Štvrtok 17. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Historicky prvé rokovanie veľvyslancov krajín globálneho Juhu na Slovensku (foto: MZV)

Historické stretnutie veľvyslancov krajín globálneho Juhu v Bratislave

Bratislava bola v pondelok 14. apríla 2025 dejiskom historicky prvého spoločného rokovania veľvyslancov krajín globálneho Juhu akreditovaných na Slovensku. Na pozvanie veľvyslanca Egyptskej arabskej republiky Ajmana Alího Kámela sa na pracovnom obede zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok. Prítomní boli aj veľvyslanci Brazílie, Číny, Indie, Indonézie, Kuby, Líbye, Palestíny a Turecka.

Podľa Mareka Eštoka je rozvíjanie silných a vzájomne výhodných partnerstiev s krajinami globálneho Juhu jednou z kľúčových priorít slovenskej zahraničnej politiky. Zdôraznil, že Slovensko aktívne rozširuje svoj diplomatický dialóg: „Náš dialóg intenzívne rozvíjame, čo potvrdzujú aj návštevy na vysokej politickej úrovni, ktoré sa za posledné obdobie zrealizovali.“ Pripomenul pritom významné premiérske cesty do Brazílie, Číny či Turecka, ktoré pozdvihli bilaterálne vzťahy na strategickú úroveň, ako aj nedávnu návštevu indickej prezidentky na Slovensku či pravidelné podnikateľské misie.

Štátny tajomník zároveň ocenil rastúcu úlohu krajín globálneho Juhu v rámci medzinárodného usporiadania. „Slovenská republika si uvedomuje zásadnú úlohu, ktorú krajiny globálneho Juhu zohrávajú pri formovaní medzinárodných záležitostí. V čoraz viac multipolárnom svete sme preto odhodlaní nielen naďalej presadzovať princípy multilateralizmu a medzinárodného práva, no zároveň podporovať reformu dôležitých orgánov, akým je tiež Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, čo sú dôležité priority slovenskej kandidatúry za nestáleho člena tohto orgánu OSN na roky 2028 – 2029,“ uviedol Eštok.

Zároveň vyzdvihol význam spolupráce s týmito krajinami aj z hľadiska európskej bezpečnosti a prosperity. „V súčasnej situácii, ktorá je charakterizovaná množstvom ozbrojených konfliktov a nestabilitou, je nevyhnutné rozvíjať našu spoluprácu, napríklad pri predchádzaní príčin nelegálnej migrácie, ale tiež s cieľom otvárať nové trhy pre slovenských exportérov a investorov,“ povedal.

Diskusia počas stretnutia sa venovala aj aktuálnym zahranično-politickým otázkam, vrátane situácie na Blízkom východe a Ukrajine, ako aj dôsledkom novej geopolitickej reality. Eštok s veľvyslancami debatoval aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach spolupráce v oblastiach ako automobilový priemysel, obrana, strojárstvo, zelené technológie a IT. Podľa neho Slovensko ponúka významné investičné príležitosti, čo dokazujú úspešné projekty partnerov z Brazílie, Číny, Indie či Južnej Afriky.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň podniká konkrétne kroky na podporu väzieb s krajinami globálneho Juhu. Rozširuje svoju diplomatickú sieť o nové veľvyslanectvá na Filipínach, v Malajzii, Alžírsku a Tanzánii, ako aj o styčný úrad v Etiópii. Zároveň do týchto regiónov vysiela nových ekonomických diplomatov, čím chce posilniť ekonomickú dimenziu vzájomnej spolupráce.

Prečítajte si aj