Štvrtok 21. novembra, 2024
Zakladateľ a výkonný predseda Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab sa rozpráva s čínskym premiérom Li Čchiangom (nie je na snímke) počas ich bilaterálneho stretnutia pred stretnutím lídrov Svetového ekonomického fóra 26. júna 2023 v čínskom Tianjine (Foto: WANG Zhao - Pool/Getty Images)

Hlavné globálne riziká podľa Svetového ekonomického fóra

Svetové ekonomické fórum (WEF) pred nadchádzajúcim výročným zasadnutím v Davose predstavilo svoju výročnú správu o globálnych rizikách. Podľa Svetového ekonomického fóra sú to najmä dezinformácie vytvárané generatívnou umelou inteligenciou, ktoré vraj predstavujú značné potenciálne nebezpečenstvo.

V stredu 10. januára Svetové ekonomické fórum (WEF) zverejnilo svoju Správu o globálnych rizikách v roku 2024. Správa vychádza z prieskumov niekoľkých stovák odborníkov a expertov na potenciálne riziká. Okrem iného ich požiadali, aby vyjadrili svoj názor na najznepokojujúcejšie krátkodobé a strednodobé fenomény z hľadiska globálneho vývoja. Tento rok varovali pred dezinformáciami, najmä prostredníctvom umelej generatívnej inteligencie.

Alex Newman: za reštrikciami v poľnohospodárstve stojí Agenda OSN 2030

WEF sa pýtal takmer 1 500 expertov na ich hodnotenia

WEF si vypočul celkovo takmer 1 500 ľudí zo sveta vedy, obchodu, politiky, medzinárodných organizácií a mimovládnych organizácií. Väčšina z nich očakáva v nasledujúcich dvoch rokoch mierne riziko globálnej katastrofy. V strednodobom horizonte – t. j. v období 10 rokov – je však riziko vyššie.

Na otázku, ktorých 5 rizík s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí globálnu materiálnu krízu v nasledujúcich desiatich rokoch, 66 % expertov uviedlo „extrémne počasie“.

Podľa 53 % expertov je pravdepodobné, že to budú nepresné informácie a dezinformácie generované umelou inteligenciou. So 46 % sa na treťom mieste umiestnila „sociálna a politická polarizácia“. Nasledovali vysoké životné náklady (42 %) a kybernetické útoky (39 %).

COVID-19 mohol pochádzať z čínskeho laboratória, tvrdí bývalý šéf dr. Fauciho

Voľby vo veľkých európskych krajinách a EÚ voľby

WEF požiadal expertov, aby zo zoznamu potenciálnych rizík vybrali tie, ktoré považujú za najdôležitejšie v horizonte dvoch až desiatich rokov. Na prvom mieste zoznamu krátkodobých rizík sa umiestnili dezinformácie. Súčasne sa zdá, že situácia na Blízkom východe a nadchádzajúce voľby vo veľkých európskych krajinách a v rámci EÚ sa zdajú byť rozhodujúcimi faktormi pri tomto hodnotení.

Sociálna polarizácia a neistota v kybernetickom priestore je na treťom a štvrtom mieste, zatiaľ čo extrémne počasie je na druhom mieste. Podľa expertov WEF je ďalším krátkodobým rizikom na najbližšie dva roky ozbrojený konflikt medzi štátmi.

Nedostatok ekonomických príležitostí, inflácia, nútená migrácia a spomalenie ekonomiky sa medzi krátkodobými globálnymi rizikami umiestnili na šiestom až deviatom mieste. Znečistenie životného prostredia je medzi krátkodobými a strednodobými rizikami na desiatom mieste.

Environmentálne problémy sú na čele dlhodobých rizík

Z dlhodobého hľadiska experti WEF naďalej zaraďujú environmentálne riziká na prvé štyri miesta. Extrémne počasie je na čele zoznamu spolu s „kritickými zmenami v systémoch Zeme“, „stratou biodiverzity a kolapsom ekosystémov“ a „nedostatkom prírodných zdrojov“.

Na piatom mieste sú dezinformácie, na ďalších miestach nepriaznivé účinky umelej inteligencie, nútená migrácia a kybernetická bezpečnosť. Sociálne rozdiely sa v rebríčku umiestnili na deviatom mieste.

Carolina Klintová z poradenskej spoločnosti Marsh McLennan, ktorá sa zaoberá rizikami, vidí nebezpečenstvo predovšetkým v dezinformáciách, ktoré by mohli viesť až k delegitimizácii zvolených vlád. To by následne mohlo ohroziť demokratické procesy, povedala pre „Tagesschau“. Mohlo by to „viesť k väčšej sociálnej polarizácii, nepokojom, štrajkom alebo dokonca k násiliu“.

Čaká nás globálne plánované hospodárstvo? Protesty poľnohospodárov a Agenda OSN 2030

WEF sa považuje za užitočnú silu – a zároveň obeť konšpiračných teórií

Svetové ekonomické fórum (WEF) pôvodne vzniklo ako „Európske fórum manažmentu“. Od zmeny svojho názvu koncom 80. rokov 20. storočia pozýva vedúcich predstaviteľov podnikov, manažérov, politikov, sociálnych aktérov a novinárov na diskusie o globálnych problémoch. Od ekonomiky sa okruh tém rozšíril o environmentálne otázky a tzv. sociálne podnikanie.

Samotný WEF si stanovil za cieľ vytvoriť s OSN verejno-súkromné partnerstvo s cieľom spoločne optimalizovať vládne a mimovládne systémy riadenia. Okrem výročného zasadnutia fórum organizuje aj technické stretnutia a financuje výskumné štúdie. Jeho cieľom je uľahčiť dialóg medzi svetovými rozhodovacími orgánmi.

Predpovede Billa Gatesa o voľbách, umelej inteligencii a pandémiách na rok 2024 

Kritici fóru vyčítajú, že sa na globálny vývoj pozerá elitársky a často eurocentrický. Organizácia vraj nie je dostatočne transparentná, neexistuje v nej demokratický rozhodovací proces a každoročné stretnutia znečisťujú klímu v rozpore s údajnou starostlivosťou o životné prostredie.

(WEF) je tiež kritizovaný za to, že sa pod heslom dobročinných myšlienok snaží vo veľkej miere zasahovať do záležitostí volených vlád. Pritom sa často snaží zatraktívniť pochybné myšlienky, ktoré nie sú pre väčšinu prijateľné. Organizácia však túto kritiku odmieta ako konšpiračné teórie.

Pôvodný článok

Rúška pre kravy, umelé mäso či spracovanie hmyzu: naplnia sa po konferencii COP28 snahy B. Gatesa?

Prečítajte si aj