Fico v Kremli: rokovania o plyne, ostrá odpoveď Zelenského a zmiešané reakcie v koalícii
Dva dni pred Vianocami sa slovenský premiér Robert Fico stretol v Kremli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby okrem iného rokovali o dodávkach zemného plynu. Návšteva prišla v čase napätia okolo zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kým Fico považuje stretnutie s Putinom za nevyhnutné, ukrajinský prezident ho obviňuje z podpory ruských záujmov na úkor Európy. Kritika na Fica sa zniesla nielen zo zahraničia, ale aj z domácej scény. Koaličný poslanec Migaľ sa domnieva, že predseda vlády preberá kompetencie ministerky hospodárstva. Expremiérka Radičová varovala pred rizikami, ktoré môže takáto zahraničná politika pre Slovensko priniesť.
Fico navštívil Putina dva dni pred Vianocami
V štvrtú adventnú nedeľu prijal ruský prezident Vladimir Putin slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „V dlhom rozhovore sme si s V. Putinom vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny a na vzájomné vzťahy medzi SR a RF, ktoré mienim štandardizovať,“ napísal premiér k obsahu stretnutia na sociálnej sieti.
Fico je jedným z mála čelných predstaviteľov krajín EÚ, ktorý do Ruska od začiatku invázie na Ukrajinu zavítal. V júli tohto roka krajinu navštívil aj maďarský premiér Viktor Orbán, na čo Európsky parlament reagoval kritikou a odmietnutím jeho krokov. “Znova pripomínam, že presadzujem suverénnu politiku na všetky štyri strany. Najvyšší predstavitelia EÚ boli o mojej ceste a jej účele informovaní už v piatok,” uviedol Fico.
Slovenská republika berie plyn od ruského Gazpromu, Ukrajina však od začiatku budúceho roka plánuje zastaviť tranzit tejto komodity cez svoje územie. Počas summitu EÚ v Bruseli Zelenskyj povedal, že Kyjev umožní tranzit len plynu z iných krajín, nie z Ruska. Na sťažnosti Slovenska o finančných stratách reagoval slovami, že Ukrajina stráca oveľa viac, keďže sa od februára 2022 bráni ruskej invázii.
To vyvolalo kritiku zo strany nášho predsedu vlády. Ten vyhlásil, že prezident Zelenskyj poškodzuje záujmy Slovenska. „Stretnutie s Putinom bolo reakciou na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý mi vo štvrtok na moju osobnú otázku odpovedal, že je proti akémukoľvek tranzitu plynu cez Ukrajinu na naše územie,“ priblížil Fico.
Reakcia Zelenského
K spoločnému vyhláseniu lídrov Ruska a Slovenska po stretnutí v Kremli však nedošlo. Podľa Zelenského naznačuje nevydanie spoločného vyhlásenia či neodpovedanie novinárom na otázky po rozhovoroch, že o obsahu rozhovoru Fico a Putin nemôžu verejne hovoriť, pravdepodobne pre obavy z reakcie verejnosti.
“Moskva poskytuje Ficovi výrazné zľavy, no platí za ne Slovensko. Takéto zľavy nie sú zadarmo – platby Rusku sa uskutočňujú prostredníctvom suverenity a nejasných schém. To by malo byť predmetom záujmu slovenských orgánov činných v trestnom konaní a špeciálnych služieb,” skonštatoval ukrajinský prezident na sociálnej sieti X.
Zelenskyj taktiež spomenul, že na nedávnom stretnutí v Bruseli európski lídri poukázali na to, že slovenský premiér odmieta spoluprácu na energetickej nezávislosti Európy a namiesto toho podporuje ruské záujmy. Jeho kroky podľa ukrajinského prezidenta naznačujú snahu pomôcť Putinovi zarobiť na vojne a oslabiť Európu.
Dodal, že Fico odmietol aj kompenzácie na zmiernenie dopadov prechodného obdobia a zbavenia sa energetickej závislosti, pričom jeho prioritou zostáva ruský plyn v hodnote 500 miliónov dolárov ročne a ďalšie príjmy z ropovodu cez Ukrajinu. “Toto je skutočne veľký bezpečnostný problém – pre Slovensko aj celú Európu. Prečo je tento líder taký závislý od Moskvy? Čo sa mu za to platí a čím sa platí?” spýtal sa Zelenskyj.
Poslanec Migaľ kritizuje premiéra
Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) upozornil, že rokovania o plyne spadajú do kompetencií jeho straníckej kolegyne ministerky hospodárstva Denisy Sakovej. Obídenie šéfky rezortu si Migaľ vykladá ako podrývanie dôvery vo vlastné inštitúcie a odborníkov. “Takéto rozhodnutie nepôsobí ako prejav silného a zodpovedného líderstva, ale skôr ako signál chaosu vnútri vlády,” povedal. Zároveň pripomenul, že Saková už v sídle Gazpromu rokovala dvakrát.
„Aktuálna cesta premiéra Roberta Fica do Moskvy je krokom, ktorý si Slovensko nemôže dovoliť. V čase vojny a označenia našej krajiny za nepriateľa zo strany Ruska takáto návšteva pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia,“ myslí si.
Ministerka Saková bola v Rusku už dvakrát
Ministerka Saková spolu s generálnym riaditeľom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtechom Ferenczom letela do Petrohradu na stretnutie s Gazpromom už začiatkom decembra. Rezort hospodárstva potvrdil, že k ďalšiemu stretnutiu došlo následne v utorok (17. 12.), pričom predmetom rokovaní mala byť spolupráca v oblasti plynárenstva. „Tak, ako sme avizovali, pokračujeme v rokovaniach o procese dodávok strategických surovín na Slovensko a ich transporte do Európy,“ informovala.
Ministerka predtým rokovala aj v Bruseli, pričom zdôraznila, že prioritou je zabezpečenie tranzitu plynu cez našich východných susedov do konca roka. Podľa jej slov má Slovensko plyn na budúci rok zabezpečený, snaží sa však nájsť dlhodobejšie riešenia.
Predseda koaličnej SNS Andrej Danko ministerku Sakovú kritizoval z neschopnosti niečo reálne zmeniť. Podľa neho ju v Petrohrade nik neprijal. „Vrátila sa bez akejkoľvek dohody,“ povedal. Saková sa odvolala na fakt, že obsah rokovaní je chránený obchodným tajomstvom a nemôže prezradiť viac.
Premiér Fico v tom čase oznámil, že Slovensko čaká séria intenzívnych rokovaní o predĺžení tranzitu plynu cez Ukrajinu. „Budete možno svedkami v najbližších dňoch, vrátane vianočných sviatkov, mimoriadne intenzívnych rokovaní na rôznych úrovniach a v rôznych krajinách,“ naznačil.
Fica podporili Taraba aj Chmelár
Bývalý premiérov poradca a politický komentátor Eduard Chmelár podporil kroky predsedu vlády slovami: “Cesta Roberta Fica do Moskvy bola jedinou logickou a odvážnou odpoveďou na nepriateľský krok Zelenského režimu, ktorý sa rozhodol ukončiť tranzit plynu cez územie Ukrajiny.”
Podľa jeho slov bol tento krok jasným signálom, že Slovensko sa nenechá vydierať a bude hájiť svoje záujmy. Reakciu ukrajinského prezidenta Zelenského, že „kým my strácame peniaze, oni strácajú životy“, nazval Chmelár cynickým vydieraním, ktoré len podčiarkuje jeho odmietanie mierových rokovaní. “Nemohol síce vybaviť dodávky plynu vzhľadom na postoj Kyjeva, ale vyslal tým jasný politický signál, že sa nedáme vydierať.”
Podpredseda vlády a minister životného prostredia (nom. SNS) Tomáš Taraba označil návštevu v Moskve a rokovania s Putinom za riešenie základného problému Slovenska – zabezpečenie plynu za prijateľné ceny. Kritiku opozície považuje za pokryteckú: „Je až komické, ako opozícia vykrikuje, aby vláda zabránila zvyšovaniu cien plynu, ale keď vláda ide rokovať o lacnom zdroji plynu, považujú to za zradu spojencov. V skutočnosti ich prístup je zradou Slovákov,“ poznamenal. Podľa Tarabu má Ukrajina povinnosť zabezpečiť prepravu dohodnutého plynu, a ak to odmietne, ovplyvní to vzťahy oboch krajín.
Expremiérka Radičová hovorí o rozbíjaní EÚ
Bývala premiérka Iveta Radičová varovala pred následkami zahraničnej politiky predsedu vlády. “To, čo práve predvádza (Robert Fico) je veľmi dramatická vec, pretože on vlastne ukazuje alebo potvrdzuje snahu Putina rozbiť Európsku úniu. A on je nástrojom takéhoto rozbíjania aj spolu s Viktorom Orbánom. A neuvedomovať si, že to povedie k nášmu významnému oslabeniu, je chyba úsudku premiéra Slovenskej republiky,” zhodnotila.
Podľa Radičovej je Putinova stratégia úplne jednoznačná – osočovať zhnitý západ, poukazovať na škodlivú hodnotovú orientáciu, škodlivé ľudskoprávne organizácie, dávať autokraciu za vzor a dokazovať silou a zbraňami, že jeho režim je pevnejší a silnejší. “Má to u nás dostatočný počet zástancov a Robert Fico pochopil, že ako demokrat neuspel a nevie ako demokrat riešiť krízové situácie,” uzavrela expremiérka.
Slovenský premiér sa do Moskvy chystá aj budúci rok v máji. Plánuje sa zúčastniť osláv víťazstva v druhej svetovej vojne. „Prezident Putin samozrejme rád uvidí pána Fica aj všetkých ďalších, ktorí chcú s nami zdieľať spomienky na Deň víťazstva a jeho význam pre celý svet,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK