Epidémia zápalu pľúc v Číne sa zhoršuje, pohrebníctvo sa tam opäť rozmáha
Čínsky štátny zdravotnícky systém sa pri klasifikácii úmrtí na zápal pľúc vyhýba zmienke o COVID-19 a namiesto toho uvádza iné infekcie alebo bežné ochorenia.
Epidémia záhadného zápalu pľúc, ktorá zachvátila celú Čínu, sa naďalej zhoršuje. Obyvatelia jednej z najľudnatejších provincií Číny zistili, že na ňu zomrelo veľké množstvo ľudí, čo spôsobilo rozmach miestneho súkromného pohrebného priemyslu.
Vlna zápalu pľúc vznikla v Číne v septembri, najmä medzi deťmi. V polovici októbra prudko vzrástla a v novembri sa ešte viac zhoršila, postihujúc ďalšie vekové skupiny a rozšírila sa po celej krajine. Čínska komunistická strana (ČKS) pripisuje príčinu epidémie kombinácii rôznych variácií chrípkového vírusu, mykoplazmovému zápalu pľúc, respiračnému syncyciálnemu vírusu, rinovírusu a iným respiračným infekciám, pričom sa vyhýba zmienke o Covide-19 a bagatelizuje ho.
Verejnosť a medzinárodné spoločenstvo si nemyslia, že epidémia nesúvisí s COVID-19. Vládnuca Čínska komunistická strana (ČKS) v polovici decembra priznala, že v Číne už koluje oveľa nákazlivejší nový variant COVID-19, zmutovaný kmeň JN.1.
Sean Lin, odborný asistent na katedre biomedicíny na Feitianskej vysokej škole a mikrobiológ americkej armády koncom novembra povedal: „(Predstavitelia ČKS) stále zatajujú, že Covid-19 v Číne nikdy úplne nezmizol.“
Obyvatelia provincie Che-nan v strednej Číne zistili, že na epidémiu zápalu pľúc sa nakazilo a zomrelo mnoho ľudí, ale v štátnom zdravotníckom systéme existuje nepísané pravidlo – vyhýbať sa akejkoľvek zmienke o Covid-19.
Výrazný nárast úmrtí
Čou Siang (pseudonym), obyvateľ mesta Nan-jang v provincii Che-nan, nedávno pre denník The Epoch Times uviedol, že mnoho miestnych obyvateľov trpí horúčkami a prechladnutím a že všetky miestne nemocnice sú plné. Zatiaľ čo mnoho detí sa nakazilo, starší ľudia zomreli na zápal pľúc.
„Nemôžu hovoriť, že to súvisí s COVID-19,“ povedal pán Čou. „Infekcie u starších pacientov pripisujú ich dlhoročným ochoreniam, pretože zdravotnícky systém im nedovoľuje povedať, že ide o vírus COVID-19. Všetky žiadosti pacientov o test na COVID-19 sú zamietnuté a keď sa lekárov pýtajú, či ide o COVID-19, neinformujú ich. V skutočnosti obyčajní ľudia vedia, že ide o COVID-19.“
Č. Siang uviedol, že v poslednom čase si vo svojej komunite všimol viac oznámení o úmrtí, väčšinou starších ľudí. „Medzi zosnulými sú aj mladí ľudia a deti, ale úrady zvyčajne neoznámia takéto úmrtia a zaobchádza sa s nimi v tichosti. Stačí, keď o tom vedia príbuzní a priatelia.“
Pán Liou (pseudonym), taktiež obyvateľ provincie Henan, povedal pre Epoch Times, že aj niektorí jeho kolegovia sú nakazení zápalom pľúc a že ich príznaky sú vážnejšie. „Nakazených je aj veľa detí,“ povedal.„Všetci ľudia si myslia, že ide o opätovný výskyt epidémie COVID-19.“
V posledných dňoch pán Mu (pseudonym), ktorý pochádza z Che-nanu, ale pracuje v Pekingu, povedal pre Epoch Times, že sa vrátil do Che-nanu, aby unikol epidémii zápalu pľúc v Pekingu. „Epidémia v Pekingu je skutočne vážna,“ uviedol.
Zistil však, že aj v Che-nane je veľa nakazených. Povedal, že zo skupín na WeChate sa dozvedel, že 53-ročná učiteľka v Che-nane náhle spadla a zomrela a že rovnakým spôsobom zomrel aj 49-ročný muž. Podľa pána Mu takéto úmrtia priťahujú najviac pozornosti na sociálnych sieťach. „Nákaza COVID-19 je stále nablízku,“ upozornil.
Pán Šao (pseudonym) z mesta Sü-čchang v provincii Che-nan povedal pre denník Epoch Times, že u mnohých miestnych ľudí sa popri horúčkach a prechladnutí objavili vážne príznaky a niektorí z nich zomreli. U mnohých pacientov sa objavili „biele pľúca“, čo je typické poškodenie pľúc a pľúcna fibróza, ktorá sa vyskytuje v ťažkých prípadoch COVID-19. Ďalší boli prepustení z nemocnice bez toho, aby sa úplne zotavili.
„Môj strýko je jedným z nich. V nemocnici je veľa takýchto ľudí,“ povedal pán Šao. Dodal, že každá nemocnica je preplnená množstvom pacientov, podobne ako rušné trhovisko.
Pán Šao tiež opísal, ako počul o náhlych úmrtiach ľudí, pričom súčasná epidemická situácia mu pripomína masívnu epidémiu COVID-19 spred roka.
V decembri minulého roka ČKS náhle a bez varovania zrušila drakonické opatrenia na boj s COVIDom-19, ktoré platili tri roky, čo spôsobilo bezprecedentnú vlnu prípadov COVID-19 a nespočetné množstvo úmrtí, ktoré zahltili nemocnice a krematóriá.
Medzitým boli náhle úmrtia a zhoršujúce sa infekčné prípady hlásené aj na iných miestach v Číne.
Pán Pcheng (pseudonym), obyvateľ mesta Cheng-jang v provincii Chu-nan na južnom brehu rieky Jang-c‘-ťiang uviedol, že v jeho kancelárii je 10 ľudí, z ktorých traja majú horúčky a sú práceneschopní a dvaja z nich v predchádzajúcich mesiacoch náhle zomreli.
Jedna obyvateľka východnej provincie Ťiang-su napísala 22. decembra: „Táto zima je taká ťažká. Moje dieťa má znova horúčku a kašeľ a je stále choré. Aj ja som sa nakazila.“, uviedla.
Krematóriá fungujú 24 hodín denne, počet súkromných márnic stúpa
Miestni obyvatelia v Che-nane odhalili, že štátne krematóriá fungujú vo dne v noci a počet pohrebov sa prudko zvýšil.
Pán Čou uviedol, že v posledných dňoch dvakrát navštívil pohrebný ústav, aby sa zúčastnil na pohrebe, a všimol si, že je stále preplnený. Jeho priateľ, ktorý pracuje v pohrebnom ústave, mu povedal, že ich krematóriá teraz fungujú 24 hodín denne. „V pohrebnom ústave je osem krematórií, všetky spopolňujú mŕtvoly 24 hodín denne, čo je dosť desivé,“ povedal.
Povedal, že pred vypuknutím epidémie COVID-19 v roku 2020 mala väčšina oblastí v pevninskej Číne zvyk nespaľovať mŕtvoly popoludní, čo nazývali „zákaz kremácie popoludní“. Po vypuknutí COVID-19 však krematóriá pracovali vo dne v noci.
Pán Čou prezradil, že v meste Nan-jang sa za posledné dva alebo tri roky okrem štátnych pohrebníctiev patriacich pod Úrad pre občianske záležitosti výrazne zvýšil aj počet miestnych súkromných pohrebníctiev a márnic.
„Márnice pohrebníctiev spravovaných vládou nemôžu uspokojiť potreby verejnosti. Za posledné tri roky sa otvorilo veľa súkromných pohrebníctiev a takémuto podnikaniu sa darí. Počet miestnych pohrebov sa prudko zvýšil. Teraz sú krematóriá v prevádzke každý deň a mŕtvoly čakajúce na spálenie sa ukladajú do mrazničiek. Čakanie na kremáciu trvá dlho,“ povedal.
„Pokiaľ viem, existuje najmenej päť nových pohrebníctiev, ktoré sú v súkromnom vlastníctve, podobne ako súkromné márnice. Sú tiež registrované na úrade pre občianske záležitosti.“
Tento článok pôvodne vyšiel na stránke americkej redakcie Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK