Fidži sa dohodlo na vojenskej spolupráci s Novým Zélandom. Policajnú pomoc od Číny zrejme zrušia
Fidži a Nový Zéland dokončia budúci týždeň rokovania o vojenskej dohode o prehĺbení bezpečnostných väzieb, uviedol 7. júna fidžijský líder. Zároveň uviedol, že dohoda o policajnej spolupráci s Čínou prejde revíziou.
Fidžijský premiér Sitiveni Rabuka sa takto vyjadril tento týždeň počas návštevy Nového Zélandu, kde sa stretol s premiérom Chrisom Hipkinsom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi.
Nová vojenská dohoda umožní fidžijským predstaviteľom obrany zapojiť sa do spolupráce v rôznych oblastiach. Pôjde o budovanie kapacít a zvyšovanie kvalifikácie či zoznámenie sa s interoperabilitou nových technológií a technickou podporou, uviedol Rabuka.
Geopolitické súperenie v Tichomorí sa zosilnilo potom, čo Čína minulý rok uzavrela vojenskú dohodu so Šalamúnovými ostrovmi. Tie by podľa ostatných tichomorských štátov mohli Číne umožniť umiestniť tam svojich vojakov a zbrane.
Rabuka sa domnieva, že militarizácii regiónu možno zabrániť snahou o „diplomaciu a spoločné susedské rozhovory“. Naznačil tiež možnosť, že Fidži vypovie policajnú dohodu s Čínou s odvolaním sa na rozdiely v ich systémoch a hodnotách, ktorú jeho predchodca Frank Bainimarama podpísal v roku 2011.
„Ak sú naše systémy a hodnoty odlišné, akú spoluprácu môžeme od nich získať?… Musíme to opätovne preskúmať, kým sa rozhodneme, či sa k tomu vrátime, alebo budeme pokračovať v ceste, ktorou sme sa vydali v minulosti a spolupracovať s tými, ktorí majú podobné demokratické hodnoty a systémy ako my,“ povedal Rabuka.
Hipkins uviedol, že jeho krajina poskytne Fidži ďalších 11,1 milióna novozélandských dolárov (6,75 milióna USD) na podporu boja proti zmene klímy a poznamenal, že ich bilaterálne vzťahy sú založené na „priateľstve a vzájomnom rešpekte“.
Fidžijsko-čínska policajná dohoda umožňuje fidžijským policajtom absolvovať výcvik v Číne a čínskym policajtom, aby boli vyslaní na Fidži na stáže. Rabuka už predtým uviedol, že bezpečnostné sily Fidži budú spolupracovať s personálom z Austrálie a Nového Zélandu, ktoré podľa neho majú systémy zrovnateľné s fidžijským.
Rabuka sa domnieva, že Austrália a Spojené štáty pristupujú k diplomatickým vzťahom a angažovanosti na Fidži tradičným spôsobom. Pri porovnaní týchto dvoch partnerov s Čínou poznamenal, že podľa neho má ázijská krajina odlišnú stratégiu. „Čína prišla s čistým listom papiera. Videli nás iba ako rozvojových partnerov,“ povedal.
Jeho predchodca Bainimarama a bývalý policajný komisár Sitiveni Qiliho dozerajúci na dohodu s Čínou o policajných službách čelí obvineniu z trestného činu zneužitia právomocí, rovnako ako bývalý generálny prokurátor Aiyaz Sayed-Khaiyum. Ten bol všeobecne považovaný za Bainimaramovu pravú ruku.
Spojené štáty podpísali 22. mája dohodu o obrannej spolupráci s Papuou-Novou Guineou. Má posilniť ich bilaterálne vzťahy. Washington taktiež podpísal dohody s Palau a Federatívnymi štátmi Mikronézie.
Z anglického originálu preložil a upravil Ondřej Horecký a LS.