Diskusia o štátnom rozpočte sa skončila bez vystúpenia všetkých rečníkov
Diskusia o štátnom rozpočte v pléne Národnej rady (NR) SR sa skončila bez toho, aby vystúpili všetci rečníci. Odsúhlasilo to plénum. Za ukončenie hlasovalo 78 zo 79 prítomných poslancov.
Návrh na tento postup predložil predseda snemovne Peter Pellegrini (Hlas-SD) pre obštrukciu opozície, najmä hnutia Slovensko. Priblížil, že aj podľa nálezu Ústavného súdu SR je takýto postup možný v záujme zachovania funkčnosti parlamentu.
Poukázal na rokovací poriadok, ktorý takúto možnosť dáva. Podčiarkol, že obštrukcia opozície obmedzuje chod parlamentu a vyzval „príčetné“ strany, aby sa dištancovali od konania poslancov z hnutia Slovensko.
„Opozícia predviedla v priamom prenose, ako podľa nich vyzerá odborná a dôkladná diskusia k návrhu štátneho rozpočtu,“ podotkol P. Pellegrini. Označil to za deštrukciu fungovania NR SR. „Táto deštrukcia spočíva v tom, že ich poslanci predložili vymyslené a nezmyselné pozmeňujúce návrhy k štátnemu rozpočtu,“ povedal.
Chápe právo opozície na obštrukcie, ale všetko má podľa neho svoje hranice a pravidlá. P. Pellegrini dodal, že opozícia a najmä poslanci z hnutia Slovensko takto škodia nie vláde, ale ľuďom. Upozornil, že ak sa rozpočet neprijme tento rok, nebudú mať domácnosti zastropované ceny energií, financie nepôjdu ani do jednotlivých rezortov a na ďalšiu pomoc ľuďom. Zdôraznil, že poslanci majú ľuďom pomáhať.
Diskusia k štátnemu rozpočtu sa začala v stredu (20. 12.) ráno. Pokračovala aj v noci, keď v rozprave dominovalo čítanie rozsiahlych pozmeňujúcich návrhov z dielne poslancov z hnutia Slovensko.
Opozícia namieta ukončenie diskusie o rozpočte, SaS zváži ústavnú sťažnosť
Opozičné PS, KDH a SaS kritizujú vládnu koalíciu za ukončenie diskusie o štátnom rozpočte bez toho, aby mohli v NR SR vystúpiť všetci prihlásení rečníci. SaS avizuje aj podanie ústavnej sťažnosti i to, že na hlasovaní o rozpočte sa nezúčastní. Opozícia postup navrhnutým predsedom parlamentu P. Pellegrinim a schválený plénom vníma ako porušovanie demokratických princípov a práva poslancov vyjadriť sa.
„Z predsedu parlamentu sa stal cenzor. Odsudzujeme jeho rozhodnutie a rozhodnutie väčšiny ukončiť diskusiu o rozpočte,“ vyhlásil líder PS Michal Šimečka. Podľa vlastných slov rozumie frustrácii koalície z toho, že sa podarilo opozícii posunúť rokovanie o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Koalícia tak mala viacero možností predísť obštrukciám.
„To, čo sa dnes stalo, že vládna koalícia jedným nezmyselným návrhom zapchala ústa opozícii, je niečo nepochopiteľné,“ vyhlásil predseda KDH Milan Majerský. Deklaroval že poslanci z jeho hnutia boli pripravení konštruktívne diskutovať o jednotlivých kapitolách rozpočtu. Naťahovanie diskusie a obštrukcia podľa neho nedáva koalícii právo na takýto krok. „Keď to urobili pri tomto zákone, čo sa bude diať pri ďalších, ktoré nás budú čakať v novom roku,“ pýta sa M. Majerský.
Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling pripomenul, že P. Pellegriniho rozhodnutie ukázalo, ako si predstavuje riadenie NR SR. Označil to za brutálny zásah do práv poslanca a za neprijateľný krok. „Chceli sme vystupovať odborne, predniesť názory na štátny rozpočet,“ skonštatoval. SaS preto avizuje ústavnú sťažnosť, aby sa ochránili práva poslancov.
M. Majerský aj M. Šimečka pripomenuli, že už začiatkom týždňa navrhovali prerušiť diskusiu k iným zákonom a prejsť na rozpočet. Rovnako podľa ich slov už dávnejšie žiadali stiahnutie novely trestného zákona. Z chaosu pri rokovaní vinia koalíciu. Spolu s SaS deklarovali, že mali záujem vecne, odborne a konštruktívne diskutovať o rozpočte.
Aj poslanci za klub Slovensko, Za ľudí, KÚ kritizovali P. Pellegriniho za ukončenie rozpravy. Porušil podľa nich rokovací poriadok NR SR, keďže poslancom neboli rozdané predložené pozmeňujúce návrhy a spravodajca ich znenie neprečítal.
R. Huliak: Rozpočtové provizórium by znamenalo pre samosprávy existenčné problémy
Pokiaľ by nebol schválený štátny rozpočet, bolo by nutné ísť do rozpočtového provizória, ktoré by pre mnohé samosprávy znamenalo existenčné problémy. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii poslanec NR SR Rudolf Huliak (SNS).
„Ak by sme neschválili rozpočet, množstvo našich obcí by šlo do rozpočtového provizória. Hovorím o malých obciach, väčšie mestá by to ako tak prežili. Sme radi, že sme tak závažný zákon schválili dnes,“ dodal poslanec NR SR Roman Malatinec (Hlas-SD) a zároveň dodal, že vláda pomôže rozvoju aspoň čiastkovo finančnými zdrojmi v rámci pomoci pre samosprávy.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK