Výbuchu pri Trumpovom hoteli predchádzali varovné emaily o čínskych dronoch
„Budíček pre Ameriku“ – tak nazval svoj čin Matthew Livelsberger, veterán, ktorý odpálil Tesla Cybertruck pred hotelom Trump International v Las Vegas. Jeho čin, ktorý nespôsobil žiadne vážnejšie škody, však zranil sedem ľudí a vyvolal otázky ohľadom stavu spoločnosti a duševného zdravia veteránov.
Matthew Livelsberger, 37-ročný príslušník Zelených baretov, naplnil prenajaté vozidlo Tesla Cybertruck zábavnou pyrotechnikou, mínometmi a kanistrami s palivom a potom vozidlo odpálil. Explózia poškodila vozidlo a zranila sedem ľudí, ale hotel zostal takmer neporušený. Livelsberger si pred výbuchom siahol na život strelnou zbraňou a vyšetrovatelia potvrdili jeho totožnosť pomocou preukazu totožnosti, testov DNA a unikátneho tetovania.
V listoch nájdených v jeho telefóne vyjadril frustráciu zo stavu národa a svoj čin nazval „budíčkom“. „Toto nebol teroristický útok, bol to budíček,“ napísal. „Američania venujú pozornosť len okázalostiam a násiliu.“
Livelsberger, vysoko vyznamenaný príslušník Zelených baretov s piatimi Bronzovými hviezdami, bol podľa dostupných informácií stále aktívnym členom armády s viac ako desaťročnou službou, ktorá zahŕňala misie v Afganistane, na Ukrajine a v Kongu, a mohol trpieť posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) a ďalšími psychickými problémami. V čase incidentu bol na schválenej dovolenke svojej nemeckej základne.
Vyšetrovatelia nepreukázali, že by výber Trumpovho hotela a vozidla Tesla Cybertruck bol motivovaný zámernou symbolikou. Livelsbergerov čin sa javí skôr ako osobné volanie po zmene, než ako útok spojený s politickou agendou. Hoci sa objavili špekulácie o možnom úmysle poukázať na spojenie s Elonom Muskom (majiteľom Tesly) a Donaldom Trumpom (majiteľom hotela), FBI nenašla žiadne dôkazy, že by tento výber miesta alebo vozidla mal nejaký hlbší význam.
Bývalý vrchný práporčík odhalil kontroverzný e-mail
Sam Shoemat, bývalý vrchný práporčík 2. triedy a administrátor platformy Terminal CWO, zverejnil e-mail prijatý prostredníctvom šifrovaného kanála Proton Mail krátko pred incidentom v Las Vegas. Dokument, údajne podpísaný Matthewom Livelsbergom, obsahuje závažné obvinenia a varovania.
E-mail varuje pred čínskymi dronmi s gravitačným pohonom, ktoré podľa autora predstavujú vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť USA. Spomínajú sa v ňom aj sledovacie balóny na východnom pobreží Spojených štátov. Livelsberger v dokumente tvrdí, že je sledovaný FBI, a vyjadruje obavy, že sa mu nepodarí utiecť do Mexika. Zároveň uvádza, že má prístup k utajovaným informáciám o vojnových zločinoch z Afganistanu, a vyzýva na medializáciu týchto otázok na prevenciu globálneho konfliktu.
Shoemat pôsobiaci v organizácii Remnant Ministries zameranej na podporu cirkví a boj proti obchodovaniu s deťmi zverejnil e-mail prostredníctvom The Black Vault, archívu odtajnených vládnych dokumentov. O záležitosti diskutoval aj v podcaste Shawna Ryana, bývalého člena Navy SEALs, spolupracovníka CIA a generálneho riaditeľa spoločnosti Vigilance Elite. Pravosť ani autorstvo e-mailu zatiaľ neboli potvrdené.
Možné súvislosti s útokom v New Orleans
Deň pred incidentom v Las Vegas došlo k tragédii v New Orleans, kde Shamsud-Din Bahar Džabbar, 42-ročný veterán, vrazil nákladným autom do davu na Bourbon Street, pričom zabil 15 ľudí a desiatky ďalších zranil. Džabbar mal pri sebe vlajku ISIS a v minulosti vyjadril podporu tejto teroristickej organizácii.
Muži pri oboch uvedených incidentoch slúžili na základni Fort Liberty (predtým Fort Bragg) a v roku 2009 boli nasadení v Afganistane. Vyšetrovatelia však nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali koordináciu medzi týmito udalosťami. „Hoci tieto incidenty vykazujú určité podobnosti, v súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali ich prepojenie,“ uviedol hovorca FBI.
Obaja útočníci použili prenajaté vozidlá z platformy Turo, čo vyvolalo špekulácie o možnom prepojení medzi incidentmi. Úrad FBI však konštatoval, že doposiaľ nenašiel dôkazy o koordinácii medzi oboma útokmi.
Reakcie Elona Muska a spoločnosti Tesla
Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, na sociálnych sieťach vyjadril sústrasť obetiam incidentu v Las Vegas a zdôraznil, že Tesla plne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Na platforme sa vyjadril aj k pevnej konštrukcii kybernetického vozidla, ktorá obmedzila rozsah škôd. „Zločinci si na teroristický útok vybrali nesprávne vozidlo,“ napísal.
Lasvegaská polícia pochválila spoločnosť Tesla za poskytnutie kľúčových informácií vrátane záznamov z nabíjacej stanice, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri vyšetrovaní.
Výzva na podporu veteránov
Aj keď druhý útok pravdepodobne nevykonal priamo vyslúžilý príslušník armády, organizácie ako AMVETS, zamerané na podporu amerických veteránov, upozorňujú na často zanedbávané duševné zdravie bývalých a aktívnych vojakov. Zvyšovanie povedomia o tejto problematike je kľúčové pre prevenciu tragédií a zaistenie adekvátnej podpory tým, ktorí nesú následky svojej služby.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK