Streda 5. februára, 2025
Obrazovky s logom čínskej AI spoločnosti DeepSeek, ktorá vyvíja veľké jazykové modely s otvoreným zdrojovým kódom, a logom chatbota ChatGPT s umelou inteligenciou OpenAI vo francúzskom Toulouse 29. januára 2025 (Lionel Bonaventure/ AFP via Getty Images)
»

DeepSeek čelí obvineniu z krádeže údajov OpenAI, USA zvažujú opatrenia

Americká spoločnosť OpenAI, popredný vývojár umelej inteligencie, obvinila čínsky startup DeepSeek, že nevhodným spôsobom využil jej údaje na vytvorenie konkurenčného AI modelu. Prípadom sa už začal zaoberať Biely dom, ktorý ho označil za znepokojujúci.

Podľa OpenAI mohol DeepSeek využiť destiláciu – techniku umožňujúcu získavanie znalostí z pokročilých systémov AI – bez prístupu k ich pôvodným tréningovým údajom. Táto metóda, ktorá umožňuje menším modelom učiť sa z výstupov väčších modelov, je podľa podmienok OpenAI zakázaná pri vytváraní konkurenčných produktov. David Sacks, koordinátor AI v Bielom dome, uviedol, že firma pravdepodobne destilovala znalosti z modelov OpenAI. Zároveň sa objavujú špekulácie, že čínska spoločnosť mohla neoprávnene využiť aj americké polovodiče Nvidia.

„Vieme, že skupiny v Čínskej ľudovej republike aktívne pracujú na využívaní metód vrátane takzvanej destilácie, k pokusom o replikáciu pokročilých amerických AI modelov,“ uviedol hovorca OpenAI pre Epoch Times. „Sme si vedomí náznakov, že DeepSeek mohol nevhodne destilovať naše modely, a preverujeme túto záležitosť. Budeme zdieľať informácie, akonáhle budeme vedieť viac,“ dodal.

Podobnú skepsu vyjadril aj Howard Lutnick, nominant prezidenta Donalda Trumpa na post ministra obchodu, počas svojho schvaľovacieho vypočutia v Senáte 29. januára. „Neverím, že DeepSeek konal v súlade s pravidlami. Je to nezmysel,“ prehlásil.

Investovanie do umelej inteligencie

Rýchly vzostup DeepSeek vyvolal reakciu technologických gigantov. Meta oznámila, že napriek obavám z čínskej konkurencie nespomalí svoje investície do AI, pričom Mark Zuckerberg označil výdavky na infraštruktúru za strategickú výhodu.

Microsoft medzitým oznámil, že integruje model DeepSeek R1 do svojej cloudovej platformy Azure a sprístupní ho vývojárom na GitHube. Čínska AI konkurencia si tak môže nájsť cestu do amerického technologického ekosystému.

Na finančných trhoch vyvolal čínsky model neistotu, keď Nasdaq klesol o 3 % a investori prehodnocujú, či sú astronomické výdavky na AI skutočne udržateľné. Howard Lutnick, kandidát na ministra obchodu, varoval, že Čína využíva americké technológie a otvorené platformy AI na rýchle získanie výhody.

Americký senátor Josh Hawley predstavil návrh zákona, ktorý by americkým spoločnostiam zakázal investovať do čínskych AI projektov. John Moolenaar a Raja Krishnamoorthi, členovia Kongresu, zároveň vyzvali k obmedzeniu vývozu pokročilých polovodičových čipov, od ktorých závisí DeepSeek.

Prezident Donald Trump navyše prišiel s informáciou o vývoji nového projektu Stargate. Má sa jednať o masívnu investíciu do infraštruktúry AI v Spojených štátoch, pričom má byť financovaný súkromnými investormi vrátane spoločností SoftBank, Oracle a OpenAI.

Celková suma do nej vložená by mohla dosiahnuť až 500 miliárd dolárov počas štyroch rokov. Zároveň sa očakáva vytvorenie viac ako 100 000 pracovných miest a výstavba dátových centier v Texase, s možnosťou rozšírenia do ďalších štátov. Podporu projektu vyjadrili poprední technologickí lídri vrátane Sama Altmana z OpenAI a Larryho Ellisona z Oracle.

Elon Musk však vyjadril pochybnosti o finančnej realizovateľnosti a zároveň upozornil, že SoftBank nemusí mať potrebné zdroje. Túto kritiku Altman odmietol a zdôraznil, že financovanie je pevne zaistené.

Možné zneužitie údajov používateľov

DeepSeek, založený v roku 2023, sa stal fenoménom, keď sa 27. januára stal najsťahovanejšou bezplatnou aplikáciou v Apple App Store, pričom predbehol ChatGPT. Čínske médiá ho oslavovali ako „lacnú alternatívu k etablovaným AI gigantom v oblasti umelej inteligencie“. Firma tvrdí, že svoj model vyvinula len za dva mesiace s rozpočtom pod šesť miliónov dolárov, čo vyvolalo pochybnosti medzi odborníkmi a politikmi.

Americká Rada pre národnú bezpečnosť však začala vyšetrovať podozrenie zo zneužitia dát. Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že administratíva preveruje potenciálne bezpečnostné hrozby, ktoré DeepSeek predstavuje.

Taliansky úrad na ochranu údajov 30. januára zablokoval aplikáciu kvôli nedostatočným informáciám o spracovaní údajov a rizikám pre súkromie používateľov.

Austrálsky minister pre vedu Ed Husic varoval pred sťahovaním aplikácie DeepSeek kvôli závažným rizikám pre súkromie používateľov. Upozornil, že platforma zhromažďuje širokú škálu osobných údajov vrátane IP adries, stlačených klávesov, dátumu narodenia, e-mailov, telefónnych čísel a akéhokoľvek obsahu vkladaného používateľmi. Všetky tieto údaje sú ukladané na serveroch v Číne, čo vyvoláva obavy z ich možnej zneužiteľnosti.

DeepSeek priznal, že používateľské údaje ukladá na serveroch v Číne. Aplikácia ďalej uvádza, že sa riadi „čínskymi zákonmi a socialistickými hodnotami“. Zakladateľ DeepSeeku Liang Wenfeng bol naviac 20. januára spozorovaný medzi podnikateľmi, ktorí boli pozvaní na stretnutie s čínskym premiérom Li Qiangom.

Testy chatbota taktiež ukázali, že sa vyhýba citlivým témam, ako je zákon na ochrane duchovnej praxe Falun Gong (Falun Gong Protection Act) či porušovanie ľudských práv v Číne.

Únik citlivých údajov

Dňa 29. januára bola odhalená závažná bezpečnostná chyba v spoločnosti DeepSeek, keď izraelská kybernetická firma Wiz zistila, že jedna z jej databáz je úplne nechránená a verejne prístupná. Podľa Wiz obsahovala viac ako milión riadkov citlivých dát, vrátane prístupových kľúčov, používateľských chatových záznamov a digitálnych identifikátorov. Neexistoval žiadny overovací mechanizmus, čo znamenalo, že ktokoľvek mohol k údajom voľne pristupovať.

Spoločnosť DeepSeek chybu po upozornení zabezpečila, no zároveň oznámila kybernetický útok. Odborníci únik pripisujú technickej chybe alebo nedbanlivosti, ale varujú, že medzera mohla umožniť aktívne zneužitie používateľských údajov. Potenciálni útočníci tak mohli ľahko získať prihlasovacie údaje používateľov. Tento incident by podľa odborníkov mohol ešte viac poškodiť reputáciu čínskej umelej inteligencie a vyvolať prísnejšiu reguláciu v zahraničí.

S využitím článku Evy Fu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj