
HLAS spustil verejnú výzvu na podporu európskej iniciatívy „Milión podpisov proti falošným potravinám“
Strana Hlas-SD oznámila, že spustila verejnú výzvu na širokú podporu európskej občianskej iniciatívy „Milión podpisov proti falošným potravinám“.
„Chceme zabezpečiť, aby spotrebitelia mali úplné a transparentné informácie o pôvode a spracovaní potravín, tých potravín ktoré konzumujeme my, ale aj naše deti,“ povedal predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Strana Hlas sa tak podľa jeho slov spája so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, aby spoločne podporili slovenských výrobcov potravín a zároveň chránili spotrebiteľov pred zavádzajúcimi praktikami.
Zvyšujúca sa závislosť na dovoze potravín
Šutaj Eštok uviedol, že dovoz potravín zo štátov mimo EÚ sa za posledných 10 rokov zdvojnásobil – z 500 miliónov eur v roku 2013 na viac ako 1 miliardu v roku 2023. „Slovensko dováža aj bežné potraviny, ktoré si dokáže samo dopestovať a vyrobiť,“ dodal predseda Hlasu.
„Buď budeme investovať finančné prostriedky do kvalitných domácich potravín, alebo si pripravte peňaženky a budeme ich investovať do zdravotníctva na liečenie všetkých tých chorôb, ktoré si sem dovezieme v podobe potravín, ktoré konzumujeme – niekedy bohužiaľ otáznej kvality,“ uviedol člen predsedníctva strany Hlas a nitriansky župan Branislav Becík.
Dopad na životné prostredie
Podľa europoslanca za stranu Hlas Branislava Ondruša prúdilo vo februári 2023 na Slovensko denne 800 až 1000 kamiónov s potravinami – nielen s citrusovým ovocím či avokádom, ale aj s bravčovým mäsom, slepačími vajcami či stredoeurópskou zeleninou.
„Na jeseň 2024 tento počet narástol na 1200 až 1300 kamiónov denne. Obchodné reťazce k nám ročne dovezú 5500 kamiónov pečiva – napriek tomu, že Slovensko je schopné pokryť 100 % spotreby vlastnou produkciou,“ konštatoval Ondruš.
Dodal, že dovoz ničí domácu výrobu aj životné prostredie, keďže jeden kamión dovážajúci potraviny na Slovensko prekoná priemerne vyše 1000 kilometrov, čo znamená obrovskú uhlíkovú stopu. „Ak chceme hovoriť o ochrane životného prostredia, musíme sa pozrieť aj na to, prečo každý deň do našich skladov smeruje vyše 1200 kamiónov s potravinami, ktoré si vieme vyrobiť sami. Je absurdné podporovať rôzne ekologické výstrelky, ak pritom nič nerobíme proti tomuto nekontrolovanému dovozu,“ uzavrel Ondruš.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK