
Fico hovoril s Putinom o Ukrajine i vzťahoch s Ruskom, ktoré chce štandardizovať. Opozícia rokovania ostro odsudzuje
Predseda vlády SR Robert Fico sa v nedeľu v Moskve pracovne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým hovoril o vojenskej situácii na Ukrajine, možnostiach mierového riešenia, ako aj bilaterálnych vzťahoch medzi Slovenskom a Ruskom, ktoré chce podľa vlastných slov štandardizovať. Premiér to uviedol na sociálnej sieti.
Fico v príspevku na Facebooku pripomenul, že presadzuje suverénnu politiku na všetky štyri strany, pričom najvyšších predstaviteľov EÚ o svojej ceste a jej účele informoval v piatok. Stretnutie s ruským prezidentom označil za reakciu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho postoj, že je proti tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu na slovenské územie.
„Ukrajinský prezident je rovnako za sankcie proti ruskému jadrovému programu. Takýmito postojmi finančne poškodzuje Slovensko a ohrozuje výrobu elektriny v atómových elektrárňach na Slovensku, čo je neakceptovateľné,“ napísal premiér. Putin podľa neho potvrdil, že Rusko je naďalej pripravené dodávať plyn na západ a na Slovensko, no to je „vzhľadom na postoj ukrajinského prezidenta po 1. januári 2025 prakticky nemožné“.
Fico tiež informoval, že v dlhom rozhovore s ruským prezidentom si vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosti skorého mierového ukončenia vojny i na vzájomné vzťahy medzi SR a Ruskom, ktoré „mieni štandardizovať“. „Napomôžu tomu aj aktivity súvisiace s 80. výročím konca II. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, kde rozhodujúcu úlohu zohrali Rusi, Bielorusi, Ukrajinci a ďalšie národy bývalého ZSSR,“ doplnil premiér.
Hovorca Kremľa v nedeľu popoludní uviedol, že slovenský premiér pricestoval na pracovnú návštevu Moskvy a rokoval s ruským prezidentom. Návšteva bola podľa hovorcu plánovaná niekoľko dní vopred, pričom rokovať mali o medzinárodnej agende, ako aj o tranzite ruského plynu.
Ukrajinskí predstavitelia oznámili, že neplánujú predĺžiť zmluvu o tranzite ruského zemného plynu cez Ukrajinu, ktorej platnosť sa skončí 1. januára budúceho roka.
PS: Cesta premiéra do Ruska je hanbou pre Slovensko a zradou národných záujmov
Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyhlásil, že Ficova cesta za Putinom je hanbou pre Slovensko a zradou národných záujmov. Ak by mu išlo o tranzit plynu, mal rokovať s ukrajinskou stranou. Konanie premiéra považuje za hanebné a úplne zbytočné.
„Tranzit plynu pre Slovensko má premiér riešiť v Kyjeve. Lenže tam sa bojí ísť, a hlavne mu nejde o skutočné výsledky. Je frustrovaný, unavený, hrá už iba falošné divadlo pre voličov. A pritom zrádza vlastnú krajinu a krok za krokom nás ťahá preč z Európy,“ zdôraznil Šimečka.
Člen predsedníctva PS a bývalý šéf diplomacie Ivan Korčok označil Ficovu cestu za zlom v slovenskej zahraničnej politike. „Je to zrada spojencov a aj Slovenska. Je to zlom v našej zahraničnej politike, na ktorý premiér nemá žiadny mandát,“ poznamenal Korčok.
SaS ostro odsudzuje rokovania premiéra s V. Putinom
Líder SaS Branislav Gröhling vyhlásil, že opozičná SaS ostro odsudzuje rokovania slovenského premiéra s ruským prezidentom. Rokovania s Putinom o čomkoľvek sú zradou nielen voči Slovensku, ale aj jeho zahraničnopolitickému smerovaniu i jeho spojencom z EÚ a NATO.
„Robert Fico je hanbou Slovenska. Robert Fico sa správa nie ako predseda suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant. Naša krajina sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii,“ zdôraznil Gröhling odkazujúc, že Fico nehovorí za celý národ.
Stretnutie kritizuje aj poslankyňa Národnej rady SR Martina Bajo Holečková (nezaradená), označuje to za medzinárodný škandál. Nemyslí si, že by premiér v Moskve niečo vybavil. „Nenaleťme Robertovi Ficovi na jeho zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od skutočných problémov. Po dnešku je totiž jasné, že Robert Fico je v záujme odvrátenia pozornosti schopný kolaborovať aj s vojnovými štváčmi,“ odkázala Bajo Holečková.
KDH: Premiér ohrozuje ľudí na Slovensku i ukotvenie krajiny v EÚ a NATO
Predseda opozičného KDH Milan Majerský na sociálnej sieti skonštatoval, že premiér ohrozuje svojimi skutkami ľudí na Slovensku i ukotvenie krajiny v EÚ a NATO. Posluhovaním ruskému režimu vyčleňuje Slovensko zo spoločenstva, ktoré jasne odsudzuje agresiu Ruska voči Ukrajine.
„To sa ide Fico Putinovi posťažovať na Ukrajinu? O čo premiérovi vlastne ide? Prečo nerokuje s Ukrajinou?“ pýta sa Majerský.
KDH vo svojom stanovisku podotýka, že otázku dovozu plynu cez Ukrajinu treba riešiť premyslene v spolupráci s EÚ i Ukrajinou, a nielen v Kremli. Pripomína tiež rok 2014, keď sa Únia dohodla na diverzifikácii a odtrhnutí sa od závislosti na Rusku, pričom premiérom bol práve Robert Fico. „To, v akom stave a závislosti je dnes Slovensko, je teda aj výsledkom jeho nečinnej politiky,“ poznamenáva KDH.
Hnutie bude požadovať, aby predseda vlády prišiel do parlamentu a zodpovedal sa pred poslaneckým plénom. Jeho návšteva Moskvy nemá podľa KDH nič spoločné s reálnymi vyjednávaniami o dovoze zemného plynu, o ktorom sa rokuje na iných miestach. Pripomína tiež, že Ruská federácia svojou agresiou na Ukrajine hrubo porušuje medzinárodné právo a ohrozuje mierové usporiadanie v Európe. „Hrdá a vyvážená diplomacia podľa nášho názoru vyzerá inak, ako to robí súčasná vláda a premiér,“ odkazuje KDH.
Hnutie Slovensko ostro odsudzuje rokovanie premiéra s V. Putinom
Opozičné hnutie Slovensko ostro odsudzuje Ficove rokovanie s Putinom. Považuje to za poľutovaniahodný čin a medzinárodnú hanbu. Konštatuje to v stanovisku, ktoré poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
„Robert Fico stretnutím s masovým vrahom prerazil ďalšie dno. Okrem toho, že súčasná vláda totálne ožobračuje ľudí, robí Slovensku obrovskú medzinárodnú hanbu. Je neprípustné, aby si premiér demokratickej krajiny potriasal ruku s človekom zodpovedným za státisíce obetí,“ konštatoval Bystriansky.
T. Taraba: Rokovania premiéra s V. Putinom nie sú žiadnou zradou spojencov
Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) odmieta tvrdenia, že návšteva premiéra SR v Moskve a jeho rokovania s ruským prezidentom sú zradou spojencov. Je to podľa neho riešenie základného problému Slovenska, aby bolo čím kúriť za normálne ceny. Konštatuje to na sociálnej sieti.
„Je až komické, ako opozícia vykrikuje, aby vláda zabránila zvyšovaniu cien plynu. Ale keď vláda ide rokovať o lacnom zdroji plynu, považujú to za zradu spojencov,“ píše Taraba.
Podotýka, že viacerí ponúkajú „prebalený“ ruský plyn, a to s poriadnou prirážkou a s predraženými transakčnými nákladmi. Pre vládu je však podľa neho kupovať to isté, len prebalené a predražené cez rôznych sprostredkovateľov, nelogické, falošné a proti ekonomickým záujmom.
„Ukrajina má podľa asociačnej dohody s Európskou úniou povinnosť prepravovať pre nás plyn cez svoje územie, ktorý si dohodneme z akéhokoľvek zdroja. Ak to Ukrajina odmietne, bude to určite nová kapitola našich vzťahov,“ odkazuje Taraba.
SNS verí, že rokovaním premiéra s Putinom získa SR informačnú výhodu
Koaličná SNS verí, že rokovaním Fica s Putinom získa Slovensko informačnú výhodu pri riešení plynovej krízy po 1. januári 2025. Uvádza to v stanovisku, ktoré poskytla riaditeľka Kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
„SNS vyjadruje spokojnosť, že sa podarilo zužitkovať dobré vzťahy Roberta Fica a Andreja Danka v Ruskej federácii. Sme radi, že sa predmetnú návštevu podarilo do poslednej minúty utajiť tak, aby ju nezmarili predstavitelia EÚ,“ odkazuje SNS.