Streda 19. februára, 2025
Europoslankyňa Miriam Lexmann s ministrom zahraničných vecí USA Marcom Rubiom (foto: FB / Miriam Lexmann)

Europoslankyňa Lexmann po návšteve Washingtonu: Slovenský export do USA môže byť ohrozený kvôli baterkárni v Šuranoch!

Lexmann počas pracovnej cesty v USA rokovala s viacerými predstaviteľmi novej americkej administratívy. Hovorili o možnom ohrození slovenského exportu do USA kvôli plánovanej výstavbe baterkárne v Šuranoch ako aj o rastúcom vplyve Číny a Ruska.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) minulý týždeň odcestovala na pracovnú cestu do hlavného mesta Spojených štátov Washingtonu. Absolvovala stretnutie so súčasným ministrom zahraničných vecí USA Marcom Rubiom, s ktorým v roku 2020 založila IPAC – Medziparlamentnú alianciu pre Čínu. 

IPAC je mezinárodná medzistranícka aliancia poslancov z demokratických krajín, ktorí sa zameriavajú na vzťahy s Čínskou ľudovou republikou a najmä s Čínskou komunistickou stranou. Bola založená 4. júna 2020, v deň výročia masakru na námestí Nebeského pokoja v roku 1989. 

Z ôsmich zakladajúcich členov sa IPAC postupne rozšíril na tri desiatky zákonodarcov z krajín piatich kontinentov. Patrí medzi nich aj John Moolenar – šéf Špeciálneho výboru pre skúmanie vplyvu Čínskej komunistickej strany – s ktorým sa Lexmann v USA stretla tiež.

Nasledovali mítingy s republikánskymi kongresmanmi Brianom Mastom (šéf zahraničného výboru), Petom Sessionsom (šéf Podvýboru pre národnú bezpečnosť) a Robertom Alderholdom (šéfom Podvýboru pre bezpečnosť a člen najdôležitejšieho výboru v Kongrese – Výboru pre rozpočtové prostriedky).

Europoslankyňa sa zúčastnila aj Národných modlitebných raňajok, na ktorých vystúpil americký prezident Donald Trump. Každý rok sa počas tejto udalosti s prezidentom stretávajú republikánski i demokratickí politici, aby sa spoločne modlili za božie vedenie pri svojej práci. Ide o tradíciu, ktorá trvá už 73 rokov.

Prezident Trump vo svojom príhovore vyzdvihol potrebu ochrany slobody vierovyznania a myslenia. Vyzval k tomu aj ostatných politických lídrov.

„Zúčastnila som sa tiež híringu Americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu. Svedectvá o prenasledovaní, väznení a mučení len pre vieru boli srdcervúce,“ uviedla Lexmann na Facebooku 8. februára.

Americkí predstavitelia varujú pred výstavbou baterkárne

Na tlačovej konferencii po príchode na Slovensko europoslankyňa konštatovala, že vládni politici v USA nehodnotia pozitívne súčasné pokusy slovenskej vlády o spoluprácu s Čínou a Ruskom. „Toto všetko sledujú predstaviteľa novej administratívy ako krok, ktorý nás oddeľuje od demokratického sveta,“ povedala.

Ďalej poukázala na možné problémy spojené s výstavbou baterkárne v Šuranoch. „Politickí predstavitelia USA komunikovali našej vláde, že stavba baterkárne čínskou firmou Gotion v Šuranoch môže vážne ohroziť náš export do USA,“ poznamenala Lexmann s tým, že Slovensko je zo všetkých krajín EÚ najviac ekonomicky závislé od exportu do USA (tvorí ho až 2,5 percenta HDP). 

„Je pre mňa nepochopiteľné, že naša vláda úplne nereflektuje na avízo zo strany USA, že až vyše dve tretiny nášho exportu do USA budú potenciálne ohrozené,“ povedala. Firma Gotion a jej dodávateľské reťazce sa podľa europoslankyne čoskoro ocitnú na sankčnom zozname USA pre používanie otrockej ľudskej práce a pre bezpečnostnú hrozbu, ktorú predstavujú. 

„Už dnes je firma Gotion z týchto dôvodov vylúčená z verejného obstarávania v USA a je len otázkou času, kedy bude aj s dodávateľskými reťazcami úplne vylúčená z trhu USA. Pritom v roku 2022 až 75,3 % nášho exportu do USA tvorili osobné vozidlá a súčiastky,“ skonštatovala Lexmann.

Prezident Trump už v auguste vyjadril svoj nesúhlas s výstavbou čínskych baterkární na americkom území. „Závod spoločnosti Gotion by bol pre štát a našu krajinu veľmi zlou voľbou. Obyvatelia Michiganu by sa dostali pod taktovku Čínskej komunistickej strany v Pekingu. SOM 100 % PROTI!“ napísal Trump na X.

Prečítajte si aj