Streda 19. februára, 2025
Americký herec a režisér Mel Gibson v divadelnom komplexe DGA v Los Angeles 24. septembra 2024. (Foto: VALERIE MACON/AFP via Getty Images)

Herec Mel Gibson prezradil šokujúce skúsenosti s čchi-kungovým majstrom. Čo je čchi-kung a ktorý si vybrať?

„Chodil som k čchi-kungovému majstrovi. To je niečo, čo mi vyráža dych v súvislosti s medicínou a starovekými vecami. Chlapík bol niekde od Šanghaja. Nehovoril veľmi po anglicky. Prekladala jeho žena,“ začal rozprávať svoju skúsenosť s čchi-kungom herec Mel Gibson v rozhovore v známom podcaste Joe Rogan Experience.

Čchi-kung je na najjednoduchšej úrovni forma fyzického cvičenia, ktorá uľahčuje tok a rovnováhu energie v ľudskom tele s cieľom dosiahnuť optimálne zdravie. Pochádza z Číny, no v súčasnosti ho čoraz častejšie praktizujú aj mnohí ľudia na Západe. Ľudia s chronickými chorobami a ťažkými ochoreniami, ktoré sa nedajú vyliečiť, sa mnohokrát obracajú na čchi-kung.

Gibson sa s čchi-kungovým majstrom stretol, keď mal 40 rokov. „Dokázal na vás namieriť prst a mohli ste to cítiť. Ale cítiť veľmi reálne, akoby vás niekto silno tlačil dozadu. Nežartujem,“ povedal.

„Bolo to veľmi zvláštne. Raz mi liečil pečeň. Povedal: Tvoja pečeň je čierna. On to všetko videl. Keď ste sa na neho pozreli, odvrátil sa. Jeho žena ma zabávala a on si ma zatiaľ prezeral. Potom mi dal mapu môjho tela s krížikmi. A presne na tých miestach som mal bolesti. Vedel presne, kde všetko je a čo sa tam deje,“ vysvetlil herec.

Podľa Gibsona čchi-kungový majster najprv vyštudoval štandardnú medicínu a živil sa ako alopatický lekár. Neskôr sa však stretol so starým čchi-kungovým majstrom, ktorý liečil ľudí. Bol veľmi populárny a na liečenie čakali ľudia v radoch, uviedol herec. Od neho sa potom začal učiť čchi-kungový majster, ktorého Gibson navštevoval. Starý majster odovzdal svoju múdrosť mladému. Herec dodal, že čchi-kungový majster nie je zďaleka jediný na svete, kto takéto veci dokáže.

Spomenul, ako mu jedného dňa čchi-kungový majster liečil chrbát. Bolo to v Gibsonovej pracovni, pričom bol nalepený na stene, kde visel plagát. „Cítil som to v chrbte a cez plagát som ho videl, ako vzadu stojí v kung-fu pozícii a vysiela na mňa energiu. A začal kričať na môj orgán, na moju pečeň: Odíď! Následne som vyšiel hore po stene. 20 centimetrov pod mojimi nohami bol iba vzduch a ja som bol hore na stene. Oh! Zišiel som dole a riadne ma to vydesilo. Pozrel som sa na neho a on mi povedal, že to nič nebolo, je to jednoducho veda,“ uviedol.

Následne Gibson vyhľadal svojho známeho kňaza. „Je tento chlapík posadnutý démonom alebo niečo také? Zdvihol ma na stenu…,“ pýtal sa.

Kňaz bol starý tradičný jezuita a odpovedal protiotázkou: „Vyliečil ťa?“

„Áno, vyliečil,“ odpovedal Gibson.

„Potom to je v poriadku,“ skonštatoval kňaz. Jezuita vysvetlil, že s tým nemá problém, pretože je to v ľudských možnostiach, aby mal niekto takúto silu, aj keď je to nevysvetliteľné, avšak funguje to a môže to liečiť.

Najlepšie je nechodiť za čchi-kungovým majstrom s chorým telom, ale začať čchi-kung cvičiť sám.

Ako môže čchi-kung pomôcť nášmu zdraviu?

Aby sme pochopili liečebné účinky čchi-kungu, musíme mať najprv základné vedomosti o tradičnej čínskej medicíne.

Tradičná čínska medicína má veľmi jasnú predstavu o energetickom systéme ľudského tela: kým sú ľudia nažive, ich telo má biologickú energiu. A práve vďaka biologickej energii máme životné funkcie. Elektrokardiogram a elektroencefalogram môžu síce monitorovať prítomnosť alebo neprítomnosť biologickej energie, no západní lekári nepoznajú skutočnú povahu biologickej energie, pretože je neviditeľná.

Tradičná čínska medicína nazýva túto biologickú energiu „čchi“. Čchi je ako vzduch, neviditeľná a nehmotná, ale je životne dôležitá pre životné aktivity človeka.

Podobne ako krvný obeh prebieha v cievach, aj čchi sa pohybuje neviditeľnými kanálmi. Tento systém kanálov je veľmi zložitý, ako sieť, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne nazýva „meridiány“. Ak sú meridiány zablokované alebo prebiehajú opačným smerom, spôsobuje to v tele rôzne problémy.

V teórii tradičnej čínskej medicíny v sebe čchi zahŕňa aj otázku rovnováhy: existuje teplo a chlad, vlhkosť a sucho, pohyb a pokoj.

Napríklad, obličky poskytujú „studenú“ energiu na vyváženie „teplej“ energie zo srdca. U žien s menopauzou je energia obličiek nedostatočná a nedokáže vyvážiť teplo, a tak budú trpieť tvorbou návalov horúčavy a nočného potenia.

Čchi-kung dokáže vyvážiť čchi – podobne ako akupunktúra a bylinná medicína. Namiesto prijímania bylín a vpichov sa však čchi-kung vykonáva pomalými a plynulými pohybmi a vedomou meditáciou.

Ako teda možno cvičiť čchi? A ako dosiahnuť, aby boli čchi, krv a meridiány zdravšie?

Z jednoduchého hľadiska je úlohou čchi-kungu (energetických cvičení) umožniť pohyb čchi, aby sa dosiahli nasledujúce ciele:

– podporovať tok čchi a krvi a udržiavať meridiány otvorené;

– udržiavať čchi a krv v správnom smere;

– udržiavať energetické vlastnosti čchi a krvi ako rovnováha medzi teplom a chladom, suchom a vlhkosťou a pokojom a pohybom.

Ako energia ovplyvňuje naše zdravie?

Ako energetické bytosti sme mimoriadne citliví a zraniteľní voči svojmu okoliu a ľuďom okolo nás. Ak vás chce napríklad niekto fyzicky napadnúť, musí sa dotknúť vašich svalov alebo kostí, aby vám ublížil.

Ak vám však chce človek ublížiť z energetického hľadiska, nemusí sa vás vôbec dotknúť. Stačí, ak vám povie zlomyseľnú vetu, vrhne na vás zlomyseľný pohľad alebo sa k vám bude správať nevľúdne, čo vo výsledku môže spôsobiť, že sa budete cítiť fyzicky a/alebo psychicky zle.

Ak človek dlhodobo zostáva v emocionálne nezdravom prostredí, môže to spôsobiť zablokovanie energie a nerovnováhu, a následne telesnú a duševnú dysfunkciu. To je dôvod, prečo môže mať človek s traumou z minulosti pretrvávajúce zdravotné problémy.

Na druhej strane, keď je človek pokojný a čchi aj krv prúdia veľmi dobre, telo bude zdravé. Preto lekári tradičnej čínskej medicíny hovoria, že pokoj v duši je tajomstvom dlhovekosti. Lekári tradičnej čínskej medicíny zdôrazňujú najmä potrebu pokoja mysle / duše a dôležitosť regulácie dýchania a nachádzania kľudu – základ potrebný na to, aby tradičná čínska medicína prinášala dobré výsledky.

Ľahšie sa to však povie, ako urobí, pretože na tomto svete je veľa vecí, ktoré môžu ovplyvniť našu myseľ, a na dosiahnutie pokoja mysle je potrebná prax. Emócie človeka sú reakcie a úsudky na to, čo sa deje okolo neho. Ak ide o niečo zlé, môže byť nahnevaný; ak ide o niečo dobré, bude šťastný.

Čo teda určuje náš úsudok? Sú to naše hodnoty. Je to záležitosť svetonázoru a presvedčenia človeka. Preto sú naše názory a naša viera veľmi dôležité.

Tradičná čínska medicína kladie osobitný dôraz aj na „cnosť“, čo je vlastne veľmi zdravá večná energia. Keďže čchi je veľmi nestabilná, bude sa neustále spotrebovávať; a keďže čchi je veľmi citlivá, ľahko ju ovplyvňujú emócie a vonkajšie faktory. V dôsledku toho sa čchi bude často pohybovať nesprávnym smerom alebo stratí rovnováhu. Ľudia hovoria, že ak existuje čchi, existujú aj choroby. Mnohí ľudia žijú celý život v zhone a nakoniec skončia len s čchi. Všetky emócie sú čchi, vrátane hnevu, radosti a mnohých ďalších.

Povedzme, že človek nikdy nevenoval veľkú pozornosť svojim myšlienkam, emóciám, životnému štýlu alebo medziľudským vzťahom a venoval som pozornosť len svojmu telu. Je to ako zamykať dvere stajne po tom, čo kôň už bol ukradnutý. Ľudia v konečnom dôsledku nežijú pre svoje telo. Dokonca aj zdravé telo nakoniec dosiahne svoj limit a iba jednostranná údržba tela nakoniec spôsobí, že sa ľudia budú cítiť prázdni a vystrašení.

Podstatu ľudského života, resp. v zmysle tradičnej čínskej medicíny ľudskú dušu, však možno živiť cnosťou a morálkou. Západné a východné koncepcie dobročinných myšlienok a meditácie sú vlastne rovnaké a v modernej medicíne sa nazývajú psychológia pozitívnej energie.

Cnosť je úžasný druh energie, ktorá vzniká, keď ľudia konajú dobrotivo, a má večný účinok na našu dušu. Táto cnosť sa nazýva aj kung de. Inými slovami, okrem cvičení sa kung vzťahuje na večnú energiu, ktorá vzniká, keď človek kultivuje a zoceľuje svoje srdce, a to priamo súvisí s budúcnosťou duše človeka.

Preto je pravé cvičenie čchi-kungu vnútorné aj vonkajšie: nielen rozhýbanie energie tela, ale aj kultivácia duchovného zdravia.

Ako si vybrať najlepší druh čchi-kungu

Vieme, že na Západe existuje mnoho foriem cvičenia, ako napríklad joga; v Ázii existuje tiež mnoho škôl čchi-kungu, z ktorých niektoré si vyžadujú veľa učenia. Ako si teda nájsť pre seba ten správny druh čchi-kungu?

V súčasnosti medzi jogovými cvičeniami, meditačnými metódami a inými praktikami mnohé vychádzajú z konceptov najstarších tradičných kultivačných postupov. Keďže neskoršie generácie nepochopili pravú podstatu kultivačných praktík, tieto systémy pozmenili, vybrali z nich časť obsahu, ktorý vyhovoval ich vlastným predstavám a potrebám, a tak premenili kultivačné praktiky na rôzne metódy s novovytvorenou terminológiou. Tieto rôzne druhy jogy, ktoré vidíme dnes, sa stali pre ľudí akousi formou terapie a prirodzene si za ňu musia platiť.

Pôvodné kultivačné praktiky však boli bezplatné. Cieľom týchto pravých tradičných kultivačných praktík je spasiť duše ľudí. Fyzické výhody, ktoré prinášajú, sú len vedľajším produktom, nie hlavným cieľom.

Preto je najlepšie vybrať si pôvodnú, autentickú a úplnú kultivačnú prax, a nie upravenú, vylepšenú a zmutovanú metódu. Pravé kultivačné praktiky čchi-kungu sú bezplatné, pretože ich cieľom nie je zarábať na vás peniaze, ani nie sú určené výlučne pre vaše zdravie a kondíciu.

Dôležitosť vynikajúceho systému kultivačnej praxe spočíva v tom, že vám umožňuje napredovať na všetkých úrovniach – na biochemickej úrovni, energetickej úrovni a vo vašej duši. Je to integrovaný, úplný a komplexný systém.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj