Utorok 15. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Najbohatší muž Hongkongu, 89-ročný Li Ka-shing, máva zo svojho auta po stretnutí s akcionármi v hoteli Harbour Grand v Hongkongu 10. mája 2018, v deň svojho oficiálneho odchodu do dôchodku. (Foto: von Anthony Wallace/AFP via Getty Images)
» ,

Hongkonský „Superman“ sa ocitol v hľadáčiku Pekingu kvôli predaju prístavných aktív v Paname

Po desaťročiach na vrchole svetového biznisu sa najbohatší muž Hongkongu snaží stiahnuť zo svetového prístavného biznisu. Podľa analytikov ide o pragmatické obchodné rozhodnutie, ktoré však miliardára Li Ka-shinga vtiahlo do ostrého geopolitického konfliktu medzi Pekingom a Washingtonom.

96-ročný Li Ka-shing je síce formálne na dôchodku a už nie je predsedom predstavenstva konglomerátu CK Hutchison Holdings Ltd, ktorý založil, ale naďalej zostáva v pozícii hlavného poradcu jednou z najvplyvnejších postáv v Hongkongu. V miestnej tlači ho prezývajú „Superman“, najmä vďaka jeho povesti mimoriadne schopného obchodníka s neomylným čuchom na výhodné obchody.

Dňa 4. marca spoločnosť CK Hutchison oznámila plán predať väčšinu svojich prístavných operácií v 23 krajinách sveta americkému investičnému konzorciu vedenému firmou BlackRock. Transakcia má hodnotu 22,8 miliardy dolárov a zahŕňa strategicky kľúčové prístavy na oboch koncoch Panamského prieplavu.

Plánovaný predaj sa okamžite dostal do politického stredobodu pozornosti kvôli rétorike Donalda Trumpa, ktorý v minulosti opakovane kritizoval čínsky vplyv v Paname. Samotný Trump 4. marca dohodu pochválil a povedal: „Dnes oznámila veľká americká spoločnosť, že kupuje oba prístavy pozdĺž Panamského prieplavu.“ Akcie spoločnosti CK Hutchison nasledujúci deň vzrástli o viac ako 22 %.

Reakcia Pekingu na seba nenechala dlho čakať. Hongkonské noviny Ta Kung Pao a Wen Wei Po, kontrolované Čínskou komunistickou stranou, zahájili frontálny útok sériou komentárov, v ktorých Liho obvinili z „ignorovania národných záujmov“ a „zrady a zapredania čínskeho ľudu“. Celkovo počas niekoľkých dní vyšli dve desiatky textov vyzývajúcich spoločnosť CK Hutchison, aby transakciu prehodnotila.

Peking mobilizuje, vedenie firmy mlčí

V snahe posilniť svoj vplyv priamo v Paname Peking vyslal do krajiny vysokého úradníka. Ma Hui, zástupca riaditeľa Ústredného oddelenia pre zahraničné záležitosti, sa v dňoch 14. – 15. marca stretol s tamojšími politikmi aj expertmi z think-tankov.

Vedenie CK Hutchison na čele s Liovým synom Victorom zostávalo v tom čase zdržanlivé. Spoločnosť len v oficiálnom vyhlásení uviedla, že transakcia má „čisto komerčný charakter a nijako nesúvisí s nedávnymi politickými správami o prístavoch v Paname“.

Pozorovatelia upozorňujú, že predaj prístavných aktív zapadá do dlhodobej stratégie znižovania zadlženosti, ktorú firma sleduje od roku 2020. Vtedy napríklad predala svoje európske telekomunikačné veže španielskej spoločnosti za 11 miliárd dolárov.

Hoci uzavretie transakcie bolo pôvodne naplánované na 2. apríla, čínsky Úrad pre reguláciu trhu oznámil 29. marca, že zahajuje preskúmanie transakcie z dôvodu možného porušenia protimonopolných a bezpečnostných zákonov. Vyšetrovanie síce ešte nemusí transakciu zablokovať, ale prinajmenšom predĺži schvaľovací proces.

Medzi Trumpom a Si Ťin-pchingom

Li Ka-shing, ktorý svoje podnikanie budoval ešte v čase britskej koloniálnej správy, je považovaný za pragmatika, ktorý sa vždy držal mimo priamych politických konfliktov. V minulosti už čelil kritike čínskych médií – napríklad v roku 2013, keď začal sťahovať investície z čínskeho trhu uprostred realitnej krízy.

Podľa taiwanského komentátora Yang Sen-honga si Li uvedomuje, že Trump uvažuje v číslach. A práve touto optikou možno podľa neho chápať súčasný predaj prístavov: ako snahu maximalizovať výnosy a zároveň sa vyhnúť geopolitickému riziku.

Yang pre Epoch Times povedal, že úspech hongkonského obchodného magnáta vychádza skôr z dedičstva britskej koloniálnej nadvlády než z privilégií poskytnutých čínskym režimom. Špekuloval tiež, že Trumpova administratíva mohla s Liom rokovať už predtým, pretože vedela, že by mohol byť ochotný zbaviť sa panamských prístavov.

Peking verzus jurisdikcia

Otázkou zostáva, či má Peking vôbec reálnu šancu zasiahnuť do predaja. CK Hutchison je registrovaná na Kajmanských ostrovoch a väčšina jej príjmov pochádza zo zahraničia, čo značne obmedzuje možnosti priameho zásahu Pekingu. Avšak prostredníctvom svojich dcérskych spoločností a obchodov v Hongkongu alebo pevninskej Číne by Peking mohol vyvíjať nepriamy tlak – napríklad formou ďalších vyšetrovaní alebo odkladania iných transakcií.

Ohrození sú aj ďalší členovia Liovej rodiny. Jeho synovia Victor a Richard riadia spoločnosti, ktoré sú aktívne v Číne, a preto sú zraniteľné voči zásahom Pekingu. A CK Hutchison vlastní v Hongkongu dcérske spoločnosti v oblasti energetiky, dopravy a verejných služieb.

Bývalý dekan politickej akadémie taiwanskej Národnej univerzity obrany Yu Tsung-Chi v rozhovore pre Epoch Times uviedol, že predaj bude musieť priamo alebo nepriamo schváliť Peking: „Aj keď ide o zahraničné aktíva, bude to musieť byť schválené ČKS. V opačnom prípade bude mať spoločnosť problémy.“

Ostré slová z Hongkongu

Význam tejto transakcie pripustil aj hongkonský šéf exekutívy John Lee, keď 18. marca na tlačovej konferencii povedal, že publicita okolo navrhovaného predaja „odráža znepokojenie spoločnosti nad touto záležitosťou“ a že „tieto obavy si zaslúžia vážnu pozornosť“. Bez toho, aby menoval Trumpa, uviedol, že hongkonská vláda je proti „zneužívaniu nátlakových alebo zastrašovacích taktík v medzinárodných hospodárskych a obchodných vzťahoch“.

Lee priamo neodpovedal na otázku reportéra, či bude proti spoločnosti CK Hutchison použitý hongkonský zákon o národnej bezpečnosti. Avšak dodal, že „každá transakcia musí byť v súlade s právnymi a regulačnými požiadavkami“.

Tang Jingyuan, čínsky komentátor pôsobiaci v USA, sa domnieva, že ak by sa Peking pokúsil zablokovať predaj odvolaním sa na zákon o bezpečnosti, musel by najprv právne dokázať, že Li spolupracoval so zahraničnými silami s cieľom poškodiť Čínu, čo je podľa neho náročná právna konštrukcia. Režim by totiž musel predefinovať to, čo je v podstate bežnou obchodnou transakciou, na akt úmyselného ohrozenia národnej bezpečnosti.

Tang dodal, že takýto politický tlak by mal nepochybne silný mrazivý účinok na súkromné podniky nielen v Hongkongu, ale v celej Číne.

Zástanca podnikania

Prípad Li Ka-shinga prichádza v čase, keď sa čínsky prezident Si Ťin-pching snaží v čase globálneho obchodného napätia prezentovať ako zástanca podnikania. Vo februári sa na ekonomickom fóre stretol s desiatkami šéfov firiem a denník People’s Daily ho pred celoštátnym zhromaždením ľudových zástupcov, ktoré sa konalo 5. – 11. marca, označil za „veľmi priateľského k podnikateľom“.

V piatok 28. marca na stretnutí so svetovými podnikateľmi v Pekingu označil Si Čínu za „ideálnu, bezpečnú a sľubnú destináciu pre zahraničné investície“.

Podľa taiwanského filmára Yanga Sen-honga by však snaha Pekingu o zablokovanie dohody CK Hutchison so spoločnosťou BlackRock odhalila skutočnú povahu konfliktu: stret medzi Si Ťin-pchingom a Donaldom Trumpom. A práve Trump by z toho mohol profitovať, pretože by mohol tvrdiť, že nad Panamským prieplavom má faktickú kontrolu Peking.

Spoločnosť CK Hutchison na žiadosť o komentár do času vydania článku nereagovala.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj