Štvrtok 21. novembra, 2024
Snímky poskytnuté Európskou prokuratúrou v súvislosti s jej operáciami v Taliansku zameranými na zločinecký gang, ktorý sa údajne vyhol platbe DPH vo výške 113 miliónov eur, pričom na účely prania špinavých peňazí využíval čínsku podzemnú bankovú sieť. (foto: So súhlasom Európskej prokuratúry)
»

EÚ zatkla skupinu daňových podvodníkov s väzbami na čínske banky

Európske orgány rozbili zločineckú skupinu podozrivú z daňových únikov vo výške 113 miliónov eur, ktorá využívala čínsku podzemnú bankovú sieť.

Európska prokuratúra (EPPO) v talianskej Bologni a Miláne 25. októbra vykonala príkaz na zmrazenie 116 miliónov eur voči 33 podozrivým. Zabavených bolo päť čínskych reštaurácií, osem luxusných áut a jedno nákupné centrum, ako aj dom a byt patriaci podozrivým. Zmrazených bolo niekoľko bankových účtov.

Podľa EPPO sa v tento deň uskutočnili prehliadky v 20 mestách Talianska. Policajti zatkli 7 podozrivých vrátane dvoch údajných vodcov, piatim podozrivým uložili domáce väzenie s elektronickými náramkami a ďalším dvom podozrivým nariadili pravidelne sa hlásiť na polícii. Všetci sú podozriví z podvodov s DPH, zločinného spolčenia a prania špinavých peňazí.

„Vyšetrovanie identifikovalo komplexnú schému medzinárodných daňových podvodov, ktorá sa realizovala prostredníctvom početných fiktívnych spoločností („chýbajúcich obchodníkov“), ktoré dovážali stovky kontajnerov s oblečením a doplnkami z Číny do Talianska, pričom využívali trianguláciu s Bulharskom a Gréckom, aby zakryli pôvod tovaru,“ uvádza sa vo vyhlásení EPPO.

„Predpokladá sa, že tento zločinecký systém mal obrat najmenej 500 miliónov EUR, pričom sa vyhýbal plateniu DPH a cla.“

Pranie ziskov

Na základe súčasných dôkazov sa nezákonné zisky prali prostredníctvom čínskej podzemnej bankovej siete s tajnými pobočkami v Marche v strednom Taliansku. Prevod nezákonných finančných prostriedkov do zahraničia sa uskutočňoval prostredníctvom fiktívnych spoločností a falošných faktúr, čo pomohlo obísť opatrenia proti praniu špinavých peňazí.

„Peniaze prešli cez mnohé európske krajiny vrátane Bulharska, Dánska, Estónska, Francúzska, Írska, Nemecka, Grécka, Španielska a Spojeného kráľovstva, kým sa dostali do Číny,“ uviedla prokuratúra. „Z dôkazov vyplýva, že časť peňazí sa vrátila prostredníctvom bankovníctva do Talianska, kde ich organizácia investovala do legálnych komerčných podnikov.“

Pri prehliadkach, ktoré vykonala talianska polícia s podporou bulharských, nemeckých a gréckych orgánov, bola zaistená aj rozsiahla dokumentácia. Zásah je jedným z nedávnych európskych snáh o rozbitie zločineckých organizácií zahŕňajúcich čínskych štátnych príslušníkov v EÚ.

Policajná agentúra Európskej únie Europol 24. mája podporila španielsku políciu pri rozbití dvoch zločineckých organizácií, ktoré rôznymi podvodnými metódami prepašovali viac ako 1 000 čínskych štátnych príslušníkov.

V dňoch 2. a 3. júla koordinované úsilie európskych orgánov činných v trestnom konaní rozbilo medzinárodnú sieť na pranie špinavých peňazí v Španielsku, zatklo päť čínskych štátnych príslušníkov a zhabalo takmer 160 000 EUR v hotovosti.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj