DeepSeek ukladá dokonca presný čas stlačenia klávesov. NBÚ upozorňuje na riziko zneužitia súkromných dát
DeepSeek je startup v oblasti umelej inteligencie (AI) so sídlom v Hangzhou, hlavnom meste juhočínskej provincie Zhejiang. V roku 2023 ho založil podnikateľ Liang Wenfeng, pričom len nedávno predstavil svoj open-source model učenia sa jazykov DeepSeek-R1 s tvrdením, že je na rovnakej úrovni ako model o1 spoločnosti OpenAI (ChatGPT).
27. januára už DeepSeek predbehol konkurenčný ChatGPT a stal sa najlepšie hodnotenou bezplatnou aplikáciou dostupnou v App Store spoločnosti Apple v USA. Jeho prémiová verzia je v závislosti od úlohy 20 až 50-krát lacnejšia ako konkurenčný model od OpenAI.
„Jazykový model DeepSeek je pre celý svet dostupný už takmer týždeň. Chváli sa spoľahlivosťou, technologickou vyspelosťou aj nižšou cenou. Spája sa s ním však aj niekoľko výkričníkov,“ uvádza Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) Slovenskej republiky vo vyhlásení z 31. januára.
NBÚ upozornil, že DeepSeek zbiera od používateľov dáta v oveľa väčšom rozsahu než napríklad americký OpenAI (ChatGPT). Ide o mimoriadne podrobný zber, pričom všetky informácie sú uložené na čínskych serveroch. Ukladá dokonca presné časovanie stlačení jednotlivých klávesov, zadané pokyny (prompty), heslá, vkladané obrázky, audio súbory, dokumenty, ale aj IP adresu počítača, ktorý DeepSeek využíva, systémový jazyk, atď.
Podobne ako aj pri aplikácii TikTok hrozí zneužitie zozbieraných súkromných dát, ktoré následne aktívne využíva pre svoje potreby Čínska komunistická strana (ČKS). „To, že prompty sú priamo posielané, môže viesť k budovaniu profilu osoby, prípadne jeho zamestnania. Údaje o systémoch používateľov, ako typ systému či jazyk, môžu slúžiť pre potrebu kybernetických útokov, kedy sú napríklad známe zraniteľnosti pre určité systémy v určitom nastavení, čo môže uľahčiť útočníkom cestu do systému,“ vysvetľuje slovenský bezpečnostný orgán.
DeepSeek podľa NBÚ kopíruje čínsky internet, ktorý je nastavený tak, aby predvolene cenzuroval obsah citlivý pre čínsky režim. „Ak chcete napríklad od čínskeho jazykového modelu získať informáciu o protestoch na Námestí Tchien-an-men v roku 1989, pri ktorého potlačení režim zavraždil stovky občanov, četbot odmietne zobraziť odpoveď,“ konštatuje NBÚ.
Čínska aplikácia už bola zablokovaná v Taliansku. Taliansky úrad na ochranu údajov (Garante Privacy) potvrdil, že DeepSeek ukladá údaje používateľov na serveroch v Číne. Po viacerých otázkach ohľadom ukladaných informácií, označil zdôvodnenia predstaviteľov DeepSeeku a jeho partnerských spoločností za nedostatočné. „V rozpore so zisteniami úradu spoločnosti vyhlásili, že nepôsobia v Taliansku a že sa na ne nevzťahujú európske právne predpisy,“ uviedol talianský úrad.
Podobné otázky o zaobchádzaní s osobnými údajmi už zaslali čínskym firmám aj regulačné orgány Írska a Južnej Kórey.
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová 28. januára uviedla, že americká vláda momentálne skúma potenciálne dôsledky aplikácie na národnú bezpečnosť. „Prezident povedal, že podľa neho je to budíček pre americký AI sektor. Minulá administratíva sedela so založenými rukami a umožnila Číne rýchlo vyvinúť tento program AI,“ skonštatovala.
Aplikáciu DeepSeek nie je povolené sťahovať do počítačov, telefónov, tabletov a iných elektronických zariadení v Snemovni reprezentantov v Kongrese USA.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK