Sobota 1. februára, 2025
Sídlo WTO v Ženeve, vo Švajčiarsku (Jérémy Toma - CC BY-SA 4.0)
» ,

EÚ podáva sťažnosť vo WTO proti čínskym patentovým poplatkom v oblasti špičkových technológií

Čínske súdy určili celosvetové sadzby licenčných poplatkov za štandardné základné patenty EÚ, ale bez súhlasu majiteľov patentov.

Európska komisia podala sťažnosť vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO), kde tvrdí, že Čína sa dopúšťa „nekalých a nezákonných“ obchodných praktík tým, že umožňuje svojim súdom stanovovať celosvetové sadzby licenčných poplatkov za štandardné základné patenty EÚ bez súhlasu majiteľov patentov.

Pozorovatelia uviedli, že súdy čínskeho komunistického režimu prekročili svoje právomoci a že tieto praktiky zhoršia obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ.

Cieľom sťažnosti EÚ je ochrana duševného vlastníctva jej priemyslu špičkových technológií, najmä patentových práv v telekomunikačnom odvetví. Medzi vlastníkov štandardných základných patentov patria spoločnosti Nokia a Ericsson. Patenty sa týkajú kľúčových technológií umožňujúcich výrobu produktov, ktoré spĺňajú určitý štandard, napríklad 5G pre mobilné telefóny.

„Tým sa vyvíja tlak na inovatívne európske spoločnosti v oblasti špičkových technológií, aby znížili svoje sadzby na celosvetovej úrovni, čím sa čínskym výrobcom nespravodlivo poskytuje lacnejší prístup k týmto európskym technológiám,“ uviedla Európska komisia vo vyhlásení z 20. januára v súvislosti s postupmi Číny prostredníctvom svojich súdov.

Komisia požiadala o konzultácie ako prvý krok pri riešení sporov v rámci WTO, pretože podľa nej „zo strany Číny nebolo dosiahnuté žiadne uspokojivé riešenie na základe rokovaní“. Podľa pravidiel WTO majú Čína a Európska únia 60 dní na vyriešenie tejto záležitosti, až potom môže EÚ požiadať o zriadenie panelu, ktorý by o nej rozhodol. Konania v rámci panelu zvyčajne trvajú 12 mesiacov. Čínske ministerstvo obchodu vo svojom vyhlásení z 20. januára odmietlo obvinenie a uviedlo, že „ľutuje“ rozhodnutie Komisie.

Prípad súvisí s inou sťažnosťou, ktorú EÚ podala na Čínu vo WTO v roku 2022. Išlo o zákaz Pekingu podávať žaloby, čo obmedzuje zahraničných držiteľov telekomunikačných patentov pri presadzovaní ich práv duševného vlastníctva prostredníctvom nečínskych súdov. Spoločnosti, ktoré porušia tento súdny zákaz, budú čeliť vysokým pokutám a sankciám zo strany Pekingu. Komisia zaoberajúca sa prípadom z roku 2022 vydá svoju správu v prvom štvrťroku 2025.

Hoci čínsky režim násilne rozširuje svoju jurisdikciu, ostatné krajiny to neakceptujú, uviedol k prípadom Yeh Yao-Yuan, profesor politológie a medzinárodných štúdií na Univerzite sv. Tomáša v Texase. „Hlavnou obavou však je, že akonáhle zahraničné spoločnosti vstúpia do Číny, môžu byť sankcionované,“ povedal 21. januára pre Epoch Times.

To, že súdy čínskeho režimu určujú pravidlá pre zahraničné spoločnosti na celom svete, je zneužívanie práva, povedal 22. januára pre Epoch Times newyorský právnik Ye Ning. Príkaz proti žalobe zbavuje cudzích štátnych príslušníkov práva podať žalobu vo svojej krajine, uviedol. „Zasahuje to aj do suverenity iných krajín,“ dodal. „Súdny príkaz je sám osebe nezákonný a v histórii právneho štátu v akejkoľvek krajine je mimoriadne zriedkavý.“

Čína vedená komunistickou stranou nie je spoločnosťou právneho štátu a jej zákony sú „zamerané na bezmocných obyčajných ľudí a na udržiavanie diktatúry lumpenproletariátu,“ povedal. Zákony komunistického režimu sú podľa neho účinné len v pevninskej Číne, „ale účinne odradia zahraničné spoločnosti a subjekty od podnikania v Číne“, uviedol.

Obchodné napätie medzi Pekingom a Bruselom v posledných rokoch narastá. V roku 2024 Európska únia obvinila Čínu z dumpingových cien a zaviedla vysoké clá na čínske elektromobily. V odvetnej reakcii Peking zvýšil clá na európsky koňak a zahájil vyšetrovanie dotácií EÚ na niektoré mliečne a bravčové výrobky.

Najnovší spor týkajúci sa stanovenia celosvetových sadzieb licenčných poplatkov za štandardné základné patenty EÚ zo strany Pekingu situáciu ešte zhorší, ako sa vyjadril Ye Ning, pretože „šikanózne správanie“ čínskeho režimu vyvoláva nevôľu ostatných krajín.

Čínska komunistická strana využíva svoje zákony na krádež technológií a duševného vlastníctva EÚ, „čo nie je férová hra a ukazuje, že nehrá podľa pravidiel“, poznamenal Yeh.

„Verím, že EÚ zavedie protiopatrenia, ako je zavedenie sankcií na čínskych telekomunikačných operátorov v rámci EÚ, zákaz čínskych investícií alebo dokonca obmedzenie obchodu medzi Čínou a EÚ, a to všetko s cieľom vyvinúť tlak na Peking, aby ukončil svoje nezákonné aktivity,“ dodal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj