Štvrtok 21. novembra, 2024
Lego výstava Afol v Bernolákove. (Gabriel Szoke je druhý zľava). (Foto: FB / AFOL Slovensko)

Fanúšik Lega Szoke: Poznám ľudí, ktorí sa živia len investovaním do Lega a nerobia nič iné

Podľa fanúšika Lega môže investovanie do stavebníc veľakrát priniesť podstatne vyšší zisk ako klasické investovanie na burze.

Firma Lego vznikla v Dánsku v roku 1932 a jej majiteľ Ole Kirk Christiansen najprv vyrábal hračky z dreva. Slovo „Lego“ vzniklo kombináciou dvoch dánskych slov „leg godt,“ čo môžeme preložiť ako „hraj sa dobre.“

Výroba postupne začala prechádzať na plastové produkty. V 50. rokoch 20. storočia Lego vytvorilo svoju povestnú Lego kocku a v roku 1958 si ju dalo patentovať. Firma zaznamenala obrovský vzostup. O 10 rokov neskôr bol v mestečku Billund otvorený prvý Legoland. Lego stavebnice patria dodnes k najhodnotnejším a najobľúbenejším produktom v oblasti hračkárstva.

“Možnosti hrania sa s Legom sú viac menej neobmedzené. Keď máme 6 klasických Lego kociek, existuje 915 miliónov spôsobov, ako ich skombinovať. Už len toto hovorí niečo o tom rozmere, akým spôsobom sa dá hrať s Legom,” uviedol Gabriel Szoke, generálny riaditeľ občianskeho združenia Afol, pre portál Startitup. Združenie organizuje výstavy stavebníc Lego na Slovensku. Skatka Afol v preklade znamená dospelý fanúšik Lega (Adult Fan of Lego).

Szoke hovorí, že každá nová väčšia sada lega prináša nový typ kocky, nové postavičky alebo nové farby. “Keď je niečo pekné, ľudia to majú radi,” konštatuje. S Legom sa navyše dnes nehrajú iba deti, pridávajú sa k nim aj dospelí. Lego pre nich začalo vyrábať špeciálne sady 18+.

Investovanie do Lego stavebníc

Szoke tiež prezrádza, že Lego stavebnice patria medzi obľúbené komodity, do ktorých sa oplatí investovať. Ich veľmi výhodná vlastnosť je trvácnosť. Zabalené a dobre uskladnené stavebnice ostávajú v pôvodnej podobe desiatky rokov. “Ekonomicky silné regióny ako Európa alebo Spojené štáty sú typické oblasti, kde je to veľmi aktuálne a populárne. Ide vlastne o to, správne identifikovať tú sadu, ktorá má potenciál byť v budúcnosti hodnotnejšia. Odložiť ju, zabaliť ju, uskladniť ju, byť trpezlivý a potom, keď príde ten správny moment, tak ju predať za niekoľko-násobok svojej pôvodnej ceny,” vysvetľuje.

Na predaj existuje webstránka bricklink.com, čo je celosvetový bazár, kde sa dajú pozrieť aktuálne hodnoty všetkých vyrobených sád v histórii. Na stránke sa dajú aj dokúpiť chýbajúce dieliky stavebnice. Szoke zdôrazňuje, že na výhodný predaj stavebnice je dôležité mať všetky jej dieliky, pôvodné návody a pôvodnú nepoškodenú krabicu. Ideálne je mať stavebnicu ešte neotvorenú, hovorí. “Z môjho pozorovania môžeš kľudne stratiť polovicu hodnoty tým, že predávaš už použitú sadu,” poznamenal.

Ako typický príklad, na ktorom sa dá zarobiť, uvádza veľké sady Star Wars, Harry Potter alebo Pán prsteňov obsahujúce niekoľko tisíc dielikov. “Prvá veľká vesmírna loď zo sveta Star Wars sa v roku 2007 predávala za nejakých 500 eur, dnes, ak si chceš kúpiť zabalenú, zaplatíš približne 2200 až 2500 eur. Keď si chceš kúpiť použitú kompletnú, tak možno 1000 až 1200 eur,” vysvetlil. Podľa neho výhodné nakupovanie a predávanie Lega môže priniesť ročne 20-30 percentné zúročenie pôvodnej hodnoty, čo veľakrát predčí aj klasické investovanie. 

Ceny najdrahších sád sa pohybujú okolo desaťtisíc eur. Ide väčšinou o raritné stavebnice vyrobené vo veľmi malých počtoch. Szoke odporúča priamo navštíviť Legoland alebo Lego House, kde ponúkajú jedinečné sady, ktoré sa v rádových hračkárstvach nedajú nájsť. Na druhej strane veľa ľudí podľa neho sady otvára a predáva po jednotlivých dielikoch. “Špeciálnou kategóriou sú samotné minifigúrky. Sú prípady, kedy minifigúrka stojí 300-500 eur,” ozrejmil rôzne stratégie zarábania na Legu. Dodal, že osobne pozná viacerých ľudí, ktorí sa živia len investovaním do Lega a nemajú iné zamestnanie.

“Pri nejakej sade s hradom sa nachádzala figúrka Lego – koza. Bola to jediná koza, ktorá sa kedy dávala do nejakých sád a práve tento typ figúrky spôsobil to, že relatívne bezvýznamná sada zrazu mala obrovskú hodnotu,” doplnil.

Na Slovensku zatiaľ oficiálny Lego obchod nemáme. “Dlho bolo Slovensko čiernou dierou na mape Lego-Európy. Oficiálne sa u nás dá z Lega objednávať od roku 2018. Dovtedy sme si museli nechať posielať sady k známym v Rakúsku. Ale už je to lepšie,” skonštatoval. 

Szoke vysvetlil, že trendom posledných rokov je, že Lego stavebnice rastú. Podľa neho mala v roku 2000 stavebnica priemerne 200 dielikov, aktuálne ich už obsahuje priemerne 650. “Najdlhšie som staval Millenium Star Wars Falcon Ultimate Collector Series, druhé vydanie. Aj som si to vtedy meral. Sada má nejakých 7, 5 dielikov a trvalo mi to asi 33 hodín čistého času,” skonštatoval fanúšik Lega.

Prečítajte si aj