Štvrtok 19. septembra, 2024
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (Foto: facebook / Daniel Lipšic)

D. Lipšic sa vzdá funkcie, ak vláda garantuje, že nezasiahne do postavenia ÚŠP

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa vzdá svojej funkcie, ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a jeho prokurátorov. Uviedol to v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

„Napriek zverejnenému a do Bruselu doručenému návrhu zákona, viacerí vládni predstavitelia v ostatných dňoch uviedli, že nie sú za zrušenie ÚŠP, a za jediný problém považujú pôsobenie mojej osoby na čele špeciálnej prokuratúry,“ povedal Lipšic.

Boj proti organizovanému zločinu a korupcii podľa neho nikdy nie je a ani nemôže byť postavený na jednej osobe. „Kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, však zohrávajú moji kolegovia, prokurátori ÚŠP,“ podotkol Lipšic. Ako zdôraznil, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by malo negatívne následky pre celé Slovensko.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevyjadril sa, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.

KDH oceňuje vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten avizoval, že sa vzdá funkcie, ak vláda garantuje, že nezruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Líder KDH Milan Majerský preto vyzval vládnu koalíciu, aby zišla z kratšej cesty.

„Vyzývame preto vládnu koalíciu a premiéra Roberta Fica, aby zišli z kratšej cesty a nerušili inštitúcie, ktoré ukázali svoje opodstatnenie pri boji proti organizovanému zločinu a odhaľovaniu korupcie bez odbornej diskusie a širokého spoločenského konsenzu,“ uviedol Majerský.

Vláda prišla o argument pri snahe zmeniť postavenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), keďže jeho šéf Daniel Lipšic avizoval ochotu z funkcie odísť pri garancii zachovania úradu. Skonštatoval to podpredseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling. Odvoláva sa aj na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Oceňujem krok Daniela Lipšica, ktorý vyhlásil, že sa vzdá funkcie, ak bude vláda verejne garantovať, že nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov. Takéto rozhodnutie považujem za správne, hlavne v kontexte snáh koalície zasahovať do špeciálnej prokuratúry. Ak doteraz Fico a spol. tvrdili, že im prekáža Daniel Lipšic ako špeciálny prokurátor, teraz prišli o argument,“ uviedol Gröhling.

Zároveň podotkol, že koalícia tak nemá dôvod zasahovať do práce inštitúcie, ktorá má opodstatnenie v boji s korupciou. „Vláda by sa preto mala zdržať krokov, ktoré budú mať vážne negatívne dosahy na právny štát na Slovensku,“ apeloval poslanec.

Zmeny týkajúce sa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nie sú len o jednom človeku, právny štát nemôže stáť na jednej špeciálnej inštitúcii. Skonštatovala to strana Hlas-SD v súvislosti so zmenami týkajúcimi sa postavenia úradu a vyjadrením šéfa ÚŠP Daniela Lipšica. Ten avizoval, že je pripravený vzdať sa funkcie, ak vláda garantuje zachovanie postavenia úradu.

„Zmeny nie sú a nebudú o jednom človeku. Politik Daniel Lipšic sa nikdy nemal stať špeciálnym prokurátorom, preto jeho vyjadrenia nemá zmysel komentovať. Právny štát nemôže stáť na existencii jednej mimoriadnej inštitúcie a už vôbec nie na funkcii jedného človeka,“ uviedla v reakcii na vyjadrenia šéfa ÚŠP strana Hlas-SD.

Strana tvrdí, že zmeny v príslušných zákonoch z dielne rezortu spravodlivosti majú priblížiť trestné právo k vyspelým krajinám. Súčasťou zmien je podľa Hlasu-SD aj zmena v inštitúciách trestného práva. Strana pripomenula, že už pred voľbami hovorila o potrebe pozrieť sa na fungovanie špeciálnych inštitúcií po dvadsiatich rokoch ich existencie. Deklarovala, že ministerstvo spravodlivosti o téme diskutovalo s odborníkmi.

Prečítajte si aj