar vyrobený v Číne.

Korčok: Musíme prehodnotiť našu politiku voči Číne

Bývalý minister zahraničných vecí a finalista posledných prezidentských volieb Ivan Korčok (PS) si myslí, že zo strany Európskej únie by voči americkým opatreniam mala prísť silná odveta.

„Ani Donald Trump, ani najväčšia ekonomika na svete, sa nemôžu vyviazať z tých veľkých ekonomických vzťahov. Tie clá budú mať obrovský dopad, či už na infláciu alebo aká bude konjunktúra v iných krajinách, ktoré vyvážajú a od ktorých sú Spojené štáty závislé – nedá sa z toho vyviazať,“ povedal 13. februára v rozhovore pre spravodajský portál aktuality.sk.

Dodal, že USA spoločne s Európskou úniou tvoria podľa HDP najväčší ekonomicky priestor na celom svete. Namiesto toho, aby to obe spoločenstvá využili, idú viesť proti sebe ekonomickú vojnu, myslí si.

„Ak takýmto spôsobom bude prezident Trump pristupovať k nám, tak ja si myslím, že my musíme prehodnotiť aj našu politiku voči Číne,“ skonštatoval Korčok.

Podľa neho by najvyšší predstavitelia EÚ mali prísť s odvetným opatreniami voči USA a začať rokovať z pozície sily 500-miliónového spoločenstva. Taktiež navrhol, aby členské štáty EÚ začali intenzívnejšie spolupracovať s Čínou. 

„Pri všetkých výhradách voči Číne – porušovaniu princípov WTO – vieme, akým spôsobom narástla Čína, vieme, že to nie je demokratický režim, no tak ale keď prezident Trump nanovo kreslí mapu sveta, tak my Európania sa budeme musieť takisto zariadiť. Udeje sa opak toho, čo si prezident Trump želá – aby sme Spojené štáty a my ustáli konkurenciu s Čínou,“ povedal.

Korčok na jednej strane ocenil, že premiér Robert Fico (Smer-SD) mal s americkým prezidentom telefonický rozhovor bezprostredne po jeho zvolení. Vytkol mu však, že neotvoril najdôležitejšie témy pre Slovensko. „On nepovedal ani slovo o tom, že clá na autá Slovensko poškodia – pán prezident chcem vám povedať, že nerobte toto, prosím vás. A clá na iné komodity… neveďme spolu vojnu,“ povedal dlhoročný slovenský diplomat.

Podľa Korčoka ide o opakujúcu sa chybu slovenského premiéra, ktorý pri stretnutí so zahraničnými štátnikmi nebráni záujmy Slovenska, ale zaoberá sa tým, čo potom môže využiť vo svoj prospech vo vnútropolitickom zápase.

Prečítajte si aj