
Fotograf zachytil veveričky hrajúce sa s umelými dinosaurami (+Foto)
Skombinovaním svojich dvoch vášní – veveričiek a dinosaurov – vytvoril belgický fotograf rozkošnú sériu fotografií, na ktorých veveričky kradnú orechy hračkárskym dinosaurom.
Niki Colemont (36), fotograf-samouk narodený v Rwande, strávil 3200 hodín počas šiestich rokov fotografovaním a pozorovaním veveričiek obyčajných. Podľa neho všetko, čo k tomu potrebujete, je čas, trpezlivosť a vytrvalosť.

Všetko sa to začalo prvým stretnutím Nikiho s veveričkou v roku 2016. „Keď som uvidel prvú veveričku na dvore babičky mojej priateľky, kúpil som kŕmidlo pre veveričky, aby som ich mohol každý deň sledovať, ako liezli na ten istý strom,“ povedal pre Epoch Times. „Išiel som do obchodu so zvieratami a kúpil som si jadrá vlašských orechov, ktoré som dal do kŕmidla. Nainštaloval som špionážnu kameru s detekciou pohybu a čakal som dva mesiace – potom sa stalo niečo nezvyčajné.“
Po tom, čo si na kamere všimol, ako sa prvá veverička naučila otvárať kŕmidlo, o päť dní neskôr uvidel ďalšie dve veveričky, ako sa to učia. Nadšený si potom ako darček k 30. narodeninám kúpil stan na pozorovanie divokej zveri a teleobjektív pre svoj fotoaparát Nikon D5200, čo mu otvorilo „nový svet plný príležitostí“.

Niki potom vytvoril pre veveričky prirodzené prostredie, umiestnil jedlo na strategické miesta v nádeji, že ich zláka do špeciálnych póz a tak nebude musieť použiť softvér na spracovanie a úpravu fotografií. „Môj mozog bežal ako o závod a nápady sa len tak hrnuli.“ Začal premýšľať o veciach, ktoré predtým nikoho nenapadli.
10. októbra 2021 v súkromnom lese neďaleko svojho domu v belgickej dedinke Diepenbeek nafotil svoju doteraz najkrajšiu sériu fotografií. Vložil orechy do úst hračkárskeho dinosaura a potom trpezlivo čakal vo vzdialenosti troch metrov, kým veveričky orechy chytili. Trvalo im tri dni, kým získali sebavedomie, no odvtedy už neváhali. Do partie k dvom sa pridalo ďalšich päť veveričiek.

„Položil som dinosaura na konár a musel som mu podoprieť nohy, pretože červené veveričky môžu byť veľmi dominantné a drsné… Veveričky urobili všetko, čo som predpokladal. Najťažšie bolo čakanie, kým nastane ten moment,“ vysvetlil N. Colemont.
Podelil sa aj o ďalšie podrobnosti zo svojich skúseností s fotografovaním veveričiek v akcii: „Chytili orechy a zahrabali ich do zeme ďaleko odo mňa. Mohol by som to robiť celý deň: pridal som nový orech a zakaždým sa vrátili.“
Skúsil dať olúpaný orech do zúb dinosaura, aby mu veveričky mohli kusnúť do úst. Takto vznikli niektoré „veľmi vtipné fotky“.
Niki Colemont ďalej povedal, že hračkárskeho dinosaura na jeho fotografickej sérii našiel „náhodou“, keď bol v hračkárstve, všimol si, že má ideálnu veľkosť, ktorá sa presne hodí k červeným veveričkám.

Talentovaný fotograf považuje veveričky za „dokonalé modely“ kvôli ich roztomilosti, zvedavosti, vytrvalosti, inteligencii a schopnosti robiť veľa vecí. Dúfa, že svojimi fotografiami presvedčí ostatných o tom, čo je možné bez úprav fotografií, a prinesie radosť tým, ktorí sa na jeho fotografie pozerajú, „aj keby to malo byť len na dve sekundy“.
Na tento záber použil fotoaparát Nikon Z6II s objektívom Sigma 150-600mm. Pre postprodukciu je jeho voľbou Lightroom.

Nikiho si adoptoval belgický pár, keď bol ešte dieťa, keď utekal z vojnou zničenej Rwandy pred genocídou v roku 1990. V detstve sa v ňom podporovala vášeň pre dinosaurov. Mal nafukovacích dinosaurov, na ktorých mohol jazdiť, a encyklopédiu, z ktorej sa mohol učiť. V súčasnosti už ako dospelý pracuje v automobilovom priemysle, vyrába zvukotesné izolácie pre prístrojové dosky áut.

Netreba dodávať, že jeho séria veľkolepých fotografií na tému dinosaurov a veveričiek získala na vynikajúce prijatie od verejnosti. „Napríklad jeden rodič povedal, že ich synovi sa páčia fotky dinosaurov. Je to skvelý pocit, keď vidím, že moja práca sa deťom páči, sám som niekedy ako malé dieťa,“ zveril sa.
Niki zdieľa svoju prácu na Instagrame a predáva fotky online. Dúfa, že inšpiruje ostatných, aby viac chodili von a užívali si prírodu, či už s fotoaparátom alebo bez neho.


Všetkým začínajúcim fotografom radí: „Môžete začať experimentovať vo vlastnej záhrade. Každý malý predmet v dome môže byť na začiatok zaujímavým námetom, stačí použiť predstavivosť.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK