Nedeľa 29. decembra, 2024
„Otravný sused“ (Bence Máté/ Fotograf roka v divokej prírode)

Za úchvatné fotky divokej prírody môžete hlasovať aj vy. Pozrite si najkrajšie ukážky (+Foto)

Príroda je krásna. V tejto kráse sa však skrýva drsná realita, kde si prežitie často vyžaduje dravosť a obete. Predátori lovia s precíznosťou, korisť zúfalo bojuje o život a kolobeh života a smrti je neustály a neúprosný.

Medzi fotografiami nominovanými na ocenenie „Fotograf divokej prírody roka 2024“ mnohé ohromujú svojou krásou a zároveň rozprávajú drsný príbeh o prežití. Teraz je na verejnosti, aby zvolila najlepšiu fotografiu roka prostredníctvom hlasovania na webovej stránke Prírodovedného múzea Spojeného kráľovstva. Hlasovanie je už otvorené a skončí sa 29. januára 2025 o 15:00 stredoeurópskeho času.

„Cena verejnosti umožňuje ľuďom z celého sveta stať sa súčasťou poroty a hlasovať za víťazný obrázok,“ uviedol Douglas Gurr, riaditeľ Prírodovedného múzea, v tlačovej správe. „Tohtoročný výber obrázkov, pripravený pri príležitosti 60. výročia súťaže, je výnimočný ako vždy a my sa tešíme na to, ktorý z nich sa stane favoritom verejnosti!“

Do súťaže Fotograf roka v divokej prírode prišlo takmer 60 000 prác zo 117 krajín a porota vybrala 100 finalistov. Z nich vybrala 25 fotografií, o ktorých teraz môže hlasovať verejnosť. Víťazná snímka a ďalší štyria finalisti budú vyhlásení vo februári 2025 a vystavení online.

Niektorí z finalistov

V čílskom národnom parku Torres del Paine stojí puma ako symbol nádeje, odrážajúc úspešné úsilie o ochranu spolužitia medzi týmto druhom a miestnymi „gauchos“, teda chovateľmi oviec. Rozmach ekoturistiky zlepšil pohľad gaučov na pumy, pretože si teraz cenia prínos týchto veľkých mačiek pre regionálne príjmy z turizmu. Používanie pastierskych psov ďalej zmierňuje konflikt tým, že chránia ovce, čo umožňuje pumám sústrediť sa na ich prirodzenú korisť a znižuje riziko, že ich gaučovia zastrelia. Tieto postupné zmeny za posledných 20 – 30 rokov ukazujú možnosť harmonickejšieho spolužitia medzi ľuďmi a pumami.

V maďarskom národnom parku Kiskunság bráni krakľa belasá svoje hniezdne teritórium pred zdanlivo ľahostajným kuvikom obyčajným. Hoci sú tieto dva druhy veľmi odlišné, majú podobné návyky pri hniezdení a kŕmení, čo ich často privádza k blízkemu spolužitiu.

Samec krakle počas krátkeho obdobia párenia napáda iné vtáky, ktoré zablúdia do jeho teritória. Uskutočňuje potom prekvapivé prepady, keď na svoj cieľ letí plnou rýchlosťou zozadu.

V Botswane sa mediar svetlochrbtý, známy svojou dravosťou, pustil do neľútostného boja s juhoafrickým dikobrazom. Mediar svetlochrbtý najprv zaútočil na nohu dikobraza, ale opakovane ho zasiahli ostré pichliače. Po krátkom ústupe sa zakrvavený mediar vrátil, dikobraza zabil pod kríkom a odtiahol ho do svojej podzemnej nory.

V anglickom St Leonards-on-Sea bol vyfotený jazvec lesný, ako si na tmavej ceste zdanlivo prezerá graffiti s jazvečou tematikou. Obyvatelia pravidelne nechávajú na chodníku zvyšky jedla pre líšky, ale fotograf si všimol, že na hostinu prichádzajú aj jazvece z neďalekej nory. Pri ceste si postavil malý úkryt, aby mohol urobiť túto fotografiu. Jazvec, osvetlený tlmeným svetlom pouličnej lampy, kráčal po chodníku a vytváral výrazný vizuálny kontrast s graffiti.

V kanadskom Vancouveri sa podarilo vyfotografovať plamienku driemavú, ako elegantne vychádza z okna seníka. Fotograf strávil niekoľko nocí pozorovaním zvykov tejto sovy a potom nastavil systém blesku spúšťaného pohybom s pomalou uzávierkou, aby zachytil túto scénu. Po desiatich nociach pozorovania a čakania sa súhry prvkov zladili a výsledkom bol podmanivo krásny záber lietajúcej sovy.

Lasica hranostaj v Belgicku dokonale splýva so zasneženou krajinou, sedí vzpriamene a pozoruje svoje teritórium. Fotograf, fascinovaný zimnými snehovými nádielkami, sa roky snažil zachytiť tento prchavý výjav. Využil bielu maskovaciu sieť, ležal v snehu a nakoniec si splnil svoj sen, keď sa zvedavá lasica vynorila zo svojho zasneženého úkrytu, na chvíľu sa zastavila a potom sa vydala na lov.

V prístave Neko v Antarktíde pokojne odpočíva tuleň Weddellov na ľadovej kryhe pod dramatickou modrošedou oblohou. Fotograf zachytil tento okamih z lode pomocou teleobjektívu, aby tuleňa nerušil. Tuleň je vďaka svojmu robustnému telu a hrubej vrstvy tuku skvele prispôsobený mrazivým podmienkam Južného oceánu.

V juhoafrickom parku Kgalagadi Transfrontier Park sa gekon odvážne postavil proti jastrabovi sivému, ktorý je známy lovom koristi na zemi. Napriek statočnému boju gekon útok neprežil, ale na fotografa urobila dojem jeho odvaha.

Ak si chcete pozrieť všetky nominované snímky a hlasovať za svoj obľúbený záber, navštívte webovú stránku Wildlife Photographer of the Year.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj