
Novela druhého piliera otvára dvere domácim projektom. Opozícia kritizuje ďalšie zrýchlené legislatívne konanie
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prichádza s návrhom, ktorý môže zmeniť spôsob, ako sa investujú úspory v druhom dôchodkovom pilieri. Cieľom novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení je umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať aj do slovenských infraštruktúrnych projektov. Rezort tvrdí, že ide o príležitosť posilniť domácu ekonomiku bez toho, aby boli ohrozené úspory sporiteľov. Návrh však vyvoláva kritiku zo strany opozície, ktorá upozorňuje na možné riziká s otváraním zákona v skrátenom konaní a na nedôveru voči štátu ako investorovi.
Zmena v II. pilieri
Investície dôchodkových fondov by mohli podporiť nové investičné príležitosti v rámci Slovenska. Umožniť to má návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý pripravilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR).
Cieľom legislatívnej zmeny je otvoriť možnosť investovať prostriedky z dôchodkových fondov do projektov zameraných na rozvoj dopravnej, sociálnej či energetickej infraštruktúry. Od novely rezort očakáva vytvorenie priestoru pre prílev nových investícií do slovenskej ekonomiky.
Rozhodnutie o tom, či takúto investičnú príležitosť využiť, nebude ponechané na sporiteľov, ale na samotné dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Pritom ich cieľom je dosiahnuť čo najlepší výnos pre klientov.
MPSVR uviedlo, že pri príprave návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení úzko spolupracovalo so zástupcami dôchodkových správcovských spoločností. Zároveň viedlo konzultácie s ministerstvom financií, Národnou bankou Slovenska, ministerstvom dopravy a Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania.
Investície do infraštruktúrnych projektov
„Po novom budú môcť dôchodkové správcovské spoločnosti investovať nielen na trhoch USA alebo v Nemecku, ale aj do tzv. alternatívnych investičných fondov. Jednoducho povedané, chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj na území Slovenska,” uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Podľa jeho slov Slovensko čelí riziku vážnych hospodárskych škôd v dôsledku amerických ciel a ďalších nepriaznivých vplyvov. Doplnil tiež, že v súčasnosti dosahuje hodnota majetku v druhom dôchodkovom pilieri približne 17 miliárd eur, čo predstavuje významný investičný potenciál, ktorý by mohol byť využitý aj na podporu projektov priamo na Slovensku.
„Kľúčové je, že zostáva zachovaná dobrovoľnosť, to znamená, že dôchodkové správcovské spoločnosti budú naďalej rozhodovať o tom, koľko a kde investujú, a to len v prípade, že to bude výhodné pre sporiteľov v druhom pilieri. Dôchodkové správcovské spoločnosti od začiatku aktívne participovali na príprave tohto zákona a podporujú ho,“ skonštatoval.
Reakcia DSS
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení stanovuje, že DSS môžu investovať maximálne 5 % majetku z druhého piliera do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Tento limit bol navrhnutý s cieľom zabezpečiť, aby väčšina investícií zostala diverzifikovaná a minimalizovalo sa riziko pre sporiteľov.
DSSky uvítali, že ministerstvo práce zohľadnilo ich požiadavku, aby takéto investície zostali skutočne dobrovoľné a boli plne v ich kompetencii. Uviedol to Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.
„Dôchodkové správcovské spoločnosti nebudú bezhlavo investovať do všetkého, ale každú jednu investíciu budeme dôkladne zvažovať z hľadiska rizika a výnosu, pričom do úvahy budeme brať aj stabilitu systému ako celku,“ objasnil šéf Asociácie.
Spokojní majú byť všetci
Rezort práce očakáva, že nové investície zlepšia situáciu v oblastiach ako doprava či energetická infraštruktúra, vrátane potrubných a zavlažovacích systémov, zlepšia podporu udržateľných energetických zdrojov, projekt štátom podporovaného nájomného bývania či investície do cenných papierov alternatívnych investičných fondov.
Ambíciou ministra Tomáša je zabezečiť „win-win” výsledok. „Ideálny stav, ktorý chceme dosiahnuť, je spokojný sporiteľ, pretože bude mať zaujímavý výnos, spokojný občan, pretože sa ľahšie dostane k výhodnejšiemu nájomnému bývaniu, spokojný zamestnávateľ, ktorý môže využiť nástroj nájomného bývania ako sociálny benefit, a samozrejme, v neposlednom rade spokojný štát, pretože tento typ investícií sa využije na území Slovenskej republiky,“ zhrnul.
Spustenie investovania závisí od ďalších krokov zo strany Národnej banky Slovenska, ako aj od úpravy interných investičných pravidiel, riadenia rizík a ďalších procesov v rámci dôchodkových správcovských spoločností.
Minister Tomáš: Netreba sa toho báť!
Minister Tomáš v relácii Braňo Závodský naživo zdôraznil, že navrhovaná zmena nepredstavuje ohrozenie úspor sporiteľov v druhom pilieri. „Netreba sa toho báť, lebo sú tam poistky, limity (pozn. red. max 5 %), ale hlavne nikto tým ľuďom tie peniaze neberie. To nie je o tom, že siahame, ako opozícia hovorí, na úspory alebo že znižujeme odvod do druhého piliera. Vôbec nie, len rozširujeme možnosť pre tie DSS.”
Šéf rezortu návrh vníma ako príležitosť a nie ako hrozbu, pričom ho považuje za logický a hodný podpory.
Minister Tomáš na Exprese tiež poznamenal, že hodnota majetku v druhom pilieri kolíše, konkrétne v poslednom období výrazne klesla (o takmer miliardu eur), čo súvisí s globálnymi faktormi, napríklad americkými clami. Takáto nestabilita ukazuje, že súčasný systém investovania v zahraničí nie je bez rizika.
Ako úspešný príklad investovania na Slovensku uviedol štátne dlhopisy – iniciatívu ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) – po ktorých sa „zaprášilo ako po teplých rožkoch”. Podľa Tomáša „aj tie dôchodkové správcovské spoločnosti uznajú, že v týchto časoch bude možno slovenský projekt bezpečnejší pre investíciu týchto ľudí a pomôže to opäť všetkým, čiže netreba sa toho báť,” uzavrel.
PS tvrdí, že verejné projekty by mal financovať štát, SaS je voči vládnemu návrhu skeptická
Poslanec parlamentu Štefan Kišš (PS) tvrdí, že štát by mal financovať verejné projekty zo svojich vlastných prostriedkov. „Výnosnosť verejných infraštruktúrnych projektov je nízka na to, aby sme sa na ne skladali našimi dôchodkami. Peniaze na budúce dôchodky sa tak môžu stratiť pri financovaní megalomanských nápadov ministrov alebo pri politickej korupcii,“ naznačil.
Jeho stranícky kolega, bývalý premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, dôveru k avizovaným zmenám nemá. „Osobne by som nedal ani euro zo svojich úspor do projektov tých, ktorí majú takú úbohú históriu v stavaní diaľnic a nájomných bytov ako vlády Roberta Fica,“ vyhlásil.
Strana SaS zaujala k návrhu otvárania zákona rovnako skeptický postoj. Keďže novela zákona sa má prijať v zrýchlenom konaní, podľa opozičnej strany nie je do poslednej chvíle jasné, čo presne sa nakoniec schváli. „Príde zákon do Národnej rady SR, vieme, čo sa zvykne diať vo výboroch, vieme, čo sa zvykne diať v druhom čítaní v pléne, kde zrazu príde pozmeňovací návrh, ktorý zmení literu zákona,“ myslí si poslanec Marián Viskupič (SaS).
Podľa KDH ide o predražené riešenie
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta skrátené legislatívne konanie pri novele zákona o dôchodkovom sporení. Tvrdí, že vláda sa snaží obísť odbornú diskusiu a narýchlo presadiť možnosť investovať peniaze sporiteľov do vládnych infraštruktúrnych projektov.
Podľa KDH by mala vláda čerpať eurofondy a šetriť vo verejných výdavkoch, nie siahať po dôchodkových úsporách. Skrátený proces je podľa nich účelový, aby vláda ukázala finančným trhom schopnosť získavať peniaze z domácich zdrojov pred možným znížením ratingu od agentúry S&P.
„V nasledujúcich týždňoch sa očakáva prehodnotenie ratingu Slovenska najvýznamnejšou svetovou agentúrou Standard & Poor’s. Ak by jej hodnotenie kleslo o jeden či dva stupne, čo sa nedá vylúčiť, vládny dlh by to predražilo do nebezpečných úrovní a Slovensko tak budú čakať ešte tvrdšie konsolidačné opatrenia. Preto musí vláda zubami-nechtami ukázať nejakú schopnosť získať prostriedky na investície z domácich zdrojov,“ objasnil Jozef Hajko (KDH).
Opozičné hnutie tvrdí, že použitie dôchodkových peňazí bude síce limitované a dobrovoľné, avšak štát si ich bude musieť požičiavať za vyšší úrok, než ponúka pri bežných dlhopisoch, čo v konečnom dôsledku zaťaží všetkých daňovníkov vrátane tých, ktorí v druhom pilieri nie sú.
Vláda návrh schvaľuje
Kabinet Roberta Fica v pondelok (7. 4.) návrh novely schválil a Národnej rade odporučil prerokovať novelu v skrátenom legislatívnom konaní.
Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) odobril návrh umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z druhého piliera do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Po rokovaní vlády uviedol, že otvorenie tejto možnosti vníma pozitívne, keďže projekty musia spĺňať prísne kritériá rentability a návratnosti. Zdôraznil tiež, že nie je dôvod znevýhodňovať investície na Slovensku a nútiť DSS investovať iba v zahraničí.
„Vítame, že Slovenská republika chce na dobrovoľnej báze otvoriť možnosť dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať na Slovensku do veľkých infraštruktúrnych projektov, ktoré musia vykazovať všetky prísne kritériá rentability, návratnosti, ale je to veľký krok vpred,“ povedal minister Taraba.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK