Pondelok 14. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Egypťania, Mayovia, Gréci a Číňania sa ako veľké civilizácie svojej doby môžu považovať za vynálezcov prvého loptového športu. (foto: Foto: PeterHermesFurian/iStock)
»

Egypťania, Mayovia, Gréci alebo Číňania – kto vynašiel loptu?

Dnes sú futbal, hádzaná a podobné hry nepostrádateľné: kto však vymyslel loptu – a kto ju prvý použil na hru?

Kopanie, udieranie, hádzanie, boxovanie a kotúľanie: Lopta sa dá premiestniť z bodu A do bodu B mnohými rôznymi spôsobmi. Na to, aby sa lopta stala hrou alebo športom, však nestačí len náčinie. Pravidlá, hracia plocha, hráči, rozhodcovia a potrebné ochranné vybavenie a pomôcky, ako sú pálky alebo rukavice, robia loptový šport kompletným.

A potom si hráči musia osvojiť aj prírodné zákony – najmä fyzikálne. Ako mám trafiť loptu, aby letela správnym smerom požadovanou silou a rýchlosťou? Ako sa mám dostať cez súpera, aby som dosiahol želané víťazstvo? Tieto úvahy sú dobre známe z moderných športov, ako sú futbal, basketbal a volejbal.

Ale ktorý je vlastne najstarší loptový šport na svete? Kto ho vymyslel a hrali ho ľudia len na zabitie času? Aby sme mohli odpovedať na tieto otázky, musíme sa ponoriť hlboko do minulosti.

Egypťania a najstaršia zachovaná lopta na svete

Podľa dnešnej oficiálnej definície je lopta okrúhly, zvyčajne guľovitý kus športového náčinia vyrobený z kože, gumy alebo plastu. Ragbyové lopty a člnkové lopty nám ukazujú, že pokiaľ ide o tvar, stále existuje určitá voľnosť.

A existuje aj veľká flexibilita, pokiaľ ide o použitý materiál. Medzi suroviny, ktoré sa používali pred stáročiami, patria okrem kože a gumy aj látky a laná, z ktorých sa dajú vyrobiť lopty. Ako však vyzerala jedna z prvých okrúhlych hračiek?

Ak si chcete pozrieť najstaršiu známu loptu na svete, cesta nás zavedie do Bristolského múzea a umeleckej galérie v Anglicku. Nájdete tam predmet „H1956“ – takmer guľovitý zväzok plátna zviazaný povrázkom. Podľa múzea lopta, ktorá je veľká asi ako dlaň, pochádza z hrobu na starovekom egyptskom cintoríne Tarchán neďaleko Káhiry. S dátumom pôvodu medzi rokmi 2686 a 2345 pred n. l. je lopta stará približne 4 500 rokov.

Naproti tomu dve kožené lopty v americkom Metropolitnom múzeu sú oveľa mladšie. Merajú len 7 centimetrov v priemere, pravdepodobne pochádzajú z Luxoru a boli vyrobené medzi rokmi 1550 a 1295 pred n. l.

Nie je presne známe, ako sa s týmito tromi staroegyptskými loptičkami hralo. Nejasné indície nám však poskytujú maľby zo staroegyptských hrobiek, ako sú Beni Hasan a Sakkara. Sú na nich znázornení ľudia, ktorí sa hrajú s loptou pomocou palíc podobne ako v modernom hokeji alebo si ju hádžu ako v modernej hádzanej. Ďalšie podrobnosti, ako napríklad pravidlá hry alebo dôvody, prečo sa hrá, sa nezachovali.

V hrobke vytesanej do skaly v Beni Hasane možno vidieť ľudí, ktorí sa zúčastňujú na športových aktivitách – vrátane hier s loptou. Foto: Kurohito, Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Najstarší loptový šport u Mayov

O loptových hrách Aztékov a Mayov, ktorí žili v Mezoamerike pred viac ako 3 000 rokmi, sa vie oveľa viac. Pre túto starovekú civilizáciu mali loptové hry veľký náboženský a politický význam. V starovekých príbehoch Mayov sa hra s loptou opisuje ako súčasť súťaže medzi hrdinskými smrteľníkmi a bohmi podsvetia, v ktorej ide o stvorenie vesmíru a udržanie vesmírneho poriadku.

Tento zvyk sa dosvedčil prostredníctvom obrazov a postáv hráčov s loptou, zachovaných lôpt a vybavenia, ako aj veľkých architektonických ihrísk na loptu, ktoré v niektorých ohľadoch pripomínajú moderné štadióny.

Z viac ako 2 300 zachovaných ihrísk sa najstaršie známe ihrisko nachádza v nížinách mexického Chiapasu a pochádza z obdobia okolo roku 1650 pred n. l. To znamená, že je takmer o 1 000 rokov mladšie ako najstaršia známa lopta z Egypta. Podobne ako ostatné ihriská, aj toto bolo postavené v tvare dvojitého T a vyrobené z kameňa. Ľudia na ňom počas štrnástich rokov hrali obľúbenú hru s loptou hip, ktorej pravidlá sa v priebehu času menili, podobne ako pri dnešných športoch.

V podstate Mayovia používali gumovú loptu, s ktorou sa hralo bokmi, kolenami alebo lakťami – bez toho, aby lopta dopadla na zem. Cieľom hry bolo dostať loptu na stranu súpera a niekedy ju dostať cez kruh vysoko na stenách. Trochu to pripomína súčasné rugby alebo futbal.

Malé figúrky hráčov s loptou dodnes poskytujú podrobný obraz o nosenom vybavení a používaných nástrojoch. Hráčsky výstroj pozostával zo širokých, hrubo vypolstrovaných opaskov alebo jarmokov, ako aj z bedrových plášťov a zvyčajne okrúhlych príveskov alebo náprsných štítov. Najstaršia zachovaná výbava tohto typu pochádza z roku 1600 pred n. l.

V posvätnom prameni v El Manatí v Mexiku objavili archeológovia malé jarmá z kameňa, ktoré sa pravdepodobne používali na ochranu ruky alebo na odpaľovanie lopty. Vedľa nich sa nachádzali úlomky drevených palíc a 19 gumených loptičiek s priemerom 8 až 30 centimetrov.

Čína: Medzi loptou a koňom

Najstaršie lopty v Číne, ktoré sa našli na pohrebisku Jang-chaj neďaleko dnešného Turfanu, sú o ďalších 500 rokov mladšie. Majú priemer približne 9 centimetrov, takže sú veľké ako päsť. Všetky gule boli vyrobené z kože, boli vyplnené kúskami kože alebo vlasov a vznikli v období 1 189 až 911 rokov pred n. l. Okrem toho mali dve gule charakteristický znak: červený kríž. Na aký účel gule slúžili a čo kríž znamenal, nie je známe. Komu však gule kedysi patrili?

Podľa archeológov išlo o pohreby troch mužov, ktorí mohli byť jazdcami na koni vzhľadom na biče a luky, ktoré dostali. Kombinácia lopty a jazdca na prvý pohľad pripomína moderný šport pólo. To však nedokazuje, či muži už pred viac ako 3 000 rokmi naháňali loptu na koni. Jedným z chýbajúcich detailov sú palice.

Účel loptičiek z Jang-chaj nie je jasne známy. Foto: Wertmann et al. (2020); doi.org/10.1016/j.jasrep.2020.102576 | CC BY-NC-ND 4.0

Hoci sa v iných výkopoch na pohrebisku objavilo desať zakrivených palíc, žiadnu z nich nebolo možné priamo spojiť s loptami. Je tiež možné, že lopty sa používali na iné účely, hoci je nepravdepodobné, že by sa používali ako vrhacie strely alebo terče na lukostreľbu. Sú príliš ľahké a chýbajú im otvory na strely.

Budúce objavy budú musieť ukázať, či ľudia v starovekej Číne skutočne ako prví hrali pólo. V každom prípade sa zdá byť isté, že nevynašli loptové športy – podobne ako ďalšia vyspelá civilizácia, ktorá však dosiahla športové víťazstvo.

Gréci vytvorili najväčšie športové podujatie

Vynález demokracie a divadla možno vysledovať až ku Grékom – nie však vynález loptových športov. Už vtedy hrali loptové hry, ako napríklad „keretizein“, raný typ hokeja, a „episkyros“, ktorý pripomína rugby alebo futbal, ale až okolo roku 500 pred n.l.

Napriek tomu sa starí Gréci môžu pochváliť jedným športovým úspechom: v roku 776 pred n. l. vytvorili prvú veľkú športovú súťaž, olympijské hry.

Zobrazenie hokejistov na mramorovom náhrobku. Grécko, 510-500 pred n. l. Foto: Zde, Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Z pôvodne iba 1 – 18 disciplín sa hry dodnes rozrástli na významné celosvetové podujatie. V súčasnosti sa hrá 41 športov vrátane tradičných disciplín, ako je atletika, box a zápasenie, a, samozrejme, rôznych loptových športov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj