Európa dováža ruský LNG plyn na „rekordnej úrovni“ napriek snahe vylúčiť fosílne palivá z Ruska
Európsky dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska dosahuje „rekordnú úroveň“. Vyplýva to z údajov nezávislej spoločnosti zaoberajúcej sa výskumom v oblasti energetiky Rystad Energy so sídlom v Osle.
Podľa analytikov vlani v európskych prístavoch zakotvili lode so 17,5 milióna tonami ultra studeného ruského skvapalneného zemného plynu (LNG). Podľa expertov je to o 2 mil. ton viac ako v roku 2023. V predminulom roku Európa doviezla 15,18 mil. ton skvapalneného zemného plynu a rok predtým (2022) to bolo 15,21 mil. ton. Jan-Eric Fähnrich, plynárenský analytik spoločnosti Rystad Energy, vo svojej analýze uviedol, že dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska sa nielen zvýšil, ale dosiahol „rekordnú úroveň“.
Napriek plánu EÚ úplne sa vzdať fosílnych palív z Ruska do roku 2027 zemný plyn do Európy prúdi aj v súčasnosti. Na tento obchod zatiaľ Brusel neuvalil žiadne sankcie – na rozdiel od ropy, ktorej dovoz je od roku 2023 zakázaný.
Európa v skutočnosti na začiatku vojny na Ukrajine drasticky znížila dovoz plynu z Ruska. Ako napísal v júni časopis Capital, podiel ruského dovozu na dodávkach plynu do Európy klesol z približne 40 % v roku 2022 na menej ako 10 % na konci prvého roka vojny v roku 2022. Odvtedy dodávky plynu z Ruska opäť postupne získavajú na význame. Predovšetkým sa zvýšil dovoz LNG. Ako píše spoločnosť Rystad Energy, Rusko vlani dokonca predbehlo Katar ako druhý najväčší európsky dodávateľ LNG po USA.
Podľa údajov Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), ktoré sa mierne líšia od údajov spoločnosti Rystad, Európa doviezla v roku 2024 z Ruska LNG plyn v hodnote 7,32 mld. eur. V porovnaní s rokom 2023 sa objem zvýšil o 14 %, čo znamená, že dovoz dosiahol 17,5 mil. ton.
Ruský plyn je lacný
„Dôvod nárastu je celkom jednoduchý,“ vysvetľuje Vaibhav Raghunandan, analytik spoločnosti CREA pre Rusko. „Ruský LNG sa ponúka alternatívnym dodávateľom za výhodnejšiu cenu […] Keďže na komoditu neboli uvalené žiadne sankcie, spoločnosti konajú vo vlastnom záujme a nakupujú čoraz viac plynu od najlacnejšieho dodávateľa.“
Podiel ruského LNG nakupovaného EÚ na krátkodobom spotovom trhu sa podľa správy spoločnosti Rystad Energy zvýšil z 23 % v predchádzajúcom roku na 33 % v roku 2024.
Hoci niektoré európske energetické spoločnosti oznámili, že už nebudú nakupovať ruský skvapalnený zemný plyn na spotovom trhu, pre mnohých zákazníkov zrejme zostáva nákladovo efektívnou možnosťou. Francúzsko napríklad takmer zdvojnásobilo svoj dovoz. Viac ako polovica smerovala do terminálu v Dunkerque na južnom pobreží Severného mora.
LNG z Ruska v súčasnosti pokrýva len približne 20 % celkového dovozu skvapalneného zemného plynu do EÚ. V roku 2023 to bolo 15%. Avšak z hľadiska celkového dovozu plynu vrátane dodávok plynovodmi stále pochádza z Ruska približne 16 %.
Rekordné nákupy môžu pokračovať aj v roku 2025
Aj v tomto roku by Európa mohla vo veľkom nakupovať ruský plyn. Aspoň to naznačujú údaje spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá výskumom komodít. Z nich vyplýva, že 27 krajín Európskej únie doviezlo z Ruska za prvých 15 dní tohto roka 837 300 ton skvapalneného zemného plynu.
Ide o ďalšie rekordné číslo. V rovnakom období minulého roka EÚ doviezla 760 100 ton ruského LNG. Podľa Charlesa Costeroussa, hlavného analytika spoločnosti Kpler pre LNG, existuje niekoľko dôvodov, prečo je dopyt po ruskom plyne v Európe stále vysoký, ako vysvetlil pre Politico.
Analytik Costerousse poukazuje na to, že od druhej polovice decembra je v Európe chladnejšie. To by malo vplyv na výrobu energie z veternej energie. Kapacita nepostačuje. Existuje preto záujem o dovoz skvapalneného plynu z Ruska. Costerousse dodal, že 95 až 96 % ruského skvapalneného zemného plynu prichádzajúceho do Európy pochádza zo závodu Jamal, obrovského zariadenia na mrazivom severe Sibíri.
„Väčšinu týchto objemov tvoria dlhodobé kontrakty,“ uviedol expert. Nie je to teda tak, že by EÚ nakupovala ďalšie množstvá. EÚ len nakupuje množstvá plynu LNG, ktoré boli zmluvne dohodnuté pred rokmi.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK