Rúška pre kravy, umelé mäso či spracovanie hmyzu: naplnia sa po konferencii COP28 snahy B. Gatesa?
Na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji podpísali zástupcovia 134 krajín vrátane Slovenskej republiky Deklaráciu o udržateľnom poľnohospodárstve, odolných potravinových systémoch a opatreniach v oblasti klímy.
Vo vyhlásení COP28 sa uvádza, že v signatárskych krajinách žije 5,7 miliardy ľudí ( z toho 500 miliónov poľnohospodárov), ktorí sa podieľajú 70 % na celkovej produkcii potravín. Produkujú však 76 % emisií skleníkových plynov globálneho potravinového systému a prispievajú 25 % k celosvetovým emisiám skleníkových plynov. A tie bude podľa predstaviteľov COP28 nutné znížiť.
„Neexistuje iný spôsob, ako naplniť ciele Parížskej klimatickej dohody a udržať hranicu oteplenia planéty do 1,5 °C. Musíme sa urýchlene zamerať na vzťahy medzi potravinovými systémami, poľnohospodárstvom a klímou,“ povedala jej excelencia Mariam bint Mohammed Saeed Hareb Almheiri, ministerka Spojených arabských emirátov (SAE) pre zmenu klímy a životné prostredie.
Arabské emiráty skupujú poľnohospodársku pôdu po celom svete
Arabské emiráty už nejaký čas podporujú projekty zamerané na potravinovú bezpečnosť a vlastnú potravinovú sebestačnosť. Poukazuje na to aj Lukáš Zamrzla, poľnohospodársky diplomat na českom veľvyslanectve v Abú Zabí, ktorý hovorí: „… miestna vláda investuje do poľnohospodárskych podnikov v zahraničí alebo priamo skupuje pôdu a poľnohospodárske podniky. V rámci projektu The Emirates Wheat Project majú Arabské emiráty už 170 fariem, ktoré produkujú 80 ton pšenice pre vlastnú potrebu.“
Emirátska ministerka životného prostredia Almheiriová v deklarácii COP28 dodala, že „štáty musia umiestniť potravinové systémy a poľnohospodárstvo do centra klimatických ambícií… a súčasný deklarovaný záväzok krajín z rôznych kútov sveta pomôže vytvoriť globálny potravinový systém, ktorý bude pripravený na budúcnosť.“
Deklarácia COP28 je nejednoznačná
Agentúra AP uvádza, že nie je úplne jasné, k akým konkrétnym projektom a aktivitám sa signatárske krajiny zaviazali. Označenia, ako napríklad vytvorenie „regeneratívneho poľnohospodárstva“, ktoré tieto záväzky obsahujú, sú často veľmi všeobecné a vágne. Jedná sa všeobecne o praktiky, ktoré povzbudzujú poľnohospodárov k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Iné sú zamerané na hnojivá, spracovanie a výrobu potravín alebo živočíšnu výrobu.
Nadácia Billa a Melindy Gates spolu s vládou Spojených arabských emirátov vytvorili fond vo výške 200 miliónov dolárov, ktorý bude „podporovať poľnohospodársky výskum a rozširovať poľnohospodárske inovácie“. Na webovej stránke COP28 sa však neuvádza, o aké konkrétne aktivity v oblasti poľnohospodárskeho výskumu a inovácií pôjde. Je to však možné odvodiť, ak sa pozrieme na niektoré súčasné aktivity Billa Gatesa a nadácie Gates Foundation zamerané na inovácie v poľnohospodárstve.
Nadácia Billa Gatesa podporuje projekty s inteligentnými rúškami pre kravy
Začiatkom tohto roka nadácia Gates Foundation udelila grant vo výške 4,8 milióna USD spoločnosti ZELP, ktorá využíva umelú inteligenciu na vývoj inteligentných rúšok pre dobytok. Skratka ZELP znamená Zero Emissions Livestock Project (Projekt nulových emisií pre hospodárske zvieratá). Cieľom projektu podporovaného B. Gatesom je dosiahnuť zníženie emisií metánu, predovšetkým u kráv a iných prežúvavcov. Projekty ZELP podporuje okrem iného aj Európska komisia.
„Naša umelá inteligencia je prispôsobená na detekciu tepla, zaznamenávanie priaznivých podmienok a identifikáciu najvhodnejších zvierat s vysokou presnosťou,“ opisuje zástupca spoločnosti ZELP svoju technológiu, ktorá má transformovať metán vydychovaný prežúvavcami na CO2 a vodu.
Niektorí poľnohospodári sa však k podobným inováciám stavajú kriticky.
„Toto je presne výsledok toho, keď sa spojí chamtivosť s hlúposťou,“ uviedol Howard Vlieger, americký farmár, ktorého rodina sa venuje poľnohospodárstvu už tri generácie. Vlieger vďaka svojim odborným znalostiam a skúsenostiam radí farmárom v celých Spojených štátoch. Vlieger upozorňuje, že inteligentné rúška generujú elektromagnetické žiarenie, ktoré by mohlo škodiť zvieratám.
Vlieger tiež hovorí: „Keď bola Amerika osídlená, pobehovali tam milióny bizónov. Ako to, že sme vtedy nemali problémy s klimatickými zmenami?“ pýta sa Vlieger.
Vďaka Gatesovým peniazom sa dnes vyrába aj umelé mäso
Bill Gates finančne podporil aj spoločnosť UPSIDE Foods, ktorá vyrába laboratórne mäso. Minulý rok americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) povolil tejto firme predávať laboratórne „kuracie“ mäso na bežnú konzumáciu v Spojených štátoch.
„Je úžasné, že mäso, ktoré vyrábame, je teraz dostupné americkým spotrebiteľom,“ povedal šéf spoločnosti UPSIDE Foods a dodal: „…je to obrovský krok k vytvoreniu udržateľnej budúcnosti…“
Máte chuť na chrobáka? Nadácia B. Gatesa je opäť pri tom
Nie sú to len dotácie na inteligentné kravské rúška alebo na výrobu umelého mäsa, Gatesova nadácia podporuje aj projekty, ktoré vyrábajú potraviny z chrobákov a hmyzu. Jedným z príkladov je americká spoločnosť All Things Bugs. Je to jedna z prvých spoločností na svete, ktorá vyrába potravinárske ingrediencie na báze hmyzu a chrobákov.
Podľa webovej stránky Svetového ekonomického fóra existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme mali chrobáky a hmyz zaradiť do svojho jedálnička. Uhlíková stopa hmyzu je jednoducho oveľa menšia ako u hospodárskych zvierat. Napriek tomu ponúkajú viac bielkovín na 100 g ako bežné mäso.
Podľa štúdie z roku 2018 zverejnenej v britskom denníku The Guardian by „západné krajiny museli znížiť spotrebu mäsa až o 90 %, aby zabránili globálnemu otepľovaniu na prijateľnú úroveň“.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK