Utorok 14. januára, 2025
Študenti Navy SEAL absolvujúci fyzický výcvik v Coronade, Kalifornia, 22. júna 2003 (Eric S. Logsdon/ U.S. Navy via Getty Images)

Dôležitosť vytrvalosti do nového roka

Pri vstupe do nového roka 2025 by bolo dobré zamyslieť sa nad uplynulým rokom a preskúmať tie aspekty nášho charakteru, ktoré by mohli byť užitočné pri riešení životných výziev. Jednou z týchto vlastností by mohla byť vytrvalosť.

Slovník definuje vytrvalosť ako pokračovanie v nejakej činnosti napriek ťažkostiam a odporu alebo ako schopnosť vydržať dlhý čas. Inými slovami, ide o to, aby sme boli odhodlaní bez ohľadu na výzvy alebo prekážky, ktoré sa nám postavia do cesty.

Vytrvalosť možno interpretovať v negatívnom aj pozitívnom svetle. Pokiaľ jedinec zotrváva v deštruktívnom správaní s určitými neresťami, potom je veľmi pravdepodobné, že sa dočká negatívnych výsledkov. Na druhej strane, ak sa vytrvalosť uplatňuje smerom k hodnotným cieľom, môže viesť k zmysluplnému a naplnenému životu.

Aké sú príklady odhodlanej vytrvalosti? Jedným z najnáročnejších príkladov vytrvalosti môže byť extrémny psychický a fyzický výcvik, ktorý vyžadujú špeciálni operátori v armádnych Zelených baretoch, Delta Force a Rangers, špecializované jednotky Pobrežnej stráže, námorná pechota Raiders, prieskumné jednotky námorníctva, Navy SEALs atď. Všetky vyžadujú výnimočnú úroveň odvahy a vytrvalosti.

Ďalšími extrémnymi príkladmi odhodlania môžu byť dvaja maratónski bežci, v roku 2024 to bola Belgičanka a v roku 2023 Brazílčan, ktorí behali maratón každý deň po celý rok. Pre väčšinu ľudí je zbytočné dosahovať takú vysokú úroveň výdrže a intenzívneho tréningu, ktorá by mohla viesť k prípadnému vyčerpaniu a fyzickému zraneniu. V našom prípade by možno stačilo vytvoriť si usilovné študijné návyky doma či v škole.

Hoci duševné a fyzické vlastnosti môžu jednotlivcovi pomôcť prekonať prekážky pri dosahovaní konkrétnych cieľov, dôležité sú aj spoločenské a duchovné vlastnosti. V nadchádzajúcom roku by si človek mohol chcieť vytvoriť lepšie sociálne vzťahy s ostatnými alebo sa viac zladiť so svojou vrodenou duchovnou povahou.

Bez ohľadu na to, aké predsavzatia si človek pre nadchádzajúci rok zvolí, možno ho pochváliť za túžbu poučiť sa z minulosti a osvojiť si lepšie návyky vytrvalosti. Mali by sme pochopiť, že tieto motivační návyky sa nerozvinú naraz. Disciplínu a sústredenie je potrebné pestovať denne, aby bolo možné dosiahnuť akýkoľvek cieľ, či už veľký alebo malý. Majme na pamäti, že na chyby sa môžeme pozerať dvoma spôsobmi. Môžeme sa na ne pozerať ako na neúspechy alebo ako na poučné skúsenosti.

Ak chyby považujeme za zlyhanie, môžeme to rovno zabaliť a vrátiť sa k starým návykom. Ak však chyby vnímame ako ponaučenie, môžeme zdvojnásobiť svoje úsilie a zostať odhodlaní v tom, aby sme dosiahli hodnotné ciele, ktoré sme si stanovili. Tieto ciele nám môžu pomôcť nielen viesť spokojnejší život, ale môžu tiež náhodne alebo dokonca zámerne pomôcť druhým.

Po prvé, ak si stanovíte cieľ, za ktorým chcete ísť, buďte odhodlaní sa ho nevzdávať bez ohľadu na to, koľko prekážok sa vám kvôli všadeprítomným rozmarom života postaví do cesty. Pokiaľ narazíte na prekážky, nájdite kreatívne spôsoby, ako ich obísť alebo prekonať. Pamätajte, že vo svojom úsilí nemusíte byť na všetko sami. Oslovte na pomoc ďalších ľudí a nebojte sa obrátiť na ostatných so žiadosťou o radu, ktorá môže podporiť váš pokrok.

Ďalej, ak si poviete, že sa tento rok chcete dostať do lepšej fyzickej kondície, začnite postupne, aby ste nepodľahli únave. Cvičte v rôznych zostavách, napríklad dvakrát alebo trikrát týždenne. Časom môžete počet tréningov zvýšiť na štyri alebo päť týždenne po 45 až 60 minút. Skombinujte tieto tréningy so zdravou stravou, hydratáciou a dostatočným odpočinkom a budete sa cítiť oveľa lepšie a plní pozitívnej energie.

Po tretie, ak chcete posilniť svoje vzťahy s ostatnými ľuďmi mimo svojho okruhu priateľov aj v ňom, nečakajte, kým vám ostatní podajú pomocnú ruku. Oslovte ostatných, prelomte ľady a komunikujte s nimi, aby ste prehĺbili vzťahy a podali pomocnú ruku, keď to bude potrebné. Dobrá komunikácia sa môže rozvinúť, keď sa naučíme aktívne počúvať a rozpoznať, kedy prehovoriť. Neustále si tieto zručnosti precvičujte.

Po štvrté, buďte odhodlaní premýšľať o svojom duchovnom pokroku a o tom, ako by ste mohli byť viac otvorení modlitbe a duchovnému vedeniu. Ak spojíme vieru s dobrými skutkami na pomoc druhým, môžeme posilniť svoju duchovnú cestu, ktorá nie je nikdy ukončená, kým neodídeme z tohto sveta. Denne si pripomínajme vďačnosť za neobmedzené požehnania, ktorým sa tešíme v slobodnej krajine.

Všetci sa v živote stretávame s odmietnutím, či už v škole, pri hľadaní zamestnania, vo vzťahoch alebo v iných oblastiach. Už som stratil prehľad o tom, koľkokrát som bol odmietnutý pri pohovoroch na určitú pracovnú pozíciu či koľkokrát mi neprijali články na publikovanie. Nenechajte sa odmietnutím obmedzovať. Ak sa niektoré dvere zatvoria, iné sa môžu otvoriť, preto využite všetky príležitosti, ktoré sú k dispozícii pre váš talent a čas.

Bez ohľadu na oblasť vášho záujmu – či už ste umelec alebo zoológ – nezabudnite, že vytrvalosť môže byť veľmi pozitívnou vlastnosťou, ktorá skutočne pomôže vybudovať váš charakter. Prajem vám rok plný zdravia a vytrvalosti!

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia sa nutne zhodovať s názormi denníka The Epoch Times.

O autorovi: Christian Milord je pedagóg, mentor, veterán USCG a spisovateľ pôsobiaci v Orange County v Kalifornii. Získal magisterský titul na Kalifornskej štátnej univerzite vo Fulertone, kde je mentorom študentských skupín a podieľa sa na programoch gramotnosti. Medzi jeho záujmy patrí kultúra, ekonomika, vzdelávanie, domáca a zahraničná politika, ako aj vojenské otázky.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj