Streda 19. februára, 2025
Odvodňovanie riek kvôli zavlažovaniu sa prezentuje ako ekologický projekt. Podobné sporné praktiky chce český europoslanec Zdechovský prešetriť. Ilustračná fotografia (jimdrinkwine/ Pixabay)
, »

Európska komisia preverí sporné poľnohospodárske dotácie na juhu Európy

Európska komisia (EK) preverí na podnet českého europoslanca Tomáša Zdechovského (KDU-ČSL) podozrivé poľnohospodárske dotácie v južných štátoch spoločenstva. Poslanec to oznámil na svojom účte na sieti X a následne to potvrdil v rozhovore pre Epoch Times.

„Na základe mojej iniciatívy EK prešetrí podozrivé poľnohospodárske dotácie v južnej Európe (Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko). Teraz som dostal informácie od Komisie!“ napísal politik.

V telefonickom rozhovore pre Epoch Times spresnil, že EK chce vyšetriť nešetrné a neekologické hospodárenie s dotáciami. Ako ďalší príklad uviedol pestovanie kiwi v južnom Francúzsku, kde boli fondy EÚ použité na vybudovanie zavlažovacej nádrže, ktorá odvodňovala miestnu rieku. „Kiwi je náročné na vodu, nemôžeme ho tu pestovať za neuveriteľne vysoké náklady a potom ho vďaka dotáciám predávať za nízku cenu a konkurovať kiwi z Nového Zélandu. To jednoducho nemá hlavu ani pätu,“ namietal europoslanec.

„Výsledok týchto projektov, ktoré mali byť ekologické a v prospech poľnohospodárstva, je taký šialene sporný, že žiadame o vyšetrovanie. Ak sa ukáže, že peniaze boli použité neefektívnym spôsobom, budeme požadovať vrátenie peňazí do rozpočtu EÚ plus udelenie pokút pre tých, ktorí peniaze zneužili,“ uviedol Zdechovský pre Epoch Times.

Na sporné praktiky upozornil Európsky dvor audítorov vo svojej správe 15/2024 s názvom Prispôsobovanie sa zmene klímy v EÚ. V dokumente upozorňuje na prípady čerpania poľnohospodárskych dotácií, ktoré neboli využité správne na to, aby slúžili na prispôsobenie sa klimatickým zmenám, napríklad na zníženie závislosti od vody.

V uvedenom príklade s kiwi šiel projekt úplne opačným smerom a zameral sa na rozvoj komodity náročnej na vodu, navyše závislej od zásobovania z rieky. „Zavlažovanie nie je udržateľnou reakciou na potreby poľnohospodárstva z hľadiska prispôsobenia sa zmene klímy,“ namieta Dvor audítorov. Správnym riešením je podľa inštitúcie „zmena plodín/odrôd a prispôsobenie poľnohospodárskych postupov novým klimatickým podmienkam“.

Ďalším príkladom nesprávnej praxe uvádza inštitúcia aj projekt, v rámci ktorého bol smrekový les v Estónsku zničený víchricami opätovne vysadený rovnakým smrekovým porastom ako predtým. „Pritom je známe, že smrek je málo odolný voči silným vetrom,“ píše sa v správe. Riešenie vidí vo väčšej rozmanitosti vysádzaných stromov.

Zdechovský poznamenal, že Komisia a národné štáty musia teraz zareagovať a pochybné praktiky preveriť. Ako dlho bude vyšetrovanie trvať a kedy budú k dispozícii jeho výsledky, však netuší.

Podľa neho je dôležité, aby sa takémuto správaniu v budúcnosti predišlo. „Pravidlá je potrebné nastaviť tak, aby sa takáto situácia už nikdy nemohla opakovať. Je potrebné zabrániť tomu, aby tu v rámci Green Dealu nevznikali úplné nezmysly a hlúposti,“ povedal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj