Štvrtok 21. novembra, 2024
Ilustračná fotografia (Foto: Artem Podrez / pexels)

Deti napodobňujú zvieratá a útočia na okoloidúcich – nový trend mládeže vyvoláva rozruch

Otázka prezliekania detí a mladých ľudí za mačky alebo psy je v ruskej spoločnosti veľmi diskutovanou témou. Ruský parlament to považuje za nebezpečenstvo pre mladých ľudí a chce proti tomu podniknúť právne kroky.

Človek by si myslel, že vojna na Ukrajine bude dominovať ruským médiám. Ruskú spoločnosť však priťahuje úplne iná téma.

Zdá sa, že medzi ruskými deťmi a mladými ľuďmi získava na popularite hnutie quadrober – alebo kvadrobik. Niektorí stúpenci tejto subkultúry, ktorá má možné prepojenie na hnutie woke, tvrdia, že sa stotožňujú so zvieratami.

Nosia masky a chvosty a napodobňujú zvieracie správanie, napríklad sa pohybujú po štyroch a skáču, pričom štekajú, vrčia a mňaukajú. Zdá sa, že sú medzi ruskou verejnosťou čoraz rozšírenejší, ako ukazujú videá na X.

Stúpenci tejto subkultúry zachádzajú tak ďaleko, že tvrdia, že majú viac spoločného so zvieratami ako s ľuďmi.

Senátorka žiada zákaz

Ruská politička teraz vyzýva na zákaz kvadrobikov v Rusku. „Tieto formy subkultúry, v tomto prípade kvadrobici, ktoré nielen traumatizujú psychiku, ale môžu viesť k veľmi tragickým následkom, by sa mali zakázať,“ uviedla podľa denníka Moscow Times ruská senátorka Natalia Kosikhinová.

Poslanci Štátnej dumy pracujú na návrhu zákona o jej zákaze. Vyhlásila to podpredsedníčka výboru Štátnej dumy pre vzdelávanie Yana Lantratová, informuje bieloruské médium Belsat.

„Pracujem na návrhu zákona, ktorý zakáže propagáciu deštruktívnych ideológií vrátane kvadrobikov. Je potrebné potrestať tých, ktorí toto hnutie spopularizovali a zatraktívnili,“ povedala poslankyňa podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Poslanec Dumy vidí deti ako „obete propagandy“

Zdôraznila, že deti, ktoré sa zaujímajú o túto subkultúru, považuje za „obete propagandy“. Zodpovednosť za to nenesú rodičia detí, ale tí, ktorí šíria informácie vzbudzujúce záujem o toto hnutie.

„Existujú celé komunity. A nie je to také neškodné, ako sa na prvý pohľad zdá,“ dodala Lantratová.

V budúcnosti sa zrejme plánuje postihovať nielen venčenie detí s obojkami a vôdzkami, ale aj šírenie súvisiacej „propagácie“ hnutia napodobňovania zvierat vo všeobecnosti.

V Rusku je táto téma možno nová, ale v Ázii a na Západe je toto hnutie, známe aj pod názvom Therian, známe už dlhšiu dobu.

Na internete možno nájsť množstvo videonávodov na cvičenia a tipy, ako sa pohybovať a skákať na štyroch.

Porucha emocionálneho prežívania?

Psychiatri a psychológovia chápu tento jav tiež odlišne.

V poslednom čase sa v súvislosti s ním používa termín „druhová dysfória“ – inými slovami, ide o niekoho, kto sa identifikuje s inou formou života ako človek.

Dysfória označuje poruchu emocionálneho prežívania.

Iní lekári a psychológovia ju však považujú za neškodnú formu hry a súčasť prirodzeného správania detí, v ktorej nie je žiadne nebezpečenstvo. Nebezpečenstvo vidia len vtedy, keď deti alebo dospievajúci stratia kontakt s realitou alebo keď už napádajú iných ľudí.

Líšky, draci, vtáci

Denník Daily Mail nedávno informoval o škótskom stredoškolákovi, ktorý o sebe tvrdí, že je vlk. Učitelia mladíka v jeho „premene“ podporujú. Je vraj jedným z mnohých britských žiakov, ktorí na seba berú podobu tvorov, ako sú líšky, draci, vtáky, hady, žraloky a dokonca aj dinosaury.

Klinický neuropsychológ Dr. Tommy MacKay kritizoval školu na portáli Medium a uviedol, že „vo vede neexistuje taký stav ako ‚druhová dysfória‘“. Podľa MacKaya „nie je prekvapujúce, že sa s týmto javom stretávame v čase, keď sa mnohí ľudia chcú identifikovať s niečím iným, než kým sú“.

Kremeľ vyjadruje znepokojenie

V Rusku o tejto otázke diskutuje aj Kremeľ. Podľa rôznych mediálnych správ sa ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov opýtal arménskeho premiéra Nikola Pašinjana, či takýto jav existuje aj v jeho krajine. Ten nakoniec povedal jednému z novinárov: „Ukazuje sa, že problémy s kvadrobikmi sú aj v Arménsku“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na túto otázku odpovedal: „Dúfam, že Putin o tom nič nevie“, hoci samotnému ruskému prezidentovi táto otázka priamo položená nebola.

„Nie je dôvod zveličovať popularitu tohto fenoménu,“ povedal pre agentúru RIA Novosti.

Tínedžer pohrýzol okoloidúceho

Podľa britského denníka The Telegraph sa pri niektorých prípadoch vyskytlo aj agresívne správanie. Napríklad v Uzbekistane tínedžer prezlečený za psa pohrýzol okoloidúceho. Polícia teraz po mladíkovi pátra, uvádza sa v článku.

Úrady tiež pohrozili jeho rodičom pokutou v celkovej výške 135 eur. Pokuta bola odôvodnená obavami z možného poškodenia duševného zdravia dieťaťa a rizika sociálnej izolácie.

Ako uviedol denník Moscow Times, tento trend možno pravdepodobne vysledovať až ku Kenichi Itoovi. Tento japonský šprintér v roku 2015 vytvoril svetový rekord v behu po štyroch. Napodobňoval pritom pohyby opíc.

Táto skôr športová forma dala vzniknúť mnohým variáciám, ktoré sa čoraz viac snažia úplne kopírovať správanie a zmeniť sa na zvieratá.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj