Sobota 9. novembra, 2024
Špeciálny vyšetrovateľ John Durham na federálnom súde vo Washingtone, 18. mája 2022 (Teng Chen pre The Epoch Times)

Durhamova správa odhaľuje početné zlyhania FBI pri vyšetrovaní Trumpa (Analýza)

Podľa správy špeciálneho vyšetrovateľa Johna Durhama FBI nevypočula ľudí, ktorí podali informácie použité na zahájenie vyšetrovania Trumpovej kampane v priebehu prezidentských volieb v roku 2016.

Durham strávil takmer tri roky skúmaním toho, ako FBI vyšetrovala Trumpovu kampaň. Podľa neho sa úrad príliš ponáhľal so začatím počiatočného vyšetrovania, ktorého podkladom boli nepreverené spravodajské informácie z Austrálie.

Uponáhľanosť FBI so začatím vyšetrovania a údajné dôkazy, ktoré boli použité ako podklad pre vyšetrovanie, sa podľa správy odchyľovali od toho, ako úrad pristupoval k iným politicky citlivým vyšetrovaniam v roku 2016. To sa týka aj vyšetrovania nadácie Clintonovej, ktoré bolo v období pred voľbami v roku 2016 prakticky zmrazené.

Dlho očakávaná správa (pdf), ktorej kópiu získal denník Epoch Times ešte pred jej zverejnením, sa zaoberá ďalšími kontroverznými aspektmi Crossfire Hurricane (krycí názov FBI pre vyšetrovanie Trumpovej kampane).

„Objektívne fakty ukazujú, že postup FBI v dôležitých aspektoch Crossfire Hurricane mal vážne nedostatky,“ uvádza sa v správe. Špeciálny vyšetrovateľ tiež spochybnil žiadosť FBI na sledovanie Trumpovho spolupracovníka Cartera Pagea. Agenti FBI požiadali o obnovenie súdnych príkazov na sledovanie Pagea, hoci v tej dobe aj následne priznali, že na to nemali žiadne dôvodné podozrenie.

Durham dospel k záveru, že FBI nenasledovala svoje „dôležité poslanie prísneho dodržiavania zákona“.

Špeciálny poradca „neodporúča žiadne plošné zmeny v smerniciach a zásadách, ktoré v súčasnosti uplatňujú Ministerstvo spravodlivosti a FBI“. „Riešením nie je vytvorenie nových pravidiel, ale obnovenie záväzku dodržiavať tie staré,“ uvádza sa v správe.

Kópia Durhamovej správy (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Trump, ktorý dlhodobo nazýva vyšetrovanie honom na čarodejnice a podvodom, reagoval na zverejnenie správy na sociálnej sieti Truth Social: „WOW! Po rozsiahlom vyšetrovaní dospel špeciálny vyšetrovateľ John Durham k záveru, že FBI nikdy nemala začať vyšetrovanie kauzy Trump – Rusko!“

„Inými slovami, americká verejnosť bola podvedená, rovnako ako je práve teraz podvádzaná tými, ktorí nechcú vidieť úspech pre Ameriku!“ dodal bývalý prezident. 

FBI pre denník The Epoch Times uviedla: „Postup v rokoch 2016 a 2017 preskúmaný špeciálnym vyšetrovateľom Durhamom bol dôvodom, prečo súčasné vedenie FBI zaviedlo desiatky nápravných opatrení, ktoré už nejaký čas platia.“

„Keby boli tieto reformy zavedené v roku 2016, mohlo sa predísť chybným krokom uvedeným v správe. Táto správa potvrdzuje dôležitosť toho, aby FBI naďalej vykonávala svoju prácu s presnosťou, objektívnosťou a profesionalitou, ktorú si americký ľud zaslúži a právom očakáva.“

Otvorenie „Crossfire Hurricane“

Durham zistil, že FBI nehovorila s ľuďmi, ktorí poskytli informácie použité na zahájenie vyšetrovania. Úrad tiež nepreveril svoje vlastné databázy, nepreviedol kontrolu v iných spravodajských agentúrach, nevypočul kľúčových svedkov a nepoužil „žiaden zo štandardných analytických nástrojov, ktoré FBI zvyčajne používa pri vyhodnocovaní nespracovaných spravodajských informácií,“ uvádza sa v správe.

Durham síce nepripisuje nekvalitnej práci žiadny motív, ale poukazuje na „výrazné nepriateľské pocity voči Trumpovi“ zo strany Petra Strzoka, ktorý mal vyšetrovanie na starosti.

Keby sa FBI riadila vlastnými pravidlami, agenti úradu by zistili, že ani úrad, ani CIA nemajú žiadne dôkazy o tom, že by Trump alebo ktokoľvek z jeho kampane bol kedykoľvek počas kampane v kontakte s akýmikoľvek zástupcami ruských tajných služieb.

Správa ďalej konštatuje, že postup pri vyšetrovaní Trumpovho prípadu bol odlišný od obozretného prístupu, ktorý úrad zaujal pri riešení záležitostí týkajúcich sa bývalej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej, Trumpovej súperky vo voľbách. FBI a Ministerstvo spravodlivosti obmedzili vyšetrovanie Clintonovej nadácie tak, že v mesiacoch pred voľbami nemohla prebiehať takmer žiadna vyšetrovacia činnosť.

Agent FBI Peter Strzok pred Kongresom počas výpovede, 12. júla 2018 (Samira Bouaou/The Epoch Times).

Durham poukázal na odlišný prístup FBI k informáciám získaných od dôveryhodného zahraničného zdroja.  Tieto informácie poukazovali na kampaň Clintonovej snažiacu sa očierniť Trumpa tým, že ho spojí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Cieľom jej kampane bolo podľa spravodajských informácií odviesť pozornosť od jej vlastného škandálu – používania nepovoleného súkromného servera na prenos prísne tajných vládnych e-mailov.

„V porovnaní s tým, ako FBI spustila kompletné vyšetrovanie neznámych členov Trumpovej kampane na základe nespracovaných a nepotvrdených informácií, v inej záležitosti týkajúcej sa plánu kampane Clintonovej FBI nikdy nezačala žiaden typ vyšetrovania, nevydala žiadne úlohy, nezaangažovala žiadnych analytických pracovníkov, ani nevytvorila žiadne analytické výstupy súvisiace s týmito informáciami,“ uvádza sa v správe.

„K tejto nečinnosti došlo napriek skutočnosti, že dôležitosť spravodajských informácií o pláne Clintonovej prinútila riaditeľa CIA informovať o ich obsahu prezidenta, viceprezidenta, ministra spravodlivosti, riaditeľa FBI a ďalších vysokých vládnych úradníkov v priebehu niekoľkých dní od ich prijatia.“

FBI a Steeleov spis

Durhamovi vyšetrovatelia konštatovali, že federálni vyšetrovatelia nikdy nedokázali potvrdiť žiadne z tvrdení obsiahnutých v neslávne známom Steeleovom spise. Autor spisu, bývalý britský spravodajský dôstojník Christopher Steele, nedokázal podložiť žiadne z tvrdení dôkazmi, a to ani vtedy, keď mu FBI ponúkla 1 milión dolárov, aby tak urobil.

Podobne ako Durhamova správa, ani správa špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera z roku 2019 neobsahovala žiaden dôkaz, ktorý by podporil tvrdenia zo Steeleho spisu.

Vytvorenie a šírenie Steeleovho spisu zaplatila kampaň Clintonovej, ktorá využila ako sprostredkovateľa právnickú firmu (Perkins Coie). Jej kampaň a Národný výbor Demokratickej strany vlani súhlasili so zaplatením federálnej pokuty za zatajenie povahy platieb za tento spis.

Bývalý britský spravodajský dôstojník Christopher Steele odmietol ponuku FBI vo výške 1 milióna dolárov za odhalenie zdrojov, ktoré by dokázali vyvrátené tvrdenia v neslávne známom Steeleovom spise z roku 2016. (Tolga Akmen/AFP via Getty Images)

Na zostavenie tvrdení v spise si Steele najal ruského občana žijúceho v USA Igora Dančenka. Rovnako ako Steele, ani Dančenko nedokázal podložiť žiadne z tvrdení, keď ho FBI konfrontovala.

„Lepšie povedané, Dančenko charakterizoval informácie, ktoré poskytol Steeleovi, ako „fámy a špekulácie“ a výsledok nezáväznej konverzácie,“ uvádza sa v správe.

Špióni FBI odpočúvali troch poradcov Trumpovej kampane

FBI využila podľa Durhama troch špiónov, resp. „dôverné ľudské zdroje“, aby sa zamerala na poradcov Trumpovej kampane a nahrávala ich – Cartera Pagea, Georgea Papadopoulosa a nemenovaného vysokopostaveného poradcu pre zahraničnú politiku.

Pozoruhodné je, že Durhamovi vyšetrovatelia zistili, že nahrávky Pagea a Papadopoulosa obsahovali rozhovory, ktoré FBI zamlčala Ministerstvu spravodlivosti a súdu FISA (orgán, ktorý vydáva kontrašpionážne povolenia). Pageove nahraté výpovede diskreditovali tvrdenia v Steelovom spise o jeho údajnom spojení s bývalým šéfom Trumpovej kampane Paulom Manafortom.

Zistenia v správe nadväzujú na Durhamovo úspešné stíhanie a odsúdenie právnika FBI Kevina Clinesmitha, ktorý bol uznaný vinným z falšovania e-mailu použitého na získanie príkazu k sledovaniu Pagea.

Samotný „spis“ môže byť ruskou dezinformáciou

Bývalý Dančenkov spolupracovník informoval FBI v roku 2008 o istom ruskom občanovi, s kontaktom na ľudí, ktorí zaplatili za tajné informácie.

To vyvolalo predbežné vyšetrovanie FBI v roku 2009.

„FBI zmenila svoje vyšetrovanie na úplné potom, ako sa dozvedela, že Dančenko bol identifikovaný ako kontakt dvoch subjektov kontrarozviedky FBI a mal predchádzajúce kontakty s ruským veľvyslanectvom a známymi ruskými spravodajskými dôstojníkmi,“ uvádza sa v správe.

Napriek tomu, že úrad tieto podrobnosti poznal už v januári 2017, neinformoval o tom FISA, ani neaktualizoval tvrdenia, ktoré napokon pochádzali od Dančenka. Súd teda tieto informácie nemal a nemohol ich  použiť pri posudzovaní Dančenkovej dôveryhodnosti.

Igor Dančenko (vpravo) pred budovou amerického súdu v Alexandrii, Virgínia, 11. októbra 2022 (Alex Wong/Getty Images)

Namiesto toho, aby úrad zohľadnil vyšetrovanie z roku 2011, najal Dančenka ako dôverný ľudský zdroj v roku 2017 a pokračoval vo vyšetrovaní Trumpovej kampane. Durham naznačuje, že FBI sa kvôli neprevereniu Dančenka mohla stať obeťou ruskej dezinformácie.

„Zdá sa, že FBI nikdy nevenovala náležitú pozornosť možnosti, že spravodajské informácie, ktoré Dančenko poskytoval Steeleovi – a ktoré opäť podľa samotného Dančenka tvorili významnú väčšinu informácií v správach Steele Dossier – boli úplne alebo čiastočne ruskými dezinformáciami,“ uvádza sa v správe.

Falošné tvrdenia v Steeleovom spise pochádzajú od bývalého úradníka DNC

V období pred voľbami v roku 2016 a po nich Dančenko udržiaval väzby s Charlesom Dolanom, ktorý zastával niekoľko funkcií v Demokratickom národnom výbore (DNC), uvádza sa v správe.

Dolan aj Dančenko v lete 2016 cestovali do Moskvy. Dančenko povedal, že práve počas tejto cesty sa od zamestnancov hotela Ritz-Carlton v ruskom hlavnom meste dozvedel „šťavnaté“ klebety o Trumpovi. Durhamovi vyšetrovatelia však zistili, že s personálom hotela komunikoval Dolan, a nie Dančenko.

Toto zistenie naznačuje, že prominentný bývalý predstaviteľ DNC by mohol byť tým originálnym zdrojom, ktorý stojí za najbombastickejším tvrdením v Steeleovom spise.

Dolan tiež Durhamovým vyšetrovateľom povedal, že si vymyslel ďalšie tvrdenie v spise, ktoré sa týka Manafortovho odchodu z Trumpovej kampane.

Hoci sa Durhamovi nepodarilo dokázať, že niektoré z ďalších tvrdení v spise pochádza od Dolana, Dolan aj Dančenko komunikovali s rovnakou ruskou osobou – Olgou Galkinovou. Dančenko povedal FBI, že Galkinová bola kľúčovým zdrojom niektorých tvrdení v spise.

„A skutočne, keď Galkinovú vypočúvala FBI v auguste 2017, priznala, že poskytla Dolanovi informácie, ktoré sa neskôr objavili v Steeleovom spise,“ uvádza sa v Durhamovej správe.


Z pôvodnej správy preložil a redakčne upravil Juraj Skovajsa a LS.

Prečítajte si aj