Nedeľa 24. novembra, 2024
Jadrová elektráreň, ilustračná fotografia (Pixabay)
»

Európsky parlament zaradil jadrovú energiu na zoznam čistých technológií

Jadrová energia sa už viac nebude považovať za „znečisťujúcu“, aspoň podľa poslancov Európskeho parlamentu, a bude mať nárok na rovnakú podporu ako všetky ostatné formy bezemisnej výroby elektrickej energie.

Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku odhlasoval, 25. októbra opätovné zaradenie jadrovej energie na zoznam technológií s  nárokom na preferenčné zaobchádzanie. Tento krok súvisí so snahou EÚ o väčšiu energetickú sebestačnosť.

Podľa návrhu zákona o čistom nulovom priemysle, ktorý bol predstavený v marci tohto roku, by mali mať niektoré bezuhlíkové technológie v Európe nárok na rýchlejšie udeľovanie povolení a voľnejší dohľad pri získavaní finančnej podpory od európskych orgánov.

Jadrová energia nebola v pôvodnom návrhu zákona zaradená do zoznamu preferenčných technológií. Tento zoznam bol vyhradený len pre takzvané „strategické“ technológie, ako sú solárne panely, veterné elektrárne, batérie či tepelné čerpadlá.

Súčasný návrh rozširuje zoznam o 16 technológií vrátane jadrového štiepenia a bioplynu. „Európa konečne začala brať priemyselnú politiku vážne,“ povedal Christian Ehler, nemecký konzervatívny poslanec.

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS), ktorý patrí k európskym konzervatívcom, sa na svojom profile X vyjadril k hlasovaniu nasledovne: „Malé víťazstvo zdravého rozumu: jadrová energia zaradená medzi zdroje s nulovými (!) emisiami. Tento zvrat ukazuje, že aj niektorí „dekarbonizátori“ si uvedomili vážnosť situácie.“

Zmenu naopak kritizovali zástupcovia európskej frakcie Zelených. „Dnešné hlasovanie Výboru pre priemysel má negatívny dopad návrh  zákona o nulových emisiách predložený Komisiou,“ zdôraznila nemecká europoslankyňa Henrike Hahnová z frakcie Zelených. Rozšírenie zoznamu klimaticky neutrálnych technológií podľa nej viedlo nakoniec k takému kompromisu, ktorý „de facto otvoril dvere strategickým projektom pre takmer všetky technológie vrátane jadrovej”.

Prečítajte si aj