E. Chmelár: Odvolávaním Šimečku z postu podpredsedu parlamentu sa ho Fico snažil posilniť
Odvolávaním Michala Šimečku (PS) z postu podpredsedu Národnej rady sa ho premiér Robert Fico (Smer-SD) snažil posilniť, pretože nechcel, aby sa novým predsedom PS stal Ivan Korčok. Povedal to bývalý premiérov poradca Eduard Chmelár pre youtubový kanál Rozhovory so Šimonom.
Podľa neho z hľadiska technológie moci u nás Fico stále nemá konkurenciu. „Títo politickí šachisti neuvažujú tak ako my. Ak chcete porozumieť Robertovi Ficovi, musíte sa naučiť rozmýšľať tak ako on a to je ťažké. On je často dva kroky dopredu,“ skonštatoval.
Chmelár uviedol, že spočiatku nerozumel, prečo koalícia na pokyn premiéra teatrálne odvolávala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu, čím z neho v očiach verejnosti spravila obeť. Podľa Chmelára mal predtým Šimečka problém s vlastnou poznateľnosťou. Po odvolávaní ho už poznali všetci občania.
„Neskôr som pochopil, prečo to (Fico) urobil. Vtedy bolo v hre, že ho (Šimečku) vymenia za Korčoka. Týmto on pozdvihol človeka, ktorý bol pre neho menej nebezpečný. Tento plán padol tým, že zo Šimečku sa stal nespochybniteľný líder. Toho lídra si vybral týmto ťahom Fico,“ uviedol Chmelár. Dodal, že to vydedukoval zo zmesi informácií, ktoré má, pozorovaní situácie a skúseností z toho, ako premiér Fico uvažuje.
Skonštatoval, že kroky vrcholových politikov sa bežným ľuďom môžu zdať často nepochopiteľné až absurdné, keďže rozmýšľajú inak. „Keď na to pôjdete logikou bežného človeka, tak nikdy neprídete na to, ako sa ten človek zachová. To sú šachy. Musíte myslieť o niekoľko ťahov dopredu,“ povedal.
Predčasné voľby
Chmelár sa v rozhovore bližšie dotkol aj možných predčasných volieb. Povedal, že v tejto zostave a štruktúre koalícia nemôže vydržať. Skupinu troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka nepovažuje za najväčší problém. Za nelojálneho považuje ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS), ktorý sa v nejakom momente podľa neho od koalície odtrhne.
„V nejakom momente si začne klásť a pritvrdzovať svoje podmienky aj on. Samozrejme, on nie je sám. Za ním stoja Kuffovci, ministerka Šimkovičová, atď. – proste to je ďalšia skupina ľudí, o ktorú sa bude treba postarať,“ povedal.
Podľa neho premiér Fico podcenil situáciu. Doteraz nechával koaličné strany, aby sa vybili medzi sebou. Je známe, že po vládnutí so Smerom sa menšie koaličné strany takmer nikdy nedostali v nasledujúcich voľbách do parlamentu, zatiaľ čo Smer silnel. „Lenže teraz (Fico) vidí, že to zašlo niekde inde, že to vybočilo z rámca,“ skonštatoval Chmelár.
Za hlavný problém pre súdržnosť koalície však považuje stranu Hlas-SD. „Hlas sa stále spamätáva z toho, že stratil gazdu. A Peter Pellegrini si to aj uvedomuje, preto robí občas neštandardné kroky, že príliš stranícky zasahuje do toho vývoja, čo by ako hlava štátu nemal,“ poznamenal.
Podľa Chmelára sa Hlas doteraz nebol schopný plnohodnotne odlíšiť od materskej strany, z ktorej vzišiel. Vníma ju len ako „soft verziu“ Smeru s tým, že majú miernejší slovník, ale po ideologickej stránke nevidí rozdiel. Navyše v Hlase pozoruje minimálne päť záujmových skupín, ktoré je náročné udržať pohromade.
Prvá je skupina okolo nového predsedu strany Matúša Šutaja Eštoka, ktorá má najbližšie k Smeru. Ďalšiu skupinu nazýva „markizácka skupina“ okolo ministra práce Erika Tomáša s poradcami Danielom Krajcerom a bývalým štátnym tajomníkom a súčasným europoslancom Branislavom Ondrušom. Tretie krídlo nazval “podnikateľské” okolo podpredsedu parlamentu Petra Žigu a ministra Richarda Rašiho. Potom je v poslaneckom klube Hlasu prítomná trojica „rebelov“ – Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš. A piatu vetvu tvorí minister školstva Tomáš Drucker, ktorý sa podľa Chmelára miestami správa ako opozícia vlády.
„Toto zmanažovať je nesmierne ťažké, ale musíte tomu dať nejakú ideu. Tá strana by mohla mať zmysel, keby sa nejako ujednotili na tých základných princípoch,“ uviedol.
Budúci rok považuje za rozhodujúci
Čo sa týka predčasných volieb, budúci rok bude podľa Chmelára rozhodujúci, keďže ľudia na vlastnej koži pocítia všetky opatrenia konsolidačného balíka. „To keď doľahne na ľudí… Povedal by som, že aj sociologicky to bude zaujímavé, čo všetko ľudia znesú. A samozrejme, ako sa to dokáže odkomunikovať,“ povedal.
Podľa neho, ak vláda prežije budúci rok, prežije až do konca volebného obdobia. Predpokladá však, že spory vo vnútri koalície budú vystupovať neustále.
Chmelár pochybuje, že by premiér Fico chcel vyvolať predčasné voľby sám od seba, aj keď ho spočiatku ohľadom toho upodozrieval. Od poslancov z klubu SNS však očakáva ďalšie a ďalšie problémy, pričom nedokáže odhadnúť, či koalícia dokáže všetky ustáť. „Takto ako si to niekto predstavuje, že tie odbojové skupinky zahojí a bude pokoj, to nebude. V istej chvíli pred voľbami – pol roka pred voľbami – vám vystrelia ďalšie neriadené strely z toho klubu. Ten klub je plný takýchto neriadených striel, ktoré sa budú chcieť postarať o seba. Či už si zachrániť kožu, alebo z toho vyryžovať čo najviac,“ skonštatoval.
Ak by skutočne k predčasným voľbám došlo, Chmelár považuje za kľúčové, akým spôsobom budú vyvolané. Uviedol, že v minulých voľbách štvrtina voličov Smeru boli ľudia, ktorí nikdy predtým Smer nevolili. „Tá štvrtina ľudí, ktorá mu (Ficovi) dala tú šancu, mu ju už druhý raz nemusí dať. Najmä keď sa sklame v tých veciach, pre ktoré ho volili a ktoré on teraz nenapĺňa. Absolútne ich vlastne popiera – zbrojením počnúc,“ povedal.
Eduard Chmelár je slovenský politický komentátor, občiansky aktivista a vysokoškolský pedagóg. Po predčasných parlamentných voľbách 2023 pôsobil ako poradca premiéra Roberta Fica. Koncom augusta 2024 bol odvolaný.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK